Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czasoodkrywanie. Ta sztuka sprawi dużą przyjemność najmłodszym

Ula Sobol
Kolejny spektakl "Czasoodkrywanie" w Teatrze "Maska" możemy obejrzeć już w najbliższą niedzielę (17 stycznia) o godz. 12
Kolejny spektakl "Czasoodkrywanie" w Teatrze "Maska" możemy obejrzeć już w najbliższą niedzielę (17 stycznia) o godz. 12 Teatr Maska (materiały prasowe)
„Czasoodkrywanie” to najnowsza propozycja rzeszowskiego Teatru „Maska”, skierowana do dzieci w wieku od 2 do 4 lat.

Spektakl w reżyserii Ewy Mrówczyńskiej od grudnia gości na małej, kameralnej scenie Teatru „Maska” w Rzeszowie. W prosty i zrozumiały sposób opowiada o skomplikowanym zjawisku, jakim jest czas.

To pierwsze takie przedstawienie w Rzeszowie dedykowane najmłodszym jest świetną okazją, aby rozpocząć oswajanie dziecka z teatrem.

- W realizacji spektaklu bardzo pomogło mi moje sześcioletnie doświadczenie z Teatrem Poddańczym. Tworzyłyśmy spektakle „najnajowe” w momencie, gdy jeszcze nikt nie wiedział o istnieniu tego teatru - podkreśla Ewa Mrówczyńska, reżyser sztuki.

I tak teraz w każdą niedzielę stycznia o godz. 12 w ciepłym i przytulnym wnętrzu na miękkich kolorowych poduchach rozsiadają się najmłodsi. Nie boją się i nie płaczą, bo w towarzystwie rodziców bądź opiekunów czują się bezpiecznie.

Słychać ich spontaniczne reakcje, a na małych twarzach widać zachwycającą grę emocji, począwszy od zaskoczenia, zdziwienia, zamyślenia, śmiechu, skończywszy na pisku. Z zapartym tchem, wypiekami na twarzy i z ogromnym zainteresowaniem podążają za ciekawą akcją przestawienia. Warto dodać, że nie są tutaj biernymi widzami, bo w delikatny sposób zapraszani są do wspólnej zabawy przez aktorki. A po spektaklu mogą wejść na scenę i dotknąć wszystkich rekwizytów oraz porozmawiać z aktorkami.

Jak przystało na prawdziwą sztukę, przed jej rozpoczęciem słyszymy trzy dzwonki. Na scenie pojawiają się dwie sympatyczne aktorki - Małgorzata Szczyrek i Klaudia Cygoń - które od razu łapią świetny kontakt z publicznością i skupiają uwagę najmłodszych. W subtelny i wesoły sposób wprowadzają dzieci w magiczny świat teatru.

- Aktorki bardzo szybko zrozumiały specyficzny, bardzo naturalny, rodzaj grania i podeszły do pracy w bardzo kreatywny sposób - opowiada reżyser spektaklu.

Cały spektakl jest zabawą słowem, kolorem i dźwiękiem bez krzyków oraz głośnych brzmień. Nie ma podziału między sceną a widownią. Dzięki temu każde dziecko ma bliski kontakt z aktorkami i pełną niespodzianek sceną. Atutem sztuki są również rekwizyty, szczególnie piasek i woda, które są dla dzieci dużą atrakcją.

Scenografia Krzysztofa Palucha jest prosta w formie, ale wizualnie bardzo ciekawa i efektowna. - Powstała na bazie koła i prostych skojarzeń z czasem - wyjaśnia Ewa Mrówczyńska. - Oszczędnie i czysto, ale przez ten zabieg udało nam się stworzyć czytelny przekaz.

Spektakl „Czasoodkrywanie” trwa 40 minut. - Na dzieci czeka wiele niespodzianek ukrytych na planszy naszego zegara - zaprasza Ewa Mrówczyńska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24