Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy rzeka Breń podzieli Małopolskę i Podkarpacie?

Joanna Tarnowska
Starosta Andrzej Chrabąszcz nie kryje, ze pomysł zmiany granic województw mających przebiegać wzdłuż Brnia jest godna rozpatrzenia.
Starosta Andrzej Chrabąszcz nie kryje, ze pomysł zmiany granic województw mających przebiegać wzdłuż Brnia jest godna rozpatrzenia. Joanna Tarnowska
Małopolskie wyszło z propozycją zmiany granic województw. Chcą przeprowadzić podział wzdłuż Brnia. - Nad propozycją należy się zastanowić poważnie dla dobra mieszkańców - mówi starosta pow. mieleckiego.

Sugestia ta padła ze strony sąsiedniego województwa. Chodzi tutaj o zmianę granicy na niewielkim odcinku przy rzece Breń, miedzy powiatem mieleckim, a dąbrowskim.

Obecnie granica miedzy województwami dzieli rzekę Breń na pół. Część wałów w całości jest po stronie małopolskiej, a część po podkarpackiej. Po zmianie granicy każde województwo odpowiadałoby za swój brzeg rzeki.

Sztuczna granica

- Jest to propozycja godna rozpatrzenia, ze względów bezpieczeństwa powodziowego mieszkańców obu powiatów - mówi Andrzej Chrabąszcz, starosta powiatu mieleckiego .

- Obecny przebieg granic między Podkarpaciem i Małopolską jest bardzo sztuczny i nieczytelny. Zmiana ta umożliwi nam kompleksowy remont wałów. Jest to również kwestia naszej odpowiedzialności o bezpieczeństwo mieszkańców - dodaje.

Starosta nie kryje, że taka zmiana będzie miała duży wpływ na ochronę podczas powodzi. Zwłaszcza, że Breń tylko z pozoru jest niewielką i niegroźną rzeką, ale podczas podwyższonego poziomu wody w Wiśle przejmuje jej nadmiar tworząc tzw. "cofki".

Stracimy i zyskamy

Jeżeli dojdzie do zmian granic powiatów, mielecki straci 25 ha ziemi.

- Pod tym względem będzie to niesprawiedliwa zamiana. My oddajemy 50 ha ziemi, a dostajemy w zamian 25. Jesteśmy więc stratni. Trudno jest jednak powiedzieć, jakie będą losy tego pomysłu. Musi się nad tym pochylić i samorząd wojewódzki, zarząd powiatu, jak i radni gminy Czermin, których ta sprawa bezpośrednio będzie dotyczyła. Na to potrzeba czasu - tłumaczy starosta Chrabąszcz.

Administracyjnie gdyby do takiej zmiany doszło Podkarpacie traci na rzecz Małopolski 25 ha ziemi. Jednak zyskujemy mieszkańców. Za obszarze zamiany, po stronie małopolskiej znajduje się 8 domostw, a u nas tylko dwa. Jednak mieszkańcy tzw. Kolonii Otałęskiej nie są zadowoleni z takiej propozycji.

- Oficjalnie to my nic o takiej inicjatywie nie wiemy - mówi Leon Getinger, wójt Czermina. - Rozmawiałem ze swoimi mieszkańcami i oni nie chcą należeć do małopolski. Paradoksalnie mieszkańcy, którzy po tej zamianie należeliby do naszej gminy wyrażają chęć przynależności do Podkarpacia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24