Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy opłaca się inwestować w ziemię rolną? Analitycy uważają, że ceny będą wyraźnie rosły. Tyle kosztuje hektar

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Gdzie lokować kapitał, by pieniądze nie traciły wartości? Jedną z wybieranych opcji jest zakup ziemi. Ile trzeba wydać na hektar gruntów rolnych? Podajemy średnie ceny --->
Gdzie lokować kapitał, by pieniądze nie traciły wartości? Jedną z wybieranych opcji jest zakup ziemi. Ile trzeba wydać na hektar gruntów rolnych? Podajemy średnie ceny --->pixabay.com/AGW
Ziemia jest uważana za jedną z lepszych inwestycji. Dane GUS pokazują, że niemal nieustannie od zakończenia II wojny światowej grunty drożeją. Dostępna powierzchnia jest ograniczona, a zainteresowanie duże. Nie tylko rolników, którzy chcą powiększać swoje gospodarstwa. Polacy spełniają marzenia o domu za miastem albo zwyczajnie inwestują, by w trudnych czasach zabezpieczyć przyszłość. Czy inwestycja w grunty rolne nadal się opłaca? Na co trzeba uważać?

Analitycy szacują, że tendencja wzrostowa cen ziemi będzie w najbliższych latach jeszcze wyraźniejsza. Na tle Europy grunty rolne w Polsce są stosunkowo tanie, co najprawdopodobniej przełoży się na dalszy wzrost cen, uważają eksperci z firmy Horyzont Inwestycji. Przyjrzeli się polskiemu rynkowi i dzielą obserwacjami dotyczącymi inwestowania w ziemię.

Ile kosztuje hektar ziemi rolnej w Polsce?

Średnia cena hektara ziemi ornej w Polsce w II kwartale 2021 roku wyniosła 47 510 zł. Była nieco niższa od podanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (na podstawie danych GUS) w IV kwartale 2020 r. - 48 805 zł/ha. Mieliśmy zatem do czynienia ze spadkiem o 1 295 zł. W podziale na klasy gruntów średnie ceny wyliczono na:

  • 59 304 zł/ha - dobre ziemie (kl. I, II, IIIa)
  • 48 675 zł/ha - średnie ziemie (kl.IIIb, IV)
  • 34 488 zł/ha - słabe ziemie (kl. V, VI)

Najwięcej za hektar gruntów płacą kupujący w województwach wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Najtańsze są ziemie w Lubuskim i Podkarpackim. Poznaj zestawienie, ile konkretnie wyniosła średnia dla poszczególnych województw:

Spadki cen ziemi rolnej są jednak sporadyczne i stosunkowo niewielkie. Firma specjalizująca się w inwestycjach w nieruchomości przypomina, że w 2004 roku hektar ziemi rolnej kosztował nieco ponad 6 tysięcy złotych. W 2014 roku za ten sam kawałek ziemi trzeba było zapłacić ponad 32 tysiące złotych.

Inwestowanie w ziemię rolną może być kuszące, ale też kosztowne

- Nieustanny wzrost cen ziemi to nie jedyna zaleta inwestowania w grunty. Zwłaszcza jeśli rozpatrywać to w kontekście dalszych inwestycji - w mieszkania czy działki budowlane - wskazują eksperci z firmy Horyzont Inwestycji. Nie bez znaczenia jest to, że grunty rolne są obarczone najniższymi podatkami.

Wyliczają na bazie danych Głównego Urzędu Statystycznego, że średnia roczna stopa zwrotu z takiej inwestycji wynosi około 30 proc. - Ze względu na to, że ziemie rolne są najbardziej pierwotną formą inwestycji, są też zdecydowanie tańsze niż działki budowlane.

- Wielu inwestorów decyduje się przekształcić ziemię rolną, podnosząc tym samym jej wartość. Cały proces nie zajmuje wiele czasu, nie wymaga też dużych nakładów finansowych – informuj, Michał Chimko z firmy Horyzont Inwestycji.

Ogromne znaczenie dla ceny danego hektara ziemi ma klasyfikacja gruntów. Spółka inwestycyjna podaje, że to ziemia klasy IV-VI drożeje najszybciej ze względu na to, że nie jest w żaden sposób prawnie chroniona, a do tego oferuje bardzo wiele możliwości w kontekście jej dalszego przekształcania. Z tego powodu, kto ma fundusze, najchętniej inwestuje w takie grunty, chociaż ich cena jest znacznie wyższa.

Klasy gruntów I-III są zarezerwowane na działalność rolniczą, mają wysoki potencjał plonotwórczy i ich wyłączenie z produkcji rolnej jest trudne, do tego bardzo kosztowne. Im słabsza ziemia, tym niższe koszty przekształcenia.

Na atrakcyjność ziemi wpływa także:

  • lokalizacja,
  • łatwość dojazdu,
  • dostęp do mediów.

Szacuje się, że grunty rolne, które teraz są po prostu polami, ale znajdują się w niedużej odległości od większych miast, już niedługo znacznie zyskają na wartości.

Nie na każdej ziemi rolnej można postawić dom. Przekształcenie ziemi na działkę budowlaną

Rozpoczynając poszukiwania działki - pod budowę domu czy inwestycyjnej bez konkretnych planów w danym momencie, trzeba wiedzieć, że nie każdą działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną. Wiele na temat możliwości powie nam miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Grunty muszą spełniać określone warunki, a potrzebne informacje znajdziemy w Ustawie z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz we wspomnianym MPZP.

- Jest on fundamentem dla każdego, kto poważnie podchodzi do zakupu gruntu, także rolnego z zamiarem przekształcenia na działkę budowlaną. Powinniśmy dokładnie wczytać się nie tylko w dokumentację, jaka jest zawarta w MPZP, ale także w mapę zawierającą wiele informacji, które przeoczone lub błędnie zinterpretowane mogą spowodować, iż inwestycja nie będzie możliwa do zrealizowania - zauważa Michał Chimko z firmy Horyzont Inwestycji.

Źródło: informacja prasowa Horyzont Inwestycji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy opłaca się inwestować w ziemię rolną? Analitycy uważają, że ceny będą wyraźnie rosły. Tyle kosztuje hektar - Strefa Agro

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24