Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cukrzyca: Polubić chorobę

Grażyna Woźniak
- Musimy się nauczyć żyć z cukrzycą - mówi Joanna Kędzierska.
- Musimy się nauczyć żyć z cukrzycą - mówi Joanna Kędzierska. WOJCIECH ZATWARNICKI
Cukrzyca znalazła się dzisiaj w czołówce najczęściej atakujących nas dolegliwości. Wielu pacjentów, którzy trafiają do diabetologów to ludzie młodzi. Dla nich lekarska diagnoza brzmi jak złowieszczy wyrok. Cukrzyca kojarzona jest bowiem z egzystencją na spowolnionych obrotach, z glukometrem w kieszeni.

Schorzenie to nie powinno być jednak kojarzone z zamykaniem się w czterech ścianach i wsłuchiwaniem w reakcje własnego organizmu. Dobrze pojęta profilaktyka powikłań przewlekłych nie oznacza rezygnacji z życia na pełnych obrotach.

- Jest wręcz odwrotnie - twierdzi lek. med. Joanna Kędzierska, wojewódzki konsultant ds. diabetologii dla województwa podkarpackiego. - Bardzo istotne jest wczesne wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia. A, że cukrzyca (typu drugiego), w większym stopniu jest związana z genetycznymi uwarunkowaniami, zazwyczaj atakuje ludzi ze sporą nadwagą.

Kuracja rozpoczynana jest od odchudzenia pacjenta. Z jego talerza zniknąć powinny tłuste golonki, kiełbasy, hamburgery i frytki, często faszerowane konserwantami.

Bardzo ważny jest ruch

Warto wiedzieć

* Rozróżniamy dwa typy cukrzycy. Pierwszy, przebiegający z dużym niedoborem, lub całkowitym brakiem produkcji insuliny przez trzustkę. Wtedy występuje wzmożone pragnienie, utrata masy ciała, zwiększona ilość oddawanego moczu. Objawy te występują raptownie, toteż są łatwo zauważalne
Typ drugi cukrzycy, często wykryty bywa przypadkowo, sygnalizują się mało zauważalnymi symptomami. Te, najbardziej charakterystyczne to suchość w ustach, nadmierna senność, nieznaczna utrata masy ciała
* Grupy podwyższonego ryzyka
To m.in. osobnicy z nadwagą, otyłością oraz osoby z rodzin, w których są chorzy na cukrzycę

Nieco trudniej jest uaktywnić chorego. Skłonić, by zrezygnował z seansów przed telewizyjnym ekranem. Osób preferujących taki tryb życia nie brakuje. Choć wśród pacjentów poradni diabetologicznych są również bywalcy siłowni.

Wraz z pojawieniem się choroby, nie muszą rezygnować z mocowania się ze sztangą. Są jednak pewne ograniczenia. Wspólnie z lekarzem należy ustalić dopuszczalne obciążenia, które nie wpłyną negatywnie na stan zdrowia.

- Na podobne spotkania powinni decydować się miłośnicy sportów ekstremalnych. Nie muszą bowiem rezygnować z ich uprawiania. Winni jednak umieć odpowiednio reagować na raptowne zmiany poziomu cukru w organiźmie. A adrenalina, towarzysząca nam np. w trakcie górskiej wspinaczki, z pewnością zrobi swoje - radzi dr Kędzierska

Odwyk kontrolowany

Zachorowanie na cukrzycę nie oznacza także konieczności rezygnowania z dyskoteka lub spotkań towarzyskich W ich trakcie mocne trunki powinny iść w odstawkę. Bezkarnie wypijemy, co najwyżej, lampkę białego wina. Kieliszek wódki lub lampka koniaku też nie przysporzą nam kłopotów.

Warto przy okazji wiedzieć, że kawa nie jest szkodliwa dla tej choroby.

Bez igły proszę

Cukrzycę typu drugiego leczymy skutecznie poprzez wysiłek fizyczny i redukcję masy ciała. W momencie, gdy pacjent osiągnie wagę odpowiednią do swojego wzrostu, cukrzyca może przejść w stan upośledzonej tolerancji glukozy.

Trzeba jednak pamiętać, że jest to możliwe w początkowej fazie choroby. W jej zaawansowanym stopniu pacjent musi dostarczać organizmowi insulinę poprzez wstrzykiwanie. Ostatnio na rynku farmaceutycznym pojawiły się insuliny wziewne drogą inhalacji. One to, chociaż częściowo, uwalniają pacjentów od zastrzyków.

Pierwszy typ cukrzycy nosi nazwę "insunozależnej". Życie bez podawanej z zewnątrz insuliny jest niemożliwe. Chorzy przyjmują ją w formie zastrzyków lub z wykorzystaniem pompy insulinowej. Nie ma bowiem insuliny w tabletkach. O całkowitym wyleczeniu nie może być w tym przypadku mowy, a jedynie o powstrzymaniu rozwoju choroby i uniknięciu związanych z nią powikłań.

- Są one groźne w skutkach, do śpiączki cukrzycowej włącznie - przestrzega dr Joanna Kędzierska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24