Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy matura 2019 się odbędzie? Trwa strajk nauczycieli. W liceach oceny nie wystawione, matura może być zagrożona

Anna Janik
Jeśli strajk nauczycieli będzie trwał nadal, matury mogą być zagrożone.
Jeśli strajk nauczycieli będzie trwał nadal, matury mogą być zagrożone. Krzysztof Kapica
Czy matura 2019 odbędzie się zgodnie z planem? Cały czas trwa strajk nauczycieli i chociaż egzaminy ósmoklasistów na Podkarpaciu odbywają się bez problemów, matura może być zagrożona.

Dzisiaj ósmoklasiści zmierzyli się z matematyką. Ponownie obyło się bez problemów przy kompletowaniu zespołów nadzorujących. W środę odbędzie się egzamin ósmoklasisty z języka obcego.

Choć organizacja 90-minutowego egzaminu wymaga wydzielenia większej liczby sal, a co za tym idzie powołania większej liczby komisji egzaminacyjnych, dyrektorzy podkarpackich szkół nie zgłaszali do kuratorium, że mogą mieć z tym jakikolwiek problem. Wszystko wskazuje więc na to, że egzamin językowy w podkarpackich szkołach również przebiegnie bez zakłóceń.

- Egzamin nie jest podzielony na poziomy podstawowy i rozszerzony - zaznacza Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty.

Egzamin ósmoklasisty. Zobacz arkusz zadań z matematyki:

Egzamin ósmoklasisty 2019. Matematyka, arkusz egzaminacyjny CKE

Kuratorium: na Podkarpaciu strajkuje ok. 30 procent szkół

Egzamin z języka obcego kończy trzydniowy maraton egzaminacyjny ósmoklasistów, który przebiega w trwającej już drugi tydzień akcji strajkowej nauczycieli. Kuratorium twierdzi, że objętych nią jest ok. 30 proc szkół. Zdarzają się takie, jak np. ostatnio jedna ze szkół z powiatu strzyżowskiego, które zgłaszają rezygnację z akcji strajkowej. Część szkół przechodzi też na formę strajku rotacyjnego, co ułatwia zorganizowanie opieki nad dziećmi.

Do kuratorium wpłynęło dotąd ok. 11 pisemnych skarg od rodziców w związku ze strajkiem. Dotyczyły głównie kwestii zorganizowania, a raczej braku zorganizowania, przez dyrektora placówki opieki nad dziećmi. Jedna z takich skarg dotyczyła sytuacji, że dziecko w ogóle nie zostało przyjęte do przedszkola.

ZOBACZ TEŻ: Tłumy na pikiecie poparcia dla strajku nauczycieli w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Maturzyści boją się o egzaminy

Ale strajk nauczycieli największą panikę budzi obecnie wśród maturzystów. Przypomnijmy, że ocenę wystawioną przez nauczyciela musi zatwierdzić rada pedagogiczna podczas konferencji klasyfikacyjnej, z której powołaniem dyrektorzy w obliczu trwającego strajku mogą mieć problem. Uczniowie, których ocen rada uchwałą nie zatwierdzi formalnie nie zakończa klasy, a więc nie mogą przystąpić do matury.

- U nas tylko część ocen końcoworocznych jest wystawiona, a termin konferencji klasyfikacyjnej został wyznaczony na 24 kwietnia. Czy uda się zebrać kworum, trudno powiedzieć, myślę że chyba wszyscy liczą teraz na to, że sytuacja zmieni się z dnia na dzień, że zapadnie jakieś porozumienie

- przyznaje Mieczysław Pasterski, wicedyrektor III LO w Rzeszowie.

Szanse na to, że w tej szkole uda się skutecznie przeprowadzić konferencje klasyfikacyjną na ten moment są znikome. Strajkuje 50 nauczycieli, a raptem 8 nie.

Co jeżeli jednak matura się nie uda? Dyrektor będzie wyznaczał kolejne terminy do skutku?

- Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Ja w swojej długiej praktyce pedagogicznej i myślę, że nie tylko ja, nie spotkałem się z taką sytuacją - przyznaje dyrektor Pasterski.

WIDEO: Dyrektorzy liceów alarmują: mogą być problemy z klasyfikacją licealistów

Źródło:
TVN 24

Matury mogą być zagrożone

Kurator oświaty niechętnie, ale przyznaje, że jeżeli najczarniejszy scenariusz z niezwołaniem kworum się potwierdzi, matury mogą być zagrożone. Zgodnie z tegorocznym kalendarzem maturzyści kończą naukę 26 kwietnia. Rada może się więc zebrać najpóźniej 25-go. I do tego momentu uczniowie powinni mieć wystawione oceny.

W sytuacji, kiedy nauczyciel nie wystawi oceny uczniowi do dnia zwołania konferencji, może zrobić to dyrektor lub upoważnić do tego innego nauczyciela.

SPRAWDŹ: Odpowiedzi z matury 2019 - język polski, matematyka, biologia, geografia, historia i wos

Jak skomentowała strajk kurator oświaty, obecnie najbardziej martwią ją rosnące podziały w środowisku nauczycielskim.

- W latach 80-tych trzeba było mieć odwagę, żeby strajkować, a dziś trzeba mieć odwagę, żeby nie strajkować. Docierają do nas sygnały, że nauczyciele, którzy nie strajkują nie mają prawa do wyrażania tego poglądu

- mówi Małgorzata Rauch.

- Byli z tego powodu szykanowani, nazywani łamistrajkami choć decyzja o przystąpieniu do strajku jest dobrowolna i każdy musi rozważyć ją sam - dodaje.

Jak podaje kuratorium w przypadku nauczyciela dyplomowanego 5-dniowy strajk oznacza wypłatę uszczuploną o niecałe 800 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24