Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy tatuaż na ciele zdobi czy nie?

Ula Sobol
- Podczas tatuowania przy zachowaniu odpowiednich procedur i pracując na jednorazowym, sterylnym sprzęcie ryzyko zarażenia  chorobami jest minimalne - podkreśla Maciek Gulak, tatuator
- Podczas tatuowania przy zachowaniu odpowiednich procedur i pracując na jednorazowym, sterylnym sprzęcie ryzyko zarażenia chorobami jest minimalne - podkreśla Maciek Gulak, tatuator Krzysztof Kapica
Tatuaż dla każdego jest czymś innym. Dla jednych to zwykły znak, rysunek, malowidło na ciele, dla innych - sztuka, odzwierciedlenie duszy.

- Po kilku latach pracy w tym zawodzie, po tysiącach wykonanych tatuaży i setkach poznanych ludzi mogę stwierdzić, że tatuaż to socjoterapeutyczna forma sztuki, o zabarwieniu autoekspresyjnym - mówi Maciek Gulak, właściciel i tatuator w Studio Tatuażu Artystycznego Breakin'Ink w Tyczynie.

- Tatuaż to zdefiniowanie siebie i uzewnętrznienie tego poprzez mniej lub bardziej estetyczną formę wyrazu, jaką jest obraz na skórze - dodaje z uśmiechem Agnieszka Gulak, manager studia Breakin'Ink, a prywatnie żona Maćka. - Na pierwszy tatuaż zdecydowałam się 8 lat temu, wtedy, gdy Maciek zaczynał tatuować. Zrobiłam to nie tylko po to, by umożliwić mu naukę, ale także dlatego, że zawsze chciałam mieć tatuaże.

Chociaż ta forma modyfikacji ciała, przez wprowadzenie tuszu znana jest już od czasów starożytności, wciąż ma swoich zwolenników i przeciwników. Są tacy, u których tatuaż wywołuje negatywne skojarzenia. Ludzie wręcz oburzają się, widząc wytatuowane ciała. Ale wśród nas i jest taka grupa społeczna, która tatuaże podziwia i nimi się fascynuje.

- Spacerując z dzieckiem, słyszałam od starszych osób negatywne komentarze dotyczące tego, jak wyglądam, jaka ze mnie matka. Na szczęście obserwuję pozytywne zmiany w postrzeganiu ludzi wytatuowanych - dodaje Agnieszka.
Do studia trafiają zarówno mężczyźni jak i kobiety.

- Tatuujemy tylko i wyłącznie osoby pełnoletnie, ewentualnie 17-latków, posiadających zgodę rodziców - zaznacza manager studia.

- Odmawiamy, gdy wykonanie motywu jest sprzeczne z polityką studia. Nie zrobisz u nas kopii prac innych tatuatorów, nie wytatuujesz sobie motywów faszystowskich. Odradzimy ci wzory, które reprezentują niski poziom artystyczny - zaznacza Maciek.
Ludzie tatuują się w różnych miejscach ciała i o każdej porze roku. - Najmniej bolesne jest ramię i łopatka. Najbardziej boli tatuowanie na stopie, żebrach i wewnętrznej stronie bicepsa - akcentuje tatuator. - Latem skóra swobodniej oddycha ale narażona jest na wysokie temperatury i promienie słoneczne, przed którymi należy chronić tatuaż. Zimą musimy uważać, by ubranie nie ocierało o skórę.

Podczas wykonywania tatuażu istnieje ryzyko zarażenia chorobami. - Ale przy zachowaniu odpowiednich procedur i pracy na jednorazowym, sterylnym sprzęcie, jest ono minimalne - wyjaśnia Maciek, który pracuje na high-endowej maszynie rotacyjnej, w połączeniu z systemem rur i igieł typu hawk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24