Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy świece zapachowe są bezpieczne dla naszego zdrowia? Odpowiedź nie jest prosta. Zobacz, które świece wybierać i jak je prawidłowo palić

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Palenie świec parafinowych w niewentylowanej łazience to zły pomysł. Ten rytuał lepiej zastąpić dodaniem kilku kropli aromatycznego, naturalnego olejku do kąpieli.
Palenie świec parafinowych w niewentylowanej łazience to zły pomysł. Ten rytuał lepiej zastąpić dodaniem kilku kropli aromatycznego, naturalnego olejku do kąpieli. Castorly Stock / Pexels
Świece zapachowe to częsty element dekoracji wnętrz wykorzystywany głównie jesienią i zimą. Zarówno skaczący płomień, jak i przyjemny zapach, zachęcają do zapalania świec wieczorami lub podczas czas kąpieli w wannie. Jednak czy długotrwałe korzystanie z nich jest bezpieczne dla naszego zdrowia? Zdania badaczy są podzielone. Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając świece zapachowe i dowiedz się, dlaczego warto sięgnąć po naturalne świece sojowe i te wykonane z wosku pszczelego.

Spis treści

Świece parafinowe – źródło toksycznych substancji

Świece zapachowe zazwyczaj produkowane są z wosku parafinowego, czyli z produktu ubocznego powstającego przy wytwarzaniu benzyny z ropy naftowej. A spalanie parafiny budzi wiele kontrowersji.

Z jednej strony pojawiają się badania, które pokazują, że w tym czasie dochodzi do uwalniania niebezpiecznych dla zdrowia związków – toluenu powodującego m.in. bóle i zawroty głowy czy rakotwórczego benzenu.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z American Chemical Society w Stanach Zjednoczonych wykazało, że palenie świec parafinowych w zamkniętych pomieszczeniach przyczynia się do uwalniania się związków rakotwórczych. Jak jednak powiedział dr Amid Hamidi, jeden z autorów publikacji:

Używanie od czasu do czasu świecy parafinowej i jej emisje prawdopodobnie nie będą miały na ciebie wpływu. Jednak zapalanie wielu świec parafinowych, codziennie, przez lata lub częste ich zapalanie, na przykład w niewentylowanej łazience wokół wanny, może powodować problemy.

W świetle badań finansowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Świec, poziom chemikaliów uwalnianych przez każdy ze zbadanych rodzajów wosków, był znacznie niższy od ilości, która powodowałaby problemy zdrowotne. W oświadczeniu Stowarzyszenia możemy przeczytać:

Żadne renomowane badanie naukowe nigdy nie wykazało, aby jakikolwiek wosk ze świec, w tym parafina, był szkodliwy dla zdrowia ludzkiego.

Zobacz też: Kadzidełka mogą być bardziej szkodliwe od papierosów.

Choć nikt nie kwestionuje faktu, że w procesie spalania parafiny uwalniane są do powietrza toksyczne związki, to kwestia bezpośredniego wpływu palenia świec parafinowych na zdrowie pozostaje nierozstrzygnięta przez naukowców. W związku z tym specjaliści z Europejskiego Stowarzyszenia Świec zalecają:

  • nie pal świec w przewiewnym miejscu,
  • przytnij knot, jeśli będzie dłuższy niż 10 do 15 milimetrów,
  • zamiast zdmuchiwać świecę, użyj nakładki na świecę lub zamocz knot w wosku,
  • przewietrz pomieszczenie po zgaszeniu świecy.

Knoty i substancje zapachowe też mogą szkodzić

Świece zapachowe to nie tylko parafina czy wosk, ale także knot, a często również substancje zapachowe i sztuczne barwniki, które w procesie spalania potrafią być szkodliwe dla naszego zdrowia.

Knot może być usztywniony metalowym rdzeniem np. ołowianym, który po podgrzaniu powoduje, że w powietrzu może pojawić się groźny – w szczególności dla małych dzieci – ołów. Dlatego zawsze należy sprawdzić czy knot w świecy jest wykonany w 100 proc. z bawełny, drewna lub konopi.

Także substancje odpowiadające za piękny zapach lub kolor świecy, często podczas spalania emitują do powietrza lotne związki organiczne. Wśród aromatów szczególnie toksyczny jest limonen o zapachu cytrusowym. W procesie jego spalania i w kontakcie ze znajdującym się w powietrzu ozonem powstaje drażniący śluzówkę formaldehyd, który znajduje się na stworzonej przez WHO liście czynników rakotwórczych.

Naturalne odpowiedniki: świece z wosku pszczelego i świece sojowe

Świece sojowe i świece z wosku pszczelego to coraz popularniejsze alternatywy dla świec zapachowych wykonanych z parafiny. Do ich produkcji wykorzystywane są materiały pochodzenia naturalnego – wosk z ziaren soi oraz wosk, który jest budulcem wykorzystywanym przez pszczoły do tworzenia plastrów miodu. Wśród zalet świec z wosku sojowego wymieniany jest długi czas palenia, ale przede wszystkim zdecydowanie bezpieczniejsze dla zdrowia spalanie.

Świece z wosku pszczelego są chwalone za przyjemny, delikatny miodowy zapach oraz naturalne oczyszczanie powietrza przez jego jonizację. W procesie spalania wosku pszczelego powstają jony ujemne odpowiedzialne pozbywanie się drobnoustrojów z powietrza. Podobnie jak świece sojowe, palą się zdecydowanie dłużej od parafinowych.

Inne surowce, które można wykorzystać do zrobienia naturalnych i zdrowszych świec to wosk palmowy i kokosowy.

Źródła:

Modny styl kultowej holenderskiej marki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy świece zapachowe są bezpieczne dla naszego zdrowia? Odpowiedź nie jest prosta. Zobacz, które świece wybierać i jak je prawidłowo palić - Strona Zdrowia

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24