Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek, który o grach RPG wie wszystko. Ziemowit Lewandowski zdradza tajniki tej rozrywki

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Człowiek, który o grach RPG wie wszystko. Ziemowit Lewandowski zdradza tajniki tej rozrywki.
Człowiek, który o grach RPG wie wszystko. Ziemowit Lewandowski zdradza tajniki tej rozrywki. Archiwum prywatne Ziemowita Lewandowskiego
RPG – inaczej zwana „grą fabularną” – to forma zabawy pozwalająca na przeżycie wyjątkowej przygody przy stole. Ziemowit Lewandowski wie o tym typie rozrywki wszystko! W rozmowie z „Nowościami” podzielił się kilkoma tajnikami gry i wyjaśnił, na czym polega rola Mistrza Gry.

Mistrz Gry i inni Gracze

Walka ze smokiem nękającym mieszkańców wioski? Misja, której celem jest zbadanie opuszczonej stacji kosmicznej? Ucieczka przed hordą wygłodniałych zombie? W grach fabularnych wszystko jest możliwe! Cała rozgrywka toczy się w wyobraźni uczestników, którzy wcielają się w fikcyjne postaci. Jednym z celów RPG jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów. Obowiązują przy tym oczywiście zestawy reguł.

– Uczestnicy dzielą się na Mistrza Gry i Graczy. Mistrz Gry odpowiada za przygotowanie przygody i nadzór przebiegu rozgrywki, natomiast Gracze wcielają się w bohaterów historii opowiedzianej przez Mistrza – wyjaśnia Ziemowit Lewandowski.

Sam ze światem gier fabularnych związany jest od czternastu lat, a jak sam przyznaje, RPG-owy styl życia prowadzi od ośmiu. Obecnie działa w Inowrocławskim Klubie Fantastyki „Cerber”, Stowarzyszeniu Miłośników Gier i Fantastyki „Thorn”, Stowarzyszeniu „Topory” oraz grupie Rzucaj Nie Gadaj. Wciela się także w Mistrza Gry, który daje mu możliwość stworzenia prawdziwego „teatru przy stole”.

– Mistrz Gry jest reżyserem i scenarzystą takowego spektaklu, natomiast Gracze są aktorami, mającymi wpływ na scenariusz – opowiada Ziemowit Lewandowski. – Zadaniem Mistrza jest przygotowanie przygody. Niektórzy piszą je sami, inni korzystają z gotowych scenariuszy. Zajmuje się on także opisywaniem świata przedstawionego i odgrywaniem napotkanych przez bohaterów postaci niezależnych, takich jak król, właściciel karczmy czy grupa goblinów.

Mistrz Gry jest nie tylko narratorem, ale i sędzią. W momencie, w którym bohaterowie będą eksplorowali lochy lub walczyli z wampirem, to on będzie rozstrzygał, czy wszystko, co się dzieje, jest zgodne z przyjętymi regułami gry. Każda rola, zarówno Mistrza Gry, jak i Graczy, jest bardzo ważna. To na barkach Mistrza Gry leży jednak poprowadzenie przygody tak, aby wszyscy czuli się dobrze.

– Choć gry fabularne angażują w nieco inny sposób niż gry planszowe czy komputerowe, należy pamiętać, że jest to tylko forma zabawy. Każdy, kto zasiada przy stole, powinien czuć się dobrze podczas rozgrywki – podkreśla Ziemowit Lewandowski. – Może się zdarzyć, że drużyna zostanie postawiona w niepewnym położeniu przez Mistrza Gry, w efekcie czego Gracze zaczną debatować na temat swoich racji.

Przed rozpoczęciem wspólnej przygody warto więc porozmawiać, czego się oczekuje, a po zakończeniu gry wymienić się wspólnymi spostrzeżeniami, by na przyszłość uniknąć ewentualnych błędów i potyczek.

RPG dla każdego

Ziemowit Lewandowski jest także organizatorem spotkań RPG i bywalcem na wieczorkach z grami zorganizowanych przez innych miłośników. Gdzie w Toruniu można zapoznać się ze światem gier fabularnych? Pierwszym miejscem, które proponuje Ziemowit, jest lokal Hipisówka, mieszczący się na ul. Kopernika 20.** Tam, raz w miesiącu – dokładnie w każdą ostatnią środę miesiąca – odbywa się tzw. „Hiperpeg – Koktajl erpegowy w Hipisówce”.

– W ramach takiego spotkania można posłuchać prelekcji na temat gier fabularnych, a także zagrać lub poprowadzić przygodę – dodaje.

Inną inicjatywą jest Dungeons & Drinks. Jest to wydarzenie dla miłośników RPG organizowanych w toruńskiej Cybermachinie przy ul. Łaziennej 13. W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia odbędzie się pierwsza edycja wydarzenia. Organizatorzy już powoli przygotowują się do kolejnej odsłony eventu.

– Warto także śledzić działalność Karczmy Warownia oraz Stowarzyszenia Miłośników Gier i Fantastyki „Thorn”. To aktywne społeczności, które zrzeszają pasjonatów RPG – podpowiada Ziemowit.

Gry RPG są dla każdego, niezależnie od tego, czy jest się dzieckiem, czy osobą w podeszłym wieku. Sam Ziemowit ma wiele doświadczeń, zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Co różni te rozgrywki?

– Dzieci zwracają mniejszą uwagę na reguły gry. Dla nich najważniejsze jest tu i teraz. Kogo obchodzą jakieś głupie zasady, skoro mogę iść do zamku, by przepędzić złego czarnoksiężnika? Uważam, że dzieci dzięki swojej wyobraźni mogą być bardzo wdzięcznymi Graczami – opowiada Ziemowit Lewandowski.

Jak zaznacza Ziemowit Lewandowski, dużą różnicą jest czas trwania przygody. Dzieci, w przeciwieństwie do dorosłych, szybciej się nudzą. Przygoda dla najmłodszych powinna trwać krócej. Różnią się też nieco zasady rozgrywki – są prostsze. Chcąc rozpocząć przygodę z grami RPG, nie trzeba się do tego specjalnie przygotowywać. Należy przede wszystkim trochę o tym poczytać i wybrać grę, która nas interesuje. A potem znaleźć graczy i po prostu grać.

– Najlepszym sposobem na to, żeby przekonać się do gier fabularnych, jest wzięcie udziału w przygodzie prowadzonej przez Mistrza Gry. Wbrew pozorom, znalezienie ekipy do grania nie jest trudne. Część z Graczy działa stacjonarnie, innych bez problemu można znaleźć w internecie – zachęca Ziemowit Lewandowski.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska