Czy kobiety na Podkarpaciu potrzebują pomocy? Rozmowa z Joanną Buławą z Komitetu Obrony Demokracji w Rzeszowie [PROFIL POLITYCZNY]

Marlena Bogdan-Marut
Udostępnij:
W Profilu Politycznym Joannę Buławę z Komitetu Obrony Demokracji w Rzeszowie pytamy o to czy kobiety potrzebują w naszym regionie ratunku? Jeśli tak, to dlaczego organizacje działające w ich imieniu nie potrafią się zjednoczyć i zamiast jednego marszu, organizują kilka?
Na rzeszowskim Rynku podobnie jak wielu polskich miastach trwa #Czarny Piątek. Protestujące kobiety  uważają, że projekt ustawy „Zatrzymać aborcję” łamie ich prawa. - Mamy prawo decydować o swoich ciałach! - wykrzykują zebrani na rzeszowskim Rynku mieszkańcy Podkarpacia.  Zobacz także: Czarny Piątek 2018. O co chodzi? "Zapraszam panów, bo walka o prawa kobiet dotyczą nas wszystkich"

Czarny Piątek - strajk kobiet w Rzeszowie. Około 250 osób pr...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
bogdaan

Troszkę mi wiadomo o protestach kobiet i organizacji tychże na Podkarpaciu. Z tego co wiem to są one spontaniczne, parę organizowanych było przez Razem czy dziewczyny z OSK. Nie wiadomo mi o większych podziałach czy walce interesów. Jedyną organizacją która stoi z boku i nie potrafi się dostosować to jest chyba KOD. Razem, OSK i inne grupy raczej ze sobą współpracują. Co do liczby protestujących - cecha charakterystyczna Podkarpacia - na marszu Żołnierzy Wyklętych też tłumów nie było. Na Podkarpaciu w małych miastach 100 osób to tłum, udało się taki tłum wiele razy zebrać dziewczynom w Przemyślu. Autorce artykułu proponowałbym porozmawianie z Razem czy dziewczynami z OSK na Podkarpaciu - z pewnością to lepsze źródło informacji

A
Anka

Pani Buława w roli eksperta? Błagam........Kobieta, która ma niebieską kartę, zawsze przypina się jedynie do innych ma wypowiadać się o prawach kobiet o których nic nie wie?! Nie dość , że stek bzdur, kłamstwa to jeszcze wzięto babę, która nigdy nic sama nie robi, nie działa, nie udziela się. Ta dziennikarka jak widać nie ma zielonego pojęcia o sytuacji w Rzeszowie ani temacie. Kanał.

H
Halina

Też bym chciała, żeby wszystkie organizacje umiały się dogadać, nie tylko w sprawach kobiet ale też w sprawie np. wyborów samorządowych. Niestety z tego co widzę, praktycznie jest to niemożliwe.

Byłam na proteście , 250 osób to może niewiele jak na województwo, ale od czegoś trzeba zacząć.

 

k
klepak77

Niestety, Pani prowadząca nie była przygotowana do wywiadu, podobne jak pani go udzielająca. Rzeczywistość jest taka, że na Podkarpaciu środowisko opozycyjne jes rozdrobnione i skłócone. Kiedyś KOD odgrywał znaczącą rolę, teraz jest organizacją szczątkową. Kilka osób czynnych w realu i kilka tylko na fb. To nie pozwala na skuteczną organizację imprez. Ja mogę apelować: KOD, Rady Kobiet, ObywateleRP, SLD, Rebelianci, Razem, Platforma, Kongres Kobiet, Nowoczesna i inni, przestańcie się na siebie boczyć, schowajcie urazy do kieszeni i wspólnie zacznijcie działać. Przestańcie się promować indywidualnie a działajcie jako jedność. Wtedy będzie nie 250 osób ale dwa tysiące. Wtedy będziecie widoczni. Dołączą tacy jak ja, do tej pory sceptycznie nastawieni do manifestującej grupki koleżeńskiej, która pokazuje tylko lans. 

B
Brzeszczot
W dniu 07.04.2018 o 14:26, Bogna napisał:

Wymieniono ciurkiem trzy zupełnie różne wydarzenia, w tym pierwsze z wymienionych nie odbyło się w Rzeszowie w ogóle. Odbyło się natomiast 8go marca uroczyste spotkanie w ratuszu zorganizowane przez Radę Kobiet. Manifa, zorganizowana 10go marca przez RAZEM oraz inne grupy, także zaangażowane w prawa kobiet. I Czarny Piątek spontanicznie skrzyknięty w całej Polsce na skutek działań polityków. Organizowany przez TE SAME ORGANIZACJE, przez ludzi, którzy są zaangażowani w protesty przeciwko ograniczaniu praw kobiet. TU NIE MA PODZIAŁÓW!!! I Joanna Buława powinna doskonale o tym wiedzieć i zdementować te fałszywe tezy dziennikarki...Jeżeli są podziały, to dotyczą dwóch rad kobiet, ale to chyba raczej kwestia różnic politycznych i nie ma związku z protestami kobiecymi.

Baba na Podkarpaciu, jak każda inna baba potrzebuje kasy i dobrego ogra i tyle. Jest zainteresowana?
B
Bogna
Wymieniono ciurkiem trzy zupełnie różne wydarzenia, w tym pierwsze z wymienionych nie odbyło się w Rzeszowie w ogóle. Odbyło się natomiast 8go marca uroczyste spotkanie w ratuszu zorganizowane przez Radę Kobiet. Manifa, zorganizowana 10go marca przez RAZEM oraz inne grupy, także zaangażowane w prawa kobiet. I Czarny Piątek spontanicznie skrzyknięty w całej Polsce na skutek działań polityków. Organizowany przez TE SAME ORGANIZACJE, przez ludzi, którzy są zaangażowani w protesty przeciwko ograniczaniu praw kobiet. TU NIE MA PODZIAŁÓW!!! I Joanna Buława powinna doskonale o tym wiedzieć i zdementować te fałszywe tezy dziennikarki...
Jeżeli są podziały, to dotyczą dwóch rad kobiet, ale to chyba raczej kwestia różnic politycznych i nie ma związku z protestami kobiecymi.
M
Mira

A był jakiś marsz w Rzeszowie w marcu? Chyba tylko manifa... I o czym miałyby świadczyć te trzy zupełnie różne wydarzenia? No chyba nie o podziale wśród kobiet, skoro organizowały je te same środowiska!!!!!! Wydumane tezy dziennikarki, a zaproszona pani nie umie na nie odpowiedzieć!

I do tego mętne opowieści o przestraszonych kobietach w Rzeszowie, o braku czasu... ha ha ha... A w czym to niby miałoby wyróżniać nasze województwo? Zamiast integrowania ludzi w działaniach śmieszne tłumaczenia. Bo akurat KOD akurat nadziałał się chyba za wiele w tym temacie. W żadnym się raczej nie nadziałał ostatnio. Takie tłumaczenia i ignorancja są żałosne. To policzek dla podkarpackich kobiet, zwłaszcza tych działających.

A
Aga
W dniu 06.04.2018 o 21:22, Joanna napisał:

W Rzeszowie są dwie Rady Kobiet - dlaczego? Mamy w stolicy Podkarpacia dwa rodzaje kobiet? Chodzi o Podkarpacką Radę Kobiet i Rzeszowską - przecież Panie z tych dwóch "obozów" się nie lubią i nie wspierają. Gdzie ten jeden głos?

J
Jadrus
W dniu 07.04.2018 o 09:49, fan Petru napisał:

Ci KOD-eraści to jeszcze dychają ?

tak samo jak wyznawcy pedofili w sukienkach

A
A.Mizgała OSK Przemyśl

Pani Buława nie powinna w tym wywiadzie wypowiadać sie jako OSK.

Protest na rynku w Rzeszowie był spontaniczną akcją (tak jak Czarny piątek w Warszawie) zorganizowany przez wszystkie organizacje dla których ważne było by w stolicy podkarpaciej zamanifestować wsparcie dla ludzi w Warszawie. Nie zauważyłam strachu w oczach uczestniczek i uczestników protestu, przeciwnie była złość na działania posłów i naciski episkopatu.

Protest w Rzeszowie robiło: Kongres Kobiet, Razem, SLD, OSK Przemyśl, Rebelianci Podkarpaccy, ObywateleRP. W trzy dni tak jak w całej Polsce skrzyknęliśmy ludzi z całego województwa. Dziewczyny z OSK Sanok i z Rzeszowa pojechały do Warszawy a my wspieraliśmy ich tutaj. Osobiście uważam że bajdurzenie o kobiecie spełnionej jak łamane są nasze podstawowe prawa to co najmniej infantylizm. TO JEST WOJNA! ALBO MY ALBO ONI! Ich fundamentalizm i zaślepienie religijne albo nasza wolność od dyktatu katolickiego fundamentalizmu. Kto tego nie dostrzega jest ślepy i niech sobie buja na obłoku spełnienia.

r
rzeszowianka
Stek bzdur... zarówno psni prowadząca jsk i zaproszona psni z KOD nie znają sytuacji w Rzeszowie...
- 8 marca tego roku nie było w Rzeszowie żadnej akcji organizowanej w ramsch Strajku Kobiet! Było spotkanie w Ratuszu organizowane przez Podkarpacką Radę Kobiet i nie miało ono charakteru protestu!!!
- 10 marca odbyła się Manifa, wydarzenie ogólopolskie i od dawna zaplanowane, organizowane o ile się nie mylę przez partię RAZEM przy udziale środowisk kobiecych, również tych związanych z czarnymi protestami.
- 23 marca - Czarny Piątek, spontaniczny, ogólnopolski zryw, protesty w całym kraju organizowane przez OSK (Ogolnpolski Strajk Kobiet), NATOMIAST W Rzeszowie protest ba Rynku ofgsnizowany przez TE SAME środowiska, które ofganizują wszystkie czatne protesty, w tym RAZEM i Podkarpacka Rada Kobiet, wraz z innymi organizacjami...
Więc zarówno pierwsze pytanie jsk i ofpoeiedź na nie mija się z prawdą!
r
rzeszowianka
Stek bzdur... zarówno psni prowadząca jsk i zaproszona psni z KOD nie znają sytuacji w Rzeszowie...
- 8 marca tego roku nie było w Rzeszowie żadnej akcji organizowanej w ramsch Strajku Kobiet! Było spotkanie w Ratuszu organizowane przez Podkarpacką Radę Kobiet i nie miało ono charakteru protestu!!!
- 10 marca odbyła się Manifa, wydarzenie ogólopolskie i od dawna zaplanowane, organizowane o ile się nie mylę przez partię RAZEM przy udziale środowisk kobiecych, również tych związanych z czarnymi protestami.
- 23 marca - Czarny Piątek, spontaniczny, ogólnopolski zryw, protesty w całym kraju organizowane przez OSK (Ogolnpolski Strajk Kobiet), NATOMIAST W Rzeszowie protest ba Rynku ofgsnizowany przez TE SAME środowiska, które ofganizują wszystkie czatne protesty, w tym RAZEM i Podkarpacka Rada Kobiet, wraz z innymi organizacjami...
Więc zarówno pierwsze pytanie jsk i ofpoeiedź na nie mija się z prawdą!
f
fan Petru

Ci KOD-eraści to jeszcze dychają ?

J
Joanna

W Rzeszowie są dwie Rady Kobiet - dlaczego? Mamy w stolicy Podkarpacia dwa rodzaje kobiet?  Chodzi o Podkarpacką Radę Kobiet i Rzeszowską - przecież Panie z tych dwóch "obozów" się nie lubią i nie wspierają.  Gdzie ten jeden głos? 

Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie