Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Części niemieckiego czołgu znaleźli robotnicy podczas remontu drogi krajowej 77 w Pełkiniach [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Niemiecki czołg Panzerkampfwagen IV, z okresu II wojny światowej, na archiwalnej fotografii.
Niemiecki czołg Panzerkampfwagen IV, z okresu II wojny światowej, na archiwalnej fotografii. Zbiory Piotra Perykaszy
Fragmenty niemieckiego czołgu Panzerkampfwagen IV w wersji G lub H znaleziono podczas remontu drogi krajowej 77 w Pełkiniach-Wygarkach w powiecie jarosławskim. Sprawa zelektryzowała wielu badaczy historii.

Na części czołgu, z okresu II wojny światowej, natrafili robotnicy pracujący przy remoncie drogi. Z ziemi wydobyli ok. 40 ogniw z czołgowej gąsienicy, ekran przeciwkumulacyjny Schürzen oraz kilka innych rzeczy. Już wtedy było wiadomo, że są to części z niemieckiego Panzerkampfwagen IV. Znalezisko zostało zabezpieczone, a o sprawie został powiadomiony Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- Zajmuję się modelarstwem, dlatego od razu, gdy tylko zobaczyłem wydobyte części, skojarzyłem, z jakiego czołgu pochodzą. Charakterystyczny jest zwłaszcza ekran przeciwkumulacyjny – mówi mieszkaniec Pełkiń. Chce pozostać anonimowy.

Sprawą, pod nadzorem konserwatora, zajęli się członkowie Relic Hunter Odnaleźć Zaginione. Jej członkowie są równocześnie pracownikami Muzeum Archeologii Pól Bitewnych Twierdzy Przemyśl. Rozpoczęli badania, m.in. z użyciem georadaru.

Udało się odnaleźć kolejne elementy czołgu, cztery kolejne ogniwa gąsienicy. Ponadto elementy zapory przeciwczołgowej, tzw. czeskie jeże oraz płytę podłogową (tzw. rewizyjną) z przedziału bojowego.

Zobacz film grupy Tank Hunter

- Znalezione fragmenty należały do niemieckiego czołgu Panzerkampfwagen IV w wersji G lub H, należącego do 17 Dywizji 39 Batalionu Pancernego. Został zniszczony przez sowieckie czołgi ciężkie z 6 Gwardyjskiej Dywizji, ok. 22 do 24 lipca 1944 r. – mówi Jacek Dzik, dyrektor Muzeum Archeologii Pól Bitewnych Twierdzy Przemyśl.

Elementy rozbitego czołgu zostały później użyte do wzmocnienia pobocza budowanej drogi.

Prace archeologiczne w tym miejscu będą kontynuowane.

Informacja o rozbitych niemieckich czołgach od dawna krążyła wśród interesujących się historia mieszkańców Pełkiń oraz pasjonatów z innych regionów Polski. Według zachowanych w ludzkiej pamięci przekazów, w lipcu 1944 r. do Pełkiń wjechały cztery niemieckie czołgi. Miejscowość opuściły tylko dwa. Pozostałe dwa zostały zniszczone przez ciężkie czołgi sowieckie. Według opowiadań mieszkańców, w niedalekiej odległości od czołgu zostali pochowani dwaj polegli, niemieccy czołgiści.

- Opowieści jest więcej. Jeżeli przekazywane informacje są prawdziwe, to myślę, że z czasem uda się odnaleźć mogiły dwóch poległych Niemców oraz części z tego drugiego rozbitego czołgu – dodaje mieszkaniec Pełkiń.

W tym miejscu zostały znalezione również niewypały. Z tego powodu dalsze prace remontowe zostały wstrzymane. Wkrótce, po przeprowadzeniu prac przez saperów, będą kontynuowane.

Zobacz film grupy Tank Hunter

Elementy czołgu zostaną zakonserwowane i staną się częścią ekspozycji Muzeum Archeologii Pól Bitewnych Twierdzy Przemyśl, w sowieckich schronie bojowym, tuż obok Galerii Sanowa w Przemyślu.

Zaznaczyć należy, że w okolicy Przemyśla, Jarosławia do tej pory raczej niezbyt często trafia się na pozostałości po pojazdach pancernych z okresu II Wojny Światowej, co także podkreśla wagę znaleziska.

Pasjonaci i pracownicy muzeum mają prośbę i apel do mieszkańców Pełkiń, ale również innych miejscowości o przekazywanie przechowywanych

Zobacz film grupy Tank Hunter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24