Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Część biologiczna w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie będzie rozbudowana. Za dwa lata przestanie śmierdzieć z wysypiska

Ewa Gorczyca
Marcin Makowka / Polska Press
Mieszkańcy przestaną odczuwać uciążliwy odór z Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów przy ul. Białobrzeskiej - zapowiedzieli na konferencji prasowej prezydent Krosna Piotr Przytocki i Janusz Fic, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

W Krośnie podpisana została umowa na modernizację i rozbudowę części biologicznej instalacji przetwarzania odpadów w ZUO. To inwestycja warta prawie 31 mln zł. Przetarg wygrała firma AK NOVA z Poznania - zaprojektuje i zbuduje instalację.

To już kolejne zadanie (obok modernizacji części mechanicznej i punktu selektywnej zbiórki odpadów) w ramach projektu zintegrowanego systemu gospodarki odpadowo-energetycznej w regionie południowym woj. podkarpackiego. Jego całkowity koszt to ponad 60 mln zł.

Krośnieńskie MPGK dostało 50 proc. dofinansowania z funduszy unijnych - dzięki temu, że inwestycję miasto realizuje w ramach porozumienia z 27 gminami z pow. krośnieńskiego, brzozowskiego, jasielskiego, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego: odpady z ich terenu będzie przyjmować ZUO w Krośnie.

- Istotnym czynnikiem przy wyborze koncepcji i technologii modernizacji części biologicznej instalacji Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów było wyeliminowanie jakichkolwiek uciążliwości odorowych z tej instalacji

- podkreśla Janusz Fic, prezes MPGK.

Obecna instalacja pryzmowa za dwa lata będzie zastąpiona nową, w której proces przetwarzania biologicznego odpadów będzie odbywał się w 22 szczelnych reaktorach żelbetowych. Powietrze będzie oczyszczane także w zamkniętym systemie, przez płuczkę wodną i biofiltr. To drogie, ale i przyszłościowe rozwiązanie, będzie skuteczne przez kilkadziesiąt lat.

Umowę na realizację inwestycji podpisali Janusz Fic, prezes MPGK (po prawej) i Andrzej Bednarek, prezes AK NOVA z Poznania.
Umowę na realizację inwestycji podpisali Janusz Fic, prezes MPGK (po prawej) i Andrzej Bednarek, prezes AK NOVA z Poznania. Tomasz Jefimow

W ramach inwestycji planuje się również utworzenie hali przygotowania odpadów zielonych i innych bioodpadów, w której będzie następował proces czasowego magazynowania odpadów, rozdrabniania odpadów zielonych (np. gałęzie) i przygotowania odpadów zielonych i innych bioodpadów do procesu kompostowania. Powietrze z tej hali będzie również ujmowane i oczyszczane w biofiltrze.

- Inwestycje które prowadzimy sprawią, że będziemy mieć rozwiązany problem z restrykcyjnymi normami w ochronie środowiska - mówi prezydent Piotr Przytocki.


FLESZ: Świat tonie w śmieciach - jak temu zaradzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24