MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czerwcowa waloryzacja emerytur 2024. Świadczenie będzie wyższe nawet o kilkaset złotych. Oto tabela wyliczeń

mfred
Tyle wynoszą netto emerytury po waloryzacji 2024
Tyle wynoszą netto emerytury po waloryzacji 2024 Polska Press
Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Zdecydowanie w drugiej połowie roku po waloryzacji kapitału, którą ZUS przeprowadza w czerwcu. Świadczenie może być wyższe nawet o kilkaset złotych.

Waloryzacja emerytur 2024

Co roku w czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza waloryzację kapitału. Skutkuje to zwiększeniem wartości składek zgromadzonych na kontach w ZUS.

Waloryzacji podlegają środki zgromadzone przez wszystkich przyszłych emerytów do 31 grudnia roku poprzedniego. Podwyżka jest następnie dopisywana do konta w ZUS 1 czerwca. Ta informacja jest ważna dla tych, którzy mogą przejść na emeryturę. Korzystniej to zrobić w drugiej połowie roku, a konkretnie od lipca.

Stan środków zgromadzonych na kontach emerytalnych zostanie podniesiony przez ZUS w czerwcu, dlatego warto wstrzymać się z przejściem na emeryturę przynajmniej do lipca. Im więcej zgromadziliśmy w ZUS i im starsi jesteśmy, tym korzystniejsza jest dla nas waloryzacja kapitału zgromadzonego na koncie w ZUS.

Kiedy przejść na emeryturę?

Do przejścia na emeryturę w 2024 roku uprawnionych jest 300 tysięcy osób. Jak zaznacza "Dziennik Gazeta Prawna" waloryzacja kapitału w tym roku może wynieść nawet 14,9 proc. wartości. Oznacza to, że w niektórych przypadkach wzrost przyszłego świadczenia może wynieść nawet kilkaset złotych.

Dziennik "Fakt", jak donosi interia pl. dla zobrazowania korzyści wskazuje przykład 60-latki, która zebrała na koncie emerytalnym 500 tys. zł.

Gdyby przeszła na emeryturę w pierwszej połowie 2024 roku, ma szansę na około 1893 zł (kapitał dzielony przez 264 miesięcy statystycznego dożycia). Waloryzacja środków o 14,9 proc. podniosłaby zebrany na koncie kapitał do ponad 574 tys. zł. Wystarczy więc, by przeczekała do lipca, by otrzymać 2174 zł, czyli niemal 200 zł więcej.

Zasada jest prosta. Im więcej pieniędzy zgromadziliśmy na koncie w ZUS i im jesteśmy starsi tym wyższą emeryturę może otrzymać.

Tabela po waloryzacji emerytur 2024

Warto zaznaczyć, że czerwcowa waloryzacja kapitału dotyczy tylko tych, którzy jeszcze nie pobierają świadczenia. Dlatego warto na emeryturę wybrać się od lipca. Dotychczasowym emerytom wartość otrzymywanego świadczenia nie ulegnie zmianie. Oni dostali podwyżkę emerytur w marcu 2024 roku. Została przeprowadzona waloryzacja, czyli zwiększenie wartości pieniężnej świadczenia w celu utrzymania jego realnej wartości na niezmienionym poziomie, jest przeprowadzana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych każdego roku. O tyle na rękę wzrosły wypłacane świadczenia. Sprawdź w naszej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czerwcowa waloryzacja emerytur 2024. Świadczenie będzie wyższe nawet o kilkaset złotych. Oto tabela wyliczeń - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24