Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czad groźny, mimo łagodnej zimy

Ewa Gorczyca
Warto zamontować czujki pożarowe, które ostrzegą nas w porę, wykrywając dym. Nie wszystkie są dobre, przed decyzją o zakupie najlepiej spytać kogoś, kto już używa takiego urządzenia. Większość śmiertelnych ofiar pożarów ginie nie od płomieni, ale wskutek zatrucia dymem i toksycznymi gazami, które pojawiają się, gdy materiał jeszcze się tli – podkreśla Mariusz Kozak.
Warto zamontować czujki pożarowe, które ostrzegą nas w porę, wykrywając dym. Nie wszystkie są dobre, przed decyzją o zakupie najlepiej spytać kogoś, kto już używa takiego urządzenia. Większość śmiertelnych ofiar pożarów ginie nie od płomieni, ale wskutek zatrucia dymem i toksycznymi gazami, które pojawiają się, gdy materiał jeszcze się tli – podkreśla Mariusz Kozak. Tomasz Jefimow
W tym tygodniu do szpitala trafiły dwie kolejne osoby z powiatu krośnieńskiego z objawami zatrucia tlenkiem węgla.

Choć tegoroczna zima należała do łagodnych, to statystyki zatruć tlenkiem węgla są alarmujące. - Sezon grzewczy jeszcze trwa, a my już odnotowaliśmy aż 35 zdarzeń, w których prowadzone były pomiary stężeń tlenku węgla - informuje bryg. Mariusz Kozak, naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego KP PSP w Krośnie.

Pomoc przyszła w porę

W 16 przypadkach wykryto nadmierne stężenie niebezpiecznego gazu. Ucierpiało 10 osób, w tym 3 dzieci, 1 osoba poniosła śmierć. W poniedziałek późnym wieczorem do krośnieńskiego szpitala przywieziono kolejnych poszkodowanych. Dwaj mieszkańcy Świerzowej Polskiej sami wezwali pogotowie, gdy źle się poczuli. Mężczyźni mieli objawy zatrucia tlenkiem węgla. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. - Przy tym zdarzeniu, dokonując ponownego pomiaru stężenia, już po przewietrzeniu łazienki, po 10 sekundach od włączenia podgrzewacza wody, przerwano pomiar ze względu na bardzo szybki wzrost stężenia czadu - relacjonuje Mariusz Kozak.

Objawami zatrucia są ból głowy, nudności, wymioty, osłabienie i utrata przytomności. Czad działa podstępnie. Nie da się go wyczuć. Pozostaje nam szczególna czujność. Reagujmy, gdy ktoś zbyt długo nie wychodzi z łazienki po kąpieli, nie lekceważmy wczesnych objawów zatrucia, zwłaszcza, gdy jesteśmy sami w domu, informujmy rodzinę, znajomych, że źle się czujemy, dzwońmy na pogotowie lub policję.

Uwaga na kominy

Strażacy ostrzegają przed czadem i możliwością powstania pożaru w wyniku eksploatacji urządzeń grzewczych oraz niewłaściwego stanu przewodów kominowych. - Przypominamy o zapewnieniu drożności w przewodach spalinowych i wentylacyjnych, częstym ich czyszczeniu oraz przewietrzaniu pomieszczeń w których znajdują się pracujące urządzenia grzewcze, zwłaszcza w łazienkach - dodaje Kozak.

Wprawdzie zima była lżejsza, ale w tym sezonie doszło w pow. krośnieńskim do 36 pożarów powstałych w wyniku niewłaściwej pracy urządzeń grzewczych lub niewłaściwego stanu przewodów kominowych. W ub. sezonie w statystykach krośnieńskiej komendy PSP odnotowano 51 zdarzeń związanych z eksploatacją urządzeń grzewczych oraz 19 zdarzeń związanych z zatruciami tlenkiem węgla.

- Pamiętajmy o tym, że w piecach nie wolno spalać resztek i śmieci - przypomina Mariusz Kozak. - Te odpady spalą się tylko częściowo i wytworzą dużo sadzy. Gorąca sadza może spowodować nieszczelności w kominie. Ogień lub wysoka temperatura wydostają się na zewnątrz. Wtedy dochodzi do pożaru na poddaszu, czy w pomieszczeniach przylegających do komina. Gdy zauważymy pożar trzeba od razu wezwać straż. Powinniśmy wygasić ogień, zamknąć dopływ powietrza do pieca i kontrolować czy ogień nie wydostaje się z przewodu do pomieszczeń domu. Zanim przyjadą strażacy można przygotować, np. gaśnice, podpiąć wąż do instalacji wodnej, ewentualnie wodę w pojemniku. Nie wolno samemu wlewać wody do palącego się komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem. Po pożarze trzeba wezwać kominiarza, aby wyczyścił komin i sprawdził stan techniczny. Przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym czad.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24