Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia pomogą zwalczyć agresję

Kinga Rymut-Sobala
Wojciech Zatwarnicki
Wielu nauczycieli z regionu już stosuje na zajęciach kinezjologię. I są efekty.

Kreślenie ósemek ręką, podnoszenie kolan lub krzyżowanie nóg. Takimi ćwiczeniami nauczyciele powinni przerywać lekcje. To pomoże uczniom w koncentracji, zredukuje stres i pobudzi motywację do nauki.

- Problem nadpobudliwości wśród uczniów nasila się. Dzieci są nerwowe i zestresowane, a stąd już tylko krok do zachowań agresywnych - twierdzi Małgorzata Cisek-Kozieł, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci z Nadpobudliwością Psychoruchową. Organizacja szkoli nauczycieli z Podkarpacia z zakresu nowoczesnych technik edukacyjnych wspomagających uczenie się. Programem bezpłatnych szkoleń objętych jest 240 nauczycieli z Podkarpacia, głównie z przedszkoli i szkół podstawowych. Część pedagogów już jest po szkoleniu i stosuje osób zdobyte umiejętności na lekcjach.

Emocje muszą znaleźć ujście

Kinezjologia edukacyjna to zestaw prostych ćwiczeń ruchowych, które pomagają dzieciom rozładować nagromadzone emocje. Nadmiar wrażeń z domu, telewizji, gier komputerowych oraz stresujące sytuacje w szkole wyzwalają w dziecku agresję Nauczyciel może zapobiec wybuchom agresji, robiąc w czasie lekcji krótkie przerwy z zabawami rytmiczno-ruchowymi.

- Czasem uczniowie tak rozrabiają na lekcji, że tracę cierpliwość. Wtedy wykorzystuję techniki z kinezjologii edukacyjnej - opowiada Cisek-Kozieł. Proste ćwiczenia wyciszają i relaksują dzieci oraz poprawiają ich koncentrację.

Ćwieczenia na uczenie się

Zabawy przeciwdziałają także agresji powstającej na tle niepowodzeń w szkole. Na trudności i związany z nimi stres, dziecko reaguje albo tłumieniem uczuć, albo wybuchem agresji. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą pomóc mu w uczeniu się i zmotywować do nauki. - Trzeba pamiętać, że jeśli dziecko czegoś nie umie, nie oznacza to, że jest leniwe - mówi Grażyna Wieczorek, trener kinezjologii edukacyjnej z Wrocławia.

Zmusić półkule do współpracy

Trudności w nauce mogą być objawem zaburzeń pracy jednej z półkul mózgu. Jeśli dominuje lewa półkula, dziecko jest spokojne, wyciszone i, choć dużo się uczy, nie może zapamiętać materiału.

Dominacja prawej półkuli, często występująca u dzieci z ADHD. Kłopot sprawia mu jednoczesne wykonywanie dwóch czynności, np. pisanie i myślenie. Dziecko musi przerwać jedną czynność, żeby wykonać inną. Ma problemy z informacjami szczegółowymi, łatwiej mu widzieć podobieństwa niż różnice, choć często wyróżnia się nieprzeciętnymi zdolnościami artystycznymi. Problemy można rozwiązać, pobudzając półkule do współpracy.

W tym celu również wykorzystuje się odpowiednie zajęcia ruchowe.

Pij wodę

Trenerzy kinezjologii proponują kilka typów ćwiczeń, które nauczyciel samodzielnie dostosowuje do rodzaju problemu. Poprzedzają je 4 ćwiczenia wstępne. Pierwsze to picie wody małymi łykamii, aby nawodnić ciało i mózg.

Drugie to stymulacja punktów "na myślenie" - jedną ręką masujemy przez 20 - 30 sekund dwa punkty pod obojczykiem. Drugą rękę trzymamy na pępku. Układ powtarzamy zmieniając ręce. Kolejne to ruchy skrzyżowane naprzemienne - podnosimy do góry prawe kolano i dotykamy go lewą ręką, następnie lewe kolano - prawą ręką.

Ostatnie ćwiczenie to pozycja wyciszająca - krzyżujemy nogi, ręce wyciągamy do przodu, dłonie odwracamy na zewnątrz, a kciuki kierujemy do dołu. Zginamy ręce w łokciach i opieramy je krzyżując na piersiach. Językiem dotykamy podniebienia. Oddychamy swobodnie i głęboko przez 1 minutę. Ważne, aby wszystkie czynności wykonywać powoli i dokładnie.

Informacje o szkoleniach i warunkach rekrutacji na www.adhd.rzeszow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24