Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy dojdzie do połączenia przemyskich szpitali?

Norbert Ziętal
114. Szpital Wojskowy z Przychodnią w Przemyśluzatrudnienie: 498 (na 30.09.2009 r.)w tym stanowiska medyczne: 381liczba łóżek rzeczywistych: 268dług: nie ma
114. Szpital Wojskowy z Przychodnią w Przemyśluzatrudnienie: 498 (na 30.09.2009 r.)w tym stanowiska medyczne: 381liczba łóżek rzeczywistych: 268dług: nie ma Norbert Ziętal
Ministerstwo Obrony Narodowej nie chce już 114. Szpitala Wojskowego w Przemyślu. Planuje przekazać go samorządom. - To jest dobry szpital, boimy się, że zostanie zlikwidowany - mówią pacjenci.

W Przemyślu działają dwa szpitale. 114. Wojskowy i trzy razy większy, podległy marszałkowi, Wojewódzki Szpital.

Pod koniec ub. roku, o czym już informowaliśmy, gen. bryg. Andrzej Wiśniewski, szef inspektoratu wojskowej służby zdrowia MON, przesłał do przemyskich prezydenta i starosty oraz podkarpackiego marszałka propozycję przejęcia wojskowego szpitala. Według tej koncepcji, lecznica miałaby zostać połączona z którymś z ośrodków zdrowia, podległych samorządowi.

Starosta przemyski nie podjął tematu, bo powiat nie ma żadnej jednostki służby zdrowia.

- Prezydent rozważa możliwość przejęcia tego szpitala. Konieczne jest jednak przeprowadzenie dokładniejszych analiz. Zwróciliśmy się do MON o przekazanie odpowiednich informacji - mówi Witold Wołczyk z Kancelarii Prezydenta Przemyśla.

Podobnego zdania jest marszałek podkarpacki.

- Potrzebujemy więcej informacji. Zaproponowaliśmy powołanie grupy roboczej z przedstawicielami zainteresowanych stron, która zajęłaby się sprawą - mówi Aleksandra Gorzelak - Nieduży, rzecznik marszałka.

W Przemyślu coraz głośniej mówi się o połączeniu dwóch szpitali. W mieście lepszą opinię ma szpital wojskowy, głównie ze względu na opiekę. Krytycy takiej opinii twierdzą, że do wojskowego nie trafiają trudni pacjenci, którzy nie są łatwym zarobkiem. Leczeni są w cywilnym.
[obrazek2] Wojewódzki Szpital w Przemyślu

zatrudnienie: 1265 (na 31.12.2009r.)
w tym stanowiska medyczne: 958
liczba łóżek rzeczywistych: 700
dług: 60 mln złotych, w tym kilkanaście mln złotych to długi wymagalne
(fot. Norbert Ziętal)- Uważamy, że połączenie szpitali doprowadziłoby do likwidacji naszej placówki. Z tego powodu nie wyobrażamy sobie takiego rozwiązania - mówi Barbara Kożuszek, dyr. 114. Szpitala Wojskowego.

Z kolei dyrekcja cywilnego byłaby zainteresowana połączeniem.

- Byłoby to korzystne rozwiązanie. Oceniam, że zaledwie pięć proc. stanowisk by się dublowało. W tej sytuacji nie byłoby mowy o znaczących zwolnieniach personelu czy redukcjach - mówi Krzysztof Popławski, dyr. ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala w Przemyśla.

Tymczasem póki co, MON, w piśmie do samorządowców, wyklucza możliwość połączenia przemyskich szpitali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24