Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w przestrzeni kosmicznej ziemska moralność przestanie nas obowiązywać?

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
To może wkrótce już nie będzie science fiction: na ile możemy sobie pozwolić etycznie przy podboju kosmosu? Zmodyfikować genetycznie człowieka dla osiągnięcia celu misji? Zawiesić zasady moralne na rzecz efektywności eksploracji wszechświata? Badania nad tymi zagadnieniami prowadzi dr Konrad Szocik z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, który właśnie otrzymał na nie grant Narodowego Centrum Nauki.

„Bioetyka eksploracji kosmosu” dr. Szocika była jedną z 2314 propozycji naukowców, którzy wnioskowali do CNC o dofinansowanie swoich badań w ramach projektu OPUS 21. Zakwalifikowano zaledwie 417 z nich, w tej liczbie zaledwie kilka, pochodzących z uczelni niepublicznych.

Recenzenci mocno docenili już rozpoczętą pracę naukowca z WSIiZ: „Dr Szocik jest światowym liderem w dziedzinie rozważań nad bioetycznymi implikacjami i problemami działalności człowieka w kosmosie . Praca ta będzie pierwszym poważnym potraktowaniem tych ważnych zagadnień. Potencjalny wpływ dyskusji sięga do wielu obszarów akademii, a nawet ma szansę zaangażować opinię publiczną w kwestie bioetyczne w nowy i produktywny sposób”.

- W projekcie będę kontynuował prace, które obecnie realizuję w trakcie pobytu na Yale University – zapowiada dr Szocik. - Celem jest opracowanie bioetyki misji kosmicznych. Jak dotychczas w szeroko rozumianej filozofii i etyce misji kosmicznych żaden z autorów nie zaproponował koncepcji bioetyki misji kosmicznych, koncentrując się na analizie takich zagadnień jak etyka środowiskowa w kosmosie, uzasadnienie dla realizacji różnych typów misji kosmicznych, czy podkreślanie priorytetu naukowej eksploracji kosmosu.

Projekt stawia sobie cele takie jak zarysowanie metodologii bioetyki misji kosmicznych, analizę głównych procedur biomedycznych możliwych do zastosowania w kosmosie, takich jak modyfikowanie człowieka i modyfikacja genetyczna, czy wreszcie rozważa dość kontrowersyjną, ale dyskutowaną w literaturze przedmiotu koncepcję biomodyfikacji moralności.

- Warto podjąć się zbadania etycznej specyfiki misji kosmicznych, ale właśnie ze zwróceniem uwagi na człowieka, a nie, jak dotychczas, na środowisko kosmiczne – dodaje dr Szocik.

Grant z NCN w wysokości 157 680 zł dla rzeszowskiego naukowca przewidziany jest na 3 lata.

Oto największe mity o kosmosie, w które wciąż wierzymy. Ty t...


ZOBACZ TEŻ: NASA opublikowało nagranie z Marsa. Wnętrze ogromnego krateru "oczami" łazika Curiosity [WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24