Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy mężczyźni mają depresję?

Alina Bosak
W tym roku kampania ITAKI skierowana jest do mężczyzn, a zainaugurowała ją wystawa fotograficzna w warszawskim metrze. Autorem jest Patryka Karbowski, wykładowca Akademii Fotografii w Warszawie. Bohaterami zdjęć są mężczyźni, których dotknął problem depresji. Fotografie ukazują pięciu mężczyzn zamkniętych w swoich pokojach, wpatrzonych w jeden punkt.
W tym roku kampania ITAKI skierowana jest do mężczyzn, a zainaugurowała ją wystawa fotograficzna w warszawskim metrze. Autorem jest Patryka Karbowski, wykładowca Akademii Fotografii w Warszawie. Bohaterami zdjęć są mężczyźni, których dotknął problem depresji. Fotografie ukazują pięciu mężczyzn zamkniętych w swoich pokojach, wpatrzonych w jeden punkt. Patryk Karbowski/Itaka
W antydepresyjnej kampanii społecznej Fundacji ITAKA, uruchomiono telefon zaufania dla osób, które nie potrafią poradzić sobie ze smutkiem i depresją.

W listopadzie wystartowała kolejna odsłona antydepresyjnej kampanii społecznej Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. W tym roku kampania kierowana jest do mężczyzn.

- W naszym społeczeństwie depresja męska jest tabu - mówi Iwona Wasil z Fundacji ITAKA. - Mężczyzna nie może być słaby, bo musi być twardy i macho. Nie może być zbyt wrażliwy, bo musi zagryźć zęby i sprawiać wrażenie, jakby cierpienie go nie dotykało. Nie może się załamać, bo co powiedzą w pracy koledzy i rodzina w domu. Poza tym powinien być przedsiębiorczy, utrzymać rodzinę, dobrze zarabiać, musi być zdobywcą, wojownikiem itp. Wszystko to są stereotypy i życzeniowe postrzeganie mężczyzny, pewien "ideał" …no i oczywiście taki mężczyzna nie choruje na depresję.

Tymczasem depresja dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Jak odróżnić zwykły smutek od poważnej choroby? Jeśli nasilają się objawy, a smutek przedłuża się i zaczyna wpływać na funkcjonowanie człowieka w życiu codziennym, warto skontaktować się ze specjalistą.

Warto skorzystać z Antydepresyjnego Telefonu Zaufania - 22 654-40-41, który Fundacja ITAKA prowadzi od 9 lat. W poniedziałek i czwartek w godzinach 17.00-20.00 dyżurują pod nim lekarz psychiatrzy. Podczas trwania kampanii telefon jest czynny od poniedziałku do czwartku, dyżurują również psycholodzy. Specjaliści nie leczą przez telefon, ale wysłuchają, doradzą, wskażą miejsca, gdzie można uzyskać pomoc w walce z chorobą.

-Ten telefon jest bardzo potrzebny. Dzwoniący są wdzięczni za rozmowy, mówią, że bardziej rozumieją teraz co się z nimi dzieje, że rozmowa była uzupełnieniem wizyty lekarskiej - mówi Justyna Nowakowska, lekarz-psychiatra dyżurująca przy Antydepresyjnym Telefonie Zaufania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24