Czy ubezpieczenia w Podkarpackim są droższe niż w pozostałych regionach Polski?

Materiał informacyjny CUK Ubezpieczenia
Udostępnij:
Eksperci CUK Ubezpieczenia przeanalizowali ceny ubezpieczeń komunikacyjnych oraz majątkowych od początku roku w województwie podkarpackim i porównali je ze średnimi składkami krajowymi. Jak wynika z analizy wewnętrznych danych multiagencji, za ubezpieczenie OC pojazdu mieszkaniec Podkarpackiego zapłaci mniejszą składkę niż średnia w skali kraju, która wynosi 550 zł, z kolei za AutoCasco większą, przy średniej składce krajowej na poziomie 839. Różnica w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC jest na poziomie 98 zł, a AutoCasco 44 zł. Za ubezpieczenie domu lub mieszkania w województwie podkarpackim trzeba zapłacić średnio 33 zł mniej.

Na różnice w cenie tego samego ubezpieczenia w rożnych regionach Polski wpływ mają różnorodne czynniki, które poddawane są analizie przez towarzystwa ubezpieczeniowe i determinują ostateczną wysokość składki. Dla ubezpieczeń komunikacyjnych będą to między innymi kwestie natężenia ruchu, czy statystycznej liczby wypadków w danym regionie – tłumaczy Magdalena Moltzan, Kierownik Działu Szkoleń i Wsparcia Sprzedaży w CUK Ubezpieczenia.

Oczywiście, oprócz miejsca użytkowania pojazdu, na składkę wpływa szereg innych czynników, jak wiek i doświadczenie kierowcy, marka samochodu i pojemność silnika, a w przypadku ubezpieczenia AutoCasco także zabezpieczenia przeciwkradzieżowe, czy miejsce parkowania pojazdu.

Średnio, za ubezpieczenia komunikacyjne, w województwie podkarpackim trzeba zapłacić 452 zł za OC i 883 zł za AutoCasco. Standardowo, najwięcej zapłacą młodzi kierowcy w wieku 18-24 lat, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe stosują zwyżki z racji mniejszego doświadczenia kierowców w tym wieku. Dla kierowcy z województwa podkarpackiego jest to średnio 863 zł za ubezpieczenie OC i 1243 zł za AutoCasco. Wpływ na składkę mają posiadane zniżki, które przyznawane są za każdy rok bezszkodowej jazdy, a ich maksymalny poziom wynosi 60%. Dlatego bardziej doświadczeni kierowcy zapłacą zdecydowanie mniej – za ubezpieczenie OC kierowca w wieku 55 – 64 lat zapłaci średnio 400 zł, a za AutoCasco 778 zł.

Jak wyglądają ceny ubezpieczeń majątkowych?

Średni koszt ubezpieczenia domu lub mieszkania w Podkarpackim to 272 zł, czyli mniej niż średnia składka w skali kraju, która wynosi 305 zł. Podobnie, jak w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych ceny różnią się w zależności od regionu. Przy wyliczeniu składki pod uwagę brane są dodatkowe parametry, jak np. dane statystyczne dotyczące częstotliwości i siły opadów, występowania huraganów czy ryzyka wystąpienia powodzi w danym regionie. Piętro, na którym znajduje się mieszkanie również wpływa na końcową składkę. Ubezpieczenie lokalu na parterze i ostatnim piętrze będzie droższe niż pięter pośrednich ze względu na większe ryzyko kradzieży, a w przypadku ostatniego piętra dodatkowo zalania. Oczywiście czynnikiem, który w największym stopniu wpływa na cenę ubezpieczenia, jest wartość nieruchomości – zarówno samego mieszkania lub domu, jak i wyposażenia.

Kluczem do tańszej polisy jest porównanie ofert różnych Towarzystw Ubezpieczeniowych - różnice w cenach mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Dzięki temu klient ma pewność, że polisa, którą kupuje jest najkorzystniejsza zarówno pod względem ceny, jak i zakresu ochrony. W CUK Ubezpieczenia porównanie ofert 30 Towarzystw Ubezpieczeniowych trwa niecałą minutę, a klient otrzymuje klarowne zestawienie kluczowych parametrów polis – dodaje Marcin Dyliński, Dyrektor Departamentu Marketingu i E-commerce w CUK Ubezpieczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie