Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cukier waniliowy – niezastąpiony dodatek do deserów

Michał Okrzeszowski
bineshab / pixabay.com
Cukier waniliowy to jedna z najpopularniejszych przypraw dodawanych do deserów. Warto jednak zwrócić uwagę, czy rzeczywiście mamy do czynienia z cukrem waniliowym, czy też raczej z cukrem wanilinowym. Ta różnica nie jest obojętna dla naszego zdrowia.

Wanilia jest jedną z najdroższych przypraw na świecie. Nadaje potrawom wyjątkowy i niepowtarzalny smak i aromat, przez co znajduje zastosowanie w kuchni jako dodatek do wielu deserów i kremów. Wanilia płaskolistna (Vanilla planifolia) to roślina wywodząca się z lasów tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej. Jej owocami są ciemne i wąskie strączki, które nazywa się laskami wanilii. Wanilia starzejąc się, wytwarza wanilinę, która odpowiada za charakterystyczny smak i zapach przyprawy.

-Laski wanilii wykazują szereg korzystnych właściwości, m.in. wzmacniają mięsień sercowy, działają przeciwgorączkowo, poprawiają kondycję psychiczną, zmniejszają ochotę na słodycze

– mówi Karolina Koszela, dietetyk, nauczyciel w Zespole Szkół Techniczno – Weterynaryjnych w Trzcianie.

POLECAMY: Prosty przepis na gofry domowe. Dowiedz się, jak krok po kroku zrobić gofry chrupiące

Cukier waniliowy czy wanilinowy?

Najczęściej wanilia jest dodawana do potraw w postaci cukru waniliowego. Warto jednak zwrócić uwagę, czy rzeczywiście jest to cukier waniliowy, czy też raczej cukier wanilinowy.

- Od pewnego czasu konsumenci są zdezorientowani, ponieważ obok znanego od dziesiątek lat „cukru waniliowego”, który kosztuje ok. 70 groszy pojawił się produkt kilka razy droższy – cukier waniliowy, który kosztuje ok. 4 zł – mówi Karolina Koszela.

W czym tkwi zatem różnica, skoro jedyna jaka się nasuwa konsumentowi to cena?

- Cukier wanilinowy- ten tańszy (który do niedawna nosił nazwę „waniliowego”) zawiera wanilinę - sztucznie wytworzoną substancję, która jest tańszą alternatywą dla naturalnej wanilii. 4-hydroksy-3-metoksybenzaldehyd – czyli wanilinę syntetyzuje się z gwajakolu lub ligniny - będących składnikami drewna - w procesach chemicznych – wyjaśnia dietetyk.

Jak się okazuje, wanilina nie jest obojętna dla naszego zdrowia.

- Wykazano, że w nadmiernych ilościach może ona wywoływać podrażnienie żołądka, jelit oraz skóry, na której mogą wystąpić czerwone, palące plamy. Cukier wanilinowy może więc być szkodliwy. Syntetycznie wytworzona wanilina została wpisana do rejestru NIH - niebezpiecznych związków chemicznych, a Europejskie Biuro Chemiczne oznaczyło ją symbolem R22 („szkodzi po połknięciu”). Chyba nietrudno określić, którą przyprawę lepiej stosować w swojej kuchni

– stwierdza Karolina Koszela.

Cukier wanilinowy jest więc mieszanką cukru buraczanego i waniliny, zaś prawdziwy cukier waniliowy skład ma bardzo prosty: jest to cukier z dodatkiem wanilii. Ile kalorii ma cukier waniliowy? Zgodnie z etykietą na opakowaniu cukru waniliowego (jedna z popularnych w Polsce marek), 100 g produktu zawiera ok. 391 kalorii.

POLECAMY: Przepis na biszkopt, który zawsze wychodzi. Dowiedz się, jak upiec biszkopt krok po kroku

Czym można zastąpić cukier waniliowy?

Gotowy cukier waniliowy jest przyprawą dość drogą. Aby nieco zaoszczędzić, można samemu zrobić domowy cukier waniliowy. Przepis jest prosty: wystarczy cukier i laska wanilii. Można też przygotować ekstrakt waniliowy. Dodaje się go do ciast, ciasteczek, lodów, kremów, słodkich sufletów i innych deserów, którym chcemy nadać waniliowy aromat. Jego zaletą jest wydajność - 2 łyżeczki (10 ml) ekstraktu odpowiadają 1 średniej wielkości lasce wanilii.

ZOBACZ: Tak się robi pączki. Mnóstwo pączków

Jak zrobić cukier waniliowy w domu? Przykładowe przepisy (poleca Karolina Koszela)

Domowy cukier waniliowy

1 łyżeczkę ubitej, zmielonej wanilii połączyć z 75g cukru. Wsypać cukier i mieloną wanilię do słoika, szczelnie zamknąć i wymieszać, potrząsając słoikiem. Schować w ciemnie i niezbyt ciepłe miejsce. Domowy cukier waniliowy nadaje się do użycia zaraz po przygotowaniu.

Ekstrakt waniliowy

Składniki na 200 ml ekstraktu:

  • 3-4 laski wanilii,
  • 200 ml wódki (40-45% alkoholu),
  • szklana butelka lub inne szklane naczynie (np. podłużny słoik), najlepiej z ciemnego szkła

Strąki wanilii rozciąć wzdłuż na pół, pozostawiając nierozcięte końcówki. Umieścić w wyparzonym i osuszonym szklanym naczyniu i zalać wódką. Naczynie umieścić w ciemnym miejscu (np. szafka kuchenna) i pozostawić na minimum 4 -6 tygodni (najlepiej na 6 miesięcy). Co jakiś czas naczyniem należy energicznie wstrząsnąć. Gotowy ekstrakt ma barwę mocnej herbaty. Można go przechowywać bardzo długo, nawet przez kilka lat.

Uwagi:

  • Liczba lasek wanilii zależy od ich długości i mięsistości. Generalnie na 1l wódki należy użyć 50g lasek wanilii (jedna średnia laska to 3g, 50g to zwykle 16-18 sztuk).
  • Alkoholu powinno być tyle, aby całkowicie przykrył strąki.
  • Jeśli mamy niskie naczynie, laski wanilii można przeciąć na pół.
  • Zamiast zwykłej czystej wódki, można użyć brandy lub rumu, choć szczerze – uważam, że nie ma sensu przepłacać za alkohol. Lepiej zainwestować w wanilię – najbardziej ceniona jest wanilia burbońska (ze względu na pochodzenie nazywana również wanilią Madagaskar Bourbon).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24