Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czosnek niedźwiedzi - zdrowy skarb z Bieszczad

Paulina Bajda
Roślina osiąga wysokość 20–50 cm.  Jest bardzo podobny do konwalii, jednak należy uważać, by nie pomylić go właśnie z tą rośliną, ponieważ konwalia jest silnie trująca.
Roślina osiąga wysokość 20–50 cm. Jest bardzo podobny do konwalii, jednak należy uważać, by nie pomylić go właśnie z tą rośliną, ponieważ konwalia jest silnie trująca. Paulina Bajda
Czosnek niedźwiedzi jest jedną z najciekawszych roślin, które na wiosnę można zobaczyć w Bieszczadach. Jest objęty częściową ochroną gatunkową i jego zbieranie w Bieszczadzkim Parku Narodowym i przyległych rezerwatach jest zabronione.

PRZEPISY:

PRZEPISY:

Twarożek z czosnkiem niedźwiedzim i pokrzywą:
25 dag twaróg półtłusty,
4 listki czosnek niedźwiedzi,
4 listki pokrzywa,
natka pietruszki,
Sól morska,
3 łyżki śmietany

Czosnek niedźwiedzi i pokrzywę myjemy i osuszamy następnie kroimy. Pokrojone zioła miksujemy blenderem. Dodajemy twaróg i wszystko razem miksujemy. Doprawiamy solą morską i dodajemy śmietanę .Na koniec siekamy natkę pietruszki i dodajemy do twarogu już nie miksujemy. Podajemy schłodzone z grzankami lub świeżym pieczywem. Doskonale smakuje też jako dodatek do placów ziemniaczanych.

Sos sałatkowy z czosnku niedźwiedziego
1 garść czosnku niedźwiedziego,
1/2 szklanki oliwa z pestek winogron,
ocet jabłkowy,
sól morska,
pieprz czarny mielony

Liście czosnku myjemy osuszamy. Do miksera wkładamy pokrojone liście czosnku dolewamy oliwę i miksujemy. Dodajemy ocet jabłkowy, tak by lekko przełamać smak, ma być lekko kwaśny. Doprawiamy pieprzem i solą morską do smaku i znów miksujemy. Podajemy do sałatek lub zakąsek.

Czosnkowe bułeczki (6 średnich bułeczek)
1 i 1/4 mąki pszennej
1/4 szklanki ciepłego mleka
1/4 szklanki ciepłej wody
1 i 1/4 łyżki masła
3-4 duże ząbki czosnku
1 łyżka suszonego czosnku niedźwiedziego
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki cukru
10 g świeżych drożdży

Drożdże kruszymy do miseczki, zasypujemy cukrem, dodajemy kilka łyżek ciepłej wody i mieszamy. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 15 minut. Masło rozpuszczamy, dodajemy do niego przeciśnięty przez praskę i ewentualnie dodatkowo roztarty czosnek, czosnek niedźwiedzi, mieszamy i odstawiamy. Mieszamy mąkę z solą, dodajemy drożdże, roztopione masło, pozostałą wodę i mleko. Jeśli ciasto jest za luźne dosypujemy więcej mąki. Wyrabiamy, ciasto powinno być gładkie i elastyczne. Przekładamy je do miski, przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy na 90 minut w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. Z ciasta formujemy 6 bułeczek wielkości pomidora, układamy ja na blaszce wyłożonej papierem, przykrywamy i odstawiamy do napuszenia na pół godziny. Bułeczki nacięłam wzdłuż. Gotowe bułeczki wkładamy do piekarnika nagrzanego do temp. 230 stopni. i pieczemy przez 5 minut a następnie kolejne zmniejszamy temeperaturę do 200 stopni bez wyjmowania bułeczek i pieczemy 10-15 minut.

źródło przepisów: durszlak.pl

Czosnek Niedźwiedzi pojawia się w Bieszczadach zazwyczaj koło kwietnia. Jednak w tym roku można go znaleźć wcześniej. Pojawił się już w połowie marca.

