12 listopada sklepy otwarte czy zamknięte? To pytanie przybiera na sile odkąd tylko pojawiły się informacje o tym, że ma być wolne 12 listopada. Wczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę i to już oficjalne: 12 listopada to dzień wolny od pracy. Czy jednak 12 listopada sklepy będą otwarte?

12 listopada: sklepy otwarte czy zamknięte?

Pomysł na to, by 12 listopada było wolne od pracy, mimo dobrych intencji, jest kiepski – głównie dlatego, że wszystko jest załatwiane na ostatnią chwilę. Doszło do kuriozalnej sytuacji, w której na kilka dni przed tym dniem, Polacy wciąż nie wiedzieli, czy 12 listopada pójdą do pracy czy nie, czy zrobią zakupy czy będą musieli zrobić zapasy wcześniej.
Wczoraj, 7 listopada, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę i ustanowił dzień po Święcie Niepodległości dniem wolnym.

Czy 12 listopada sklepy będą otwarte? W pierwotnym założeniu tak właśnie miało być, ale kiedy ustawa o wolnym 12 listopada trafiła do Senatu, senatorowie uznali, że 12 listopada sklepy powinny być zamknięte, tak jak w każdy inny dzień świąteczny. W procesie legislacyjnym nie byłojuż co do tego żadnych wątpliwości, poprawka zaproponowana przez Senat została przyjęta i 12 listopada sklepy będą zamknięte.

Jak dobrze znasz Mazurek Dąbrowskiego?

Czy 12 listopada będą otwarte sklepy?

Ustawa została podpisana przez prezydenta wraz z poprawką senatorów dotyczącą handlu 12 listopada, zatem sklepy będą zamknięte. Będzie to jednak wyglądało tak jak w każdy inny dzień świąteczny czy niedzielę. Nie będziemy zatem mogli liczyć na otwartego Lidla czy Biedronkę, ale otwarte mogą być sklepy, w których za kasą stanie ich właściciel. Z pewnością 12 listopada sklepy otwarte będą na stacjach benzynowych, a z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że otwarta będzie także Żabka i Freshmarket. Co mówią na temat 12 listopada sklepy, a raczej ich przedstawiciele? Póki nie było wiadomo, co będzie z dniem wolnym, zaznaczali, że nie mogą podać żadnych informacji, ale kierownicy są przygotowani na różne ewentualności. Wyłamało się Tesco, które jeszcze przed podpisaniem ustawy przez prezydenta, ogłosiło, że zamyka sklepy i daje pracownikom wolne. Teraz jest już jasne, że 12 listopada sklepy będą zamknięte. W sobotę czekają nas zatem większe zakupy.

Ekspresowe zmiany w ustawie o wolnym poniedziałku 12 listopada

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press / x-news