Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyfrowa telewizja naziemna - fakty i mity

Źródłem informacji jest www.multi-blog.pl
Choć zaplanowane na koniec lipca 2013 roku wyłączenie analogowego sygnału telewizyjnego spędza sen z powiek coraz większej liczbie Polaków, to jednak spora część z nas nie ma się czego obawiać.

Ponad 8 mln gospodarstw domowych korzysta bowiem z usług telewizji kablowych, bądź platform satelitarnych i wielkiej zmiany mogą wręcz... nie zauważyć. Obraz trafia bowiem na ekrany ich telewizorów z dostarczonego przez operatora dekodera, który dekoduje kanały odbierane przez kabel lub z satelity.

Co jednak mają zrobić pozostali, czyli ok. 7,5 mln rodzin korzystających z tradycyjnych anten (telewizji naziemnej)? Warto odpowiedzieć na kilka najczęściej pojawiających się pytań dotyczących telewizji cyfrowej.

Czy do odbioru sygnału cyfrowego trzeba kupić nowy telewizor?

Niekoniecznie. Z wyjątkiem rzadkich przypadków każdy odbiornik telewizyjny, nawet czarno-biały, można dostosować do odbioru sygnału cyfrowego, kupując osobną "przystawkę" do telewizora, czyli dekoder cyfrowy.

Czy każdy nowy telewizor jest przystosowany do odbioru sygnału cyfrowego, jaki będzie nadawany w Polsce?

Nie. Nowe telewizory choć mają zwykle wbudowany dekoder do odbioru sygnału cyfrowego, to jednak wiele z nich może dekodować tylko sygnał nadawany w standardzie MPEG-2. Tymczasem telewizja cyfrowa w Polsce będzie korzystać z bardziej zaawansowanego standardu - MPEG-4. Oznacza to, że nawet te niedawno kupione telewizory nie muszą odbierać sygnału naziemnej telewizji cyfrowej bez dodatkowego dekodera.

Cyfrowa telewizja naziemna - fakty

Cyfrowa telewizja naziemna - fakty

- do odbioru sygnału cyfrowego niekoniecznie trzeba będzie kupić nowy telewizor - alternatywą dlań może być kupno osobnego dekodera
- nie każdy nowy telewizor jest przystosowany do odbioru sygnału cyfrowego w "polskim" standardzie MPEG-4 - warto to sprawdzić przed zakupem
- większość anten montowanych na dachach będzie działać bez problemu

Obecnie oferta telewizorów z dekoderami MPEG-4 na polskim rynku obejmuje zaledwie ok. 15 modeli, najczęściej drogich.

Można się spodziewać, że dostawy przystosowanych do polskiego standardu naziemnej telewizji cyfrowej plazm czy LCD zaczną się dopiero pojawiać, a im bliżej ostatecznego wyłączenia sygnału analogowego, tym bardziej ich cena będzie proporcjonalna do determinacji kupujących.

Trzeba się więc dobrze zastanowić. Jeśli bowiem mamy zamiar korzystać z usług operatora kablowego, nie warto przepłacać za telewizor z MPEG-4. Jeśli natomiast chcemy korzystać z sygnału naziemnego, pozostaje wybór: albo telewizor z MPEG-4, albo osobna przystawka, umożliwiająca odbiór naziemnego sygnału cyfrowego. Przystawka to koszt w granicach 250-400 zł, który być może będzie częściowo refundowany przez Unię Europejską.

Czy do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej trzeba kupić nową antenę?
Większość anten montowanych na dachach będzie działać bez zmian. Problemy mogą być z antenami pokojowymi, gdyż sygnał cyfrowy nie przenika tak łatwo przez ściany budynków, jak analogowy.

Osoby korzystające z anteny zbiorczej w blokach powinny skontaktować się z administratorem budynku w celu wyjaśnienia, czy jest ona przystosowana do odbioru sygnału cyfrowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24