Czosnek niedźwiedzi ma podobne właściwości lecznicze jak zwykły czosnek pospolity. Działa bakteriobójczo, dzięki temu, że obniża ciśnienie krwi działa również korzystnie na serce.

Jego silne działanie bakteriobójcze szczególnie przydatne jest przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, przy tym dodatkowo oprócz zabijania bakterii czosnek pobudza wydzielanie śluzu w oskrzelach. Jeśli ma być stosowany do pobudzenia procesów trawiennych, to najlepiej jest go zebrać na początku kwitnienia.

Podobny do konwalii

Czosnek niedźwiedzi jest roślina spotykana nie tylko na terenie naszego kraju. Rośnie dziko na terenie Europy oraz w Turcji i na Kaukazie. Występuje na terenie całej Polski, głównie jednak w Sudetach, Karpatach, w Bieszczadach. Na nizinach jest go znaczniej mniej.

W Bieszczadach najczęściej można go spotkać w Bieszczadzkim Parku Narodowym, w okolicach Brzegów Górnych, Komańczy i w Dolinie Sanu.

Roślina osiąga wysokość 20-50 cm. Ciemnozielone kępy czosnku rosną zwykle nad potokami. Jest bardzo podobny do konwalii, jednak należy uważać, by nie pomylić go właśnie z tą rośliną, ponieważ konwalia jest silnie trująca.

Czosnek niedźwiedzi wydziela charakterystyczny czosnkowy zapach, który zawdzięcza wytwarzanym w komórkach merkaptanom. Jego cebulka jest długa 2-6 cm, pokryta półprzezroczystą błoną, lub pozostałymi z niej wiązkami włókien. Czasem z jednej głównej cebulki wyrastają małe, boczne.

Łodyga czosnku jest rośnie prosto do góry na wysokość ok. 15-50 cm. Liści w kępce jest, zwykle dwa, czasem trzy lub jeden. Liście są długoogonkowe, szerokie na 2-5 cm, płaskie, cienkie, o soczystozielonej barwie. Ogonki długie na 0,5-2 cm, skręcone, w wyniku czego dolna, ciemniejsza powierzchnia liści skierowana jest ku górze.

Znakomita przyprawa

Czosnek niedźwiedzi można spotkać też w przydomowych ogródkach oraz w innych miejscach, w których nie jest objęty ochroną. Wtedy możemy pokusić się na zebranie tych zdrowych roślin.

Czosnku niedźwiedziego możemy używać tak jak inne gatunki czosnku. Najsmaczniejsze są świeżo zebrane młode, delikatne liście, które zaczynają pojawiać się z początkiem marca.

Czosnek niedźwiedzi w kuchni można używać do wszystkiego. Jego liście można zamrozić, ususzyć, zamarynować lub ukisić. Jego liśćmi możemy zastąpić szczypiorek lub cebulę. Jest doskonałym dodatkiem do kanapek i sałatek.

Oprócz liści wykorzystujemy kwiaty, pąki kwiatowe i cebulki, które są podobne do czosnku zwyczajnego. Cebulki doskonale nadają się jako przyprawa do zup, dań mięsnych, wszelkich rodzajów farszów, mięsnych i warzywnych, czy też do sosów. Doskonale smakuje również jako dodatek do masła lub twarożków. Jego smakowe właściwości znakomicie podkreślają smak pierogów czy zup.

Jako przyprawa, suszony czosnek niedźwiedzi, ze względu na walory smakowe i wyraźny aromat, cieszy się dużym uznaniem w wielu krajach.

Jeśli chcemy zamarynować czosnek niedźwiedzi to najlepiej robić to w małych słoiczkach. Wymyte i osuszone liście zalewamy oliwą lub olejem, z dodatkiem soli. Do takiej marynaty można dodać też trochę soku lub startej skórki z cytryny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24