Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy „ozusowanie” umów śmieciowych polepszy sytuację pracowników?

Oprac. si
Czy „ozusowanie” umów śmieciowych polepszy sytuację pracowników?
Czy „ozusowanie” umów śmieciowych polepszy sytuację pracowników? Fot. W. Zatwarnicki
Planowane jest wprowadzenie składek ZUS od umów śmieciowych. Eksperci twierdzą, że istnieje duże prawdopodobieństwo nie tylko powiększenia szarej strefy, ale również istotnie zmniejszy wpływy do budżetu.

- Zgodnie ze starą maksymą, lepiej leczyć przyczynę choroby, a nie jej objawy. Tak właśnie należy postąpić w przypadku ochrony zatrudnienia, zwłaszcza obecnie – w okresie stagnacji gospodarczej i rosnącego bezrobocia – stwierdza  Marek Kowalski, ekspert Konfederacji Polskich Pracodawców  Lewiatan
Jedną z ważnych przyczyn rosnącej lawinowo liczby umów cywilnoprawnych jest chory system zamówień publicznych – rynku wartego rocznie 144 mld zł! Jeśli zamawiający usługi w tym sektorze wycenia stawkę godzinową znacząco poniżej płacy minimalnej (czyli 13 zł) – w jaki sposób wykonawca może zatrudniać na umowę o pracę?

Skala umów smieciowych rośnie

Co więcej – stwierdza ekspert Lewiatana - dyktat najniższej ceny, rządzący zamówieniami publicznymi oraz wytyczne kontrolne, które obligują zamawiającego do wyboru najniższej ceny regularnie wzmacniają presję na obniżanie stawki godzinowej, która potrafi dochodzić nawet do 5 zł!
Czy rosnąca skala umów „śmieciowych” jest zatem w takich przypadkach decyzją pracodawcy? Nie – to rząd oraz system prawny jednoznacznie wytyczają sposób zatrudnienia i bynajmniej nie wspierają umów o pracę! Logicznie rozważając – „ozusowanie” umów cywilnoprawnych w obowiązującym systemie zamówień publicznych po raz kolejny pogorszy sytuację pracowników. Wykonawcy, którzy muszą zrealizować umowy poniżej minimalnych stawek zatrudnienia (czyli większość kontraktów usługowych w zamówieniach publicznych) – nie będą mieli środków, by pokryć dodatkowy wzrost kosztów o 36%. Zostaną postawieni w sytuacji bez wyboru: wejście w szarą strefę. Stracą na tym miliony Polaków i budżet państwa.

Propozycje przedsiębiorców

M. Kowalski zaznacza, że przedsiębiorcy proponują proste i skuteczne rozwiązanie – nowelizację ustawy Prawo zamówień publicznych (PZP). Zamiast „ozusowania” umów zleceń – odejście od dyktatu najniższej ceny w zamówieniach publicznych, kalkulacja budżetów publicznych w oparciu o rzeczywistą stawkę płacy minimalnej oraz obowiązkowa rewaloryzacja kontraktów w toku o nowe regulacje prawne (art. 144 PZP). Rząd powinien jednoznacznie zachęcać pracodawców do zatrudniania na umowę o pracę i dawać im odpowiednie narzędzia prawne, które dziś spychają pracowników do „śmieciówek” i w szarą strefę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24