Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czekanie na potężny kocioł za 1,6 mld zł

Zdzisław Surowaniec
Czekanie na potężny kocioł za 1,6 mld złNa podestach zbudowanych na parkingu z podkładów kolejowych, spocznie potęzny element turbiny.
Czekanie na potężny kocioł za 1,6 mld złNa podestach zbudowanych na parkingu z podkładów kolejowych, spocznie potęzny element turbiny. Zdzisław Surowaniec
Na olbrzymi parking w Stalowej Woli, dojadą wkrótce elementy kotła i bloku gazowego. Budowa potężnego bloku gazowego ma kosztować 1,6 mld zł.

 

Na olbrzymi, hektarowy parking przy ul Staszica w Stalowej Woli przy „bloku cygańskim”, zbudowany na usypanej na wysokość jednego metra ziemi, dojadą w przyszłym tygodniu elementy bloku gazowego.
Największa część powstającej w elektrowni konstrukcji dopłynie Wisłą do Wrzaw w powiecie tarnobrzeskim, zostanie załadowana na transport kołowy i wolniutko dojedzie do Stalowej Woli, z maksymalną prędkością trzech kilometrów na godzinę.

NAJWIĘKSZY TRANSPORT
W połowie maja do elektrowni dopłynęła na barkach Sanem, pchana statkami pod prąd, część olbrzymiego ładunku – mniejsze elementy do powstającego w elektrowni bloku gazowego. To był największy w powojennej historii polskiej żeglugi śródlądowej transport ładunku wielkogabarytowego Wisłą od Gdańska. Jest realizowany z wykorzystaniem 12 barek (pontonów) i 9 statków.
Pojedyncze ładunki, które przypłynęły, mają olbrzymie rozmiary, cztery metry wysokości, ponad pięć metrów szerokości. Waga najcięższego elementu, czyli generatora wynosi trzysta dziesięć ton. Pomógł wysoki poziom wody, który przekroczył stan alarmowy. San nie jest jednak rzeką żeglowna tylko spławną i nie można całego transportu przeprowadzić tańszą drogą wodną.

ZRÓWNAJĄ RONDO
Element turbiny, który przetransportowany zostanie od Wrzaw drogą lądową, ma jeszcze większe rozmiary. Teraz trzeba będzie pokonać olbrzymie problemy związane z transportem drogowym i usuwaniem przeszkód takich jak znaki drogowe i ponownym ich montażem. Zlikwidowane zostanie nawet rondo przed wjazdem na osiedle Rozwadów.
Już dokonano zwężenia ulicy Staszica przy prowizorycznym parkingu. W ten sposób zrobione zostało miejsce dla wielkiego dźwigu, który przenosić będzie konstrukcję kotła. To utrudnia przejazd, bo ulica jest drogą krajową i panuje tam duży ruch. Jak się dowiedzieliśmy w Elektrowni Stalowa Wola, w przyszłym tygodniu we wtorek zacznie pracę rzecznik prasowy, który będzie przekazywał dziennikarzom informacje o utrudnieniach ruchu na drogach w czasie transportu turbiny.
 

MONTAŻ W ROK
Wybudowany w oparciu o nowoczesne technologie blok gazowo-parowy, będzie największy w Polsce, bardziej wydajny niż podobne bloki oparte na spalaniu węgla, będzie też emitował dwukrotnie mniej dwutlenku węgla. Montaż turbiny gazowej i parowej potrwa rok. Rozruch regulacyjny rozpocznie się na wiosnę 2015 roku, a przekazanie bloku do eksploatacji zaplanowano na połowę 2015 roku. Dlatego tak ważne jest terminowe dostarczenie ładunku do montażu.
Sprawdziliśmy
1,6 mld zł
Blok gazowy w Stalowej Woli zostanie oddany do użytku w połowie 2015 roku. Koszt budowy szacuje się na 1,6 mld złotych. Planuje się, że blok w Stalowej Woli będzie wytwarzał rocznie ok. 3,5 tys. GWh energii elektrycznej zużywając 600 mln m sześc. gazu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24