Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w Rozborzu koło Przeworska archeolodzy odkryli siedzibę plemiennego wodza?

Janusz Motyka
Znalezione na pograniczu Rozborza, Chałupek i Ujeznej skarby trafią do muzeum. W miejscu gdzie je archeolodzy odkopali, będzie biegł środek autostrady.
Znalezione na pograniczu Rozborza, Chałupek i Ujeznej skarby trafią do muzeum. W miejscu gdzie je archeolodzy odkopali, będzie biegł środek autostrady. Janusz Motyka
Może to była chata jakiegoś plemiennego wodza? Zastanawia się Jan Wilk z Ujeznej. Na jego polu kukurydzy w Rozborzu, archeolodzy odkryli potężne domostwo z okresu wpływów rzymskich.

Wzdłuż projektowanej autostrady archeolodzy prowadzą badania sondażowe. W powiecie przeworskim aż na trzech stanowiskach; w samym Przeworsku i w jego okolicy: Gorliczynie i Rozborzu. To na tym ostatnim stanowisku przy drodze do Ujeznej ziemia odsłoniła swoją wielką tajemnicę. Dosłownie.

Archeolodzy odkryli kilka domów, w tym jeden szczególny.

- Ta zagłębiona częściowo w ziemi chata, bardziej ziemianka, ma wymiary około 12 na 15 metrów. To stosunkowo duży obiekt. Co ciekawe, odkryliśmy w niej ślady po piecowisku - ujawnia Bogumił Pilarski, archeolog który pracuje na rzecz rzeszowskiego ośrodka uniwersyteckiego.

Na pytanie czy mogła to być chata jakiegoś plemiennego wodza tłumaczy, że za wcześnie na jakiekolwiek wnioski.

- To spory materiał i wymaga dłuższego czasu na opracowanie - tłumaczy.

Stanowsko ma około 5,5 ha powierzchni. W tej chwili archeolodzy rozkopali około hektara. Ziemia oddaje ceramikę, krzemienne okruchy, kości zwierzęce, przęśliki tkackie a nawet… żelazny nożyk sprzed 2500 lat z ładnie zachowaną drewnianą rękojeścią.

- Ta różnorodność znalezisk świadczy, że mamy tu do czynienia z dwoma fazami osadniczymi - wyjaśnia Bogumił Pilarski. Oznacza to, że ludzie z tzw. kultury tarnobrzeskiej na pograniczu Rozborza, Chałupek i Ujeznej mieszkali w późnej epoce brązu (V-VI w. p.n.e.) a ludzie kultury przeworskiej żyli tu w okresie wpływów rzymskich (III w. n.e.).

Mieszkańcy pobliskiej Ujeznej z sympatią obserwują poczynania archeologów. - Może kiedyś zrobią u nas jakąś wystawę i pokażą co tu odkryli? - zastanawia się Jan Wilk, gospodarz z Ujeznej i radny z gminy Przeworsk. Wójt gminy Edward Pączka, z wykształcenia historyk, jest otwarty na takie propozycje. - Każde takie odkrycie promuje gminę i wzbogaca naszą historię - podkreśla wójt Pączka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24