Czy mezoterpia igłowa zastępuje botoks

  Czy mezoterpia igłowa zastępuje botoks

  Agnieszka I. Skowron

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  - Zabieg mezoterapii poprzedzony jest wywiadem lekarskim - mówi Dalia Chrzanowska, dermatolog.

  - Zabieg mezoterapii poprzedzony jest wywiadem lekarskim - mówi Dalia Chrzanowska, dermatolog. ©Fot. Krystyna Baranowska

  Mezoterapia to zarówno metoda leczenia, jak i pielęgnacji skóry. Występują dwa jej rodzaje: igłowa i bezigłowa. Tę pierwszą wykonuje się w gabinetach lekarskich. Pomaga zatrzymać młodość, ale też takie schorzenia jak łysienie.
  - Zabieg mezoterapii poprzedzony jest wywiadem lekarskim - mówi Dalia Chrzanowska, dermatolog.

  - Zabieg mezoterapii poprzedzony jest wywiadem lekarskim - mówi Dalia Chrzanowska, dermatolog. ©Fot. Krystyna Baranowska

  Przeciwwskazaniem do wykonania mezoterapii:
  opryszczka, różne infekcyjne skóry, ropne zapalenie mieszków, aktywny trądzik, stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi, np. zażywanie aspiryny. Mezoterapii nie wykonuje się, kiedy pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.

  Pielęgnacja po zabiegu:
  należy unikać słońca, żeby nie doprowadzić do przebarwień skóry. Należy też traktować skórę z dużą delikatnością, niczym nie szorować, ani nie ugniatać. Poza tym specjalnych zaleceń pielęgnacyjnych nie ma.  - Mezoterapię bezigłową stosuje się w gabinetach kosmetycznych.
  Odpowiednie preparaty wtłacza się do skóry m.in. za pomocą prądu lub ultradźwięków. Igłowa, stosowana w gabinetach lekarskich, polega na nakłuwaniu leczonych bądź udoskonalanych części ciała - mówi Dalia Chrzanowska, dermatolog z Centrum Dermatologii, Medycyny Estetycznej i Laseroterapii w Rzeszowie.

  Za pomocą iniekcji (czyli nakłuć) podawane są różne substancje, w zależności od zapotrzebowań pacjenta. Mezoterapię można stosować zarówno do upiększania ciała, jak i do zatrzymywania procesów starzenia.

  Mezoterapia na łysienie, rozstępy i cellulit

  Za pomocą mezoterapii można leczyć rozmaite schorzenia w tym np. łysienie, rozstępy i cellulit.

  - W przypadku łysienia poprzez iniekcje skóry głowy podajemy substancje, które stymulują porost włosa. Efekty takiego zabiegu są bardzo dobre. Uzyskujemy odrost włosa w mniejszym lub większym stopniu. Hamujemy wypadanie włosów. Takim działaniem możemy też uzyskać lepsze jakościowo włosy - wyjaśnia dermatolog. - Jeśli chodzi o rozstępy i cellulit, to też udaje się je zredukować w znacznym stopniu.

  Kilka zabiegów mezoterapii w serii

  Zabieg mezoterapii igłowej polega na wykonaniu przez lekarza kilkunastu lub kilkudziesięciu nakłuć na wybranym obszarze skóry. W ten sposób podskórnie lub śródskórnie aplikuje się odpowiedni preparat. Musimy być przygotowani na kilka zabiegów w serii. Na ogół taką serię powtarza się raz do roku.

  - W zależności od rodzaju preparatu, od jego gęstości i składu, a także od obszaru, na którym wykonywany jest zabieg, uczucia mu towarzyszące są różne. Skóry głowy nie znieczula się. W innych okolicach stosujemy krem EMLA. Np. uda, pośladki, brzuch smarujemy tym preparatem, owijamy posmarowaną skórę folią i po ok. godzinie pacjent jest dość dobrze znieczulony - mówi Dalia Chrzanowska.

  Skład używanego do zabiegu preparatu uzależniony jest od problemu, który mamy zniwelować.

  - Do skóry głowy używa się substancji zawierającej witaminy, krzemionkę, pantenol oraz minoksidil. W przypadku np. łysienia plackowatego za pomocą wstrzyknięć możemy podawać leki. Ostrzykujemy też bliznowce (zgrubiałe, przerośnięte blizny). Preparaty do leczenia cellulitu zawierają witaminy, kofeinę, która poprawia funkcjonowanie układu limfatycznego oraz składniki rozpuszczające tkankę tłuszczową.

  Do twarzy wykorzystuje się preparaty kwasu hialuronowego. W przeciwieństwie do tych, które stosuje się do wypełniania zmarszczek, są one bardziej rzadkie i miękkie. Mają za zadanie nawilżyć skórę od wewnątrz, uzupełnić naturalny kwas hialuronowy, który jest tracony w procesie starzenia, poprawić metabolizm skóry i dostarczyć jej niezbędnych witamin i aminokwasów.

  Mezoterapia a botoks

  Mezoterapia nie stanowi alternatywy dla botoksu.

  - Sam botoks służy do rozprostowywania zmarszczek albo do ich profilaktyki u młodych osób. Ma on za zadanie osłabić skurcz mięśni odpowiedzialnych za mimikę twarzy i powstawanie zmarszczek - wyjaśnia ekspert. - Mezoterapia natomiast służy do pielęgnacji zatrzymującej proces starzenia się skóry. Poprawia metabolizm, nawilża skórę od wewnątrz, pobudza produkcję kolagenu i elastyny.

  Mezoterapia igłowa może być stosowana także pod oczy. Dzięki temu zabiegowi można zniwelować obrzęki, sińce pod oczami.

  Ważny jest wywiad lekarski przeprowadzony podczas pierwszej wizyty. To wtedy lekarz ma szansę dowiedzieć się o ewentualnych chorobach i chwilowych dolegliwościach.

  - Kiedy pacjent przychodzi do mnie po raz pierwszy przede wszystkim muszę dowiedzieć się, jaki jest problem. Za każdym razem tłumaczę, na czym polega zabieg. Ponieważ jest to seria niekiedy bolesnych nakłuć po zabiegu na gładkiej skórze mogą pojawić się drobne wybroczyny, strupki, siniaki - mówi lekarka.

  Po dwóch, trzech zabiegach mezoterapii igłowej od razu widać efekt lepszej, bardziej nawilżonej, napiętej i wypoczętej skóry. Koszt waha się od 200 zł do 1000 zł za zabieg. Cena zależy od partii ciała, na której jest wykonany oraz od użytego preparatu.


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (6) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo