MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy w Rzeszowie jesteśmy przygotowani na koronawirusa? Sprawdzamy [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Iskierka, Marcin Piecyk
Tafle z pleksy, maski dla pacjentów, SMS-y, plakaty, specjalne ścieżki dla zdrowych i chorych. Tak przed koronawirusem zabezpiecza swoich pracowników i pacjentów Centrum Medyczne Medyk w Rzeszowie. A jak jest w państwowych instytucjach? Czy o zabezpieczeniu przed groźnym wirusem myśli się w rzeszowskich firmach? Sprawdzamy.

Centrum Medyczne Medyk na Podkarpaciu ma 30 placówek. Jak zapewnia prezes lek. med. Stanisław Mazur, wszystkie zabezpieczone są przed wirusem.

- We wszystkich naszych placówkach na wejściu są plakaty informujące o zagrożeniu, wszystkie rejestratorki są osłonięte przed chorymi taflami ze specjalnej pleksy. Dla pacjentów mamy jednorazowe maski ochronne oraz informację papierową – tłumaczy lek. med. Stanisław Mazur, kardiolog i prezes Centrum Medycznego Medyk.

Do wszystkich pacjentów Medyka przed wizytą przychodzi SMS z informacją o rejestracji i koronawirusie. Takie powiadomienia codziennie dostaje kilka tysięcy osób.

- Przewidzieliśmy we wszystkich naszych placówkach drogi, aby chorzy nie krzyżowali się ze zdrowymi pacjentami. Kupiliśmy dużą ilość lamp bakteriobójczych, kilkanaście ozonatorów, wszystkie karetki i samochody są dezynfekowane

- mówi Stanisław Mazur.

Dodaje, że wszyscy chorzy wysokiego ryzyka są wpuszczani po sprawdzeniu temperatury. Klamki są przecierane średnio co godzinę, a na noc włączane są ozonatory.

- Wydaliśmy kilkadziesiąt tysięcy złotych na materiały, aby chronić placówki, za które ja jestem odpowiedzialny – podkreśla dyrektor Medyka.

Medyk zabezpiecza kongres kobiet

W sobotę, 7 marca, w G2A Arena organizowany jest kongres Kobieto Wyjdź Przed Szereg, targi Beauty Expo oraz koncert “Za zdrowie Pań”. Uczestników imprezy zabezpieczy Centrum Medyczne Medyk.

- Ma tam być około 3 tysiące kobiet. Na wejściu będą przeprowadzane pomiary temperatury i badania. W sytuacji, gdy ktoś będzie miał objawy zarażenia wirusem, to odwozimy taką osobę do szpitala zakaźnego
- tłumaczy lek. med. Stanisław Mazur.

Każdy przebadany uczestnik będzie miał naklejkę, świadczącą o tym, że nie zaraża. Dodatkowo na monitorach będą wyświetlane materiały edukacyjne.

- Chcemy pokazać, jak maksymalnie zabezpieczyć imprezę masową. Gdyby pojawiło się więcej przypadków zarażenia w Polsce, zalecalibyśmy odwołanie takiej imprezy. Na razie nie ma takiej potrzeby - dodaje dyrektor Mazur.

Do Centrum Medycznego Medyk zgłosiło się około 400 zakładów pracy z prośbą o pomoc w zabezpieczeniu się przed ryzykiem wystąpienia wirusa w firmie. Centrum przygotowało różne pakiety. Oprócz informatorów, oferuje m.in. środki dezynfekcyjne, chusteczki bakteriobójcze, rękawiczki lateksowe, foliowe, maseczki, czepki na głowę, fartuchy, ochraniacze na buty, termometry bezdotykowe, by sprawdzać pracowników przed wejściem do zakładu pracy.

- Zamówiliśmy także 2 tysiące szybkich testów na koronawirusa. W 15 minut przeprowadzamy test z krwi. Nie musimy czekać 10 godzin albo dobę. Sprawdzalność testu to 93 procent. Jeśli ktoś jest w późnym stadium choroby, wtedy ona spada

- mówi lek. med. Stanisław Mazur

Stanisław Mazur zaznacza, że po pomoc zgłaszają się zwłaszcza firmy, które mają korzenie w Niemczech, Francji i USA.

- W dużych zakładach na terenie np. Rzeszowa i Mielca ten problem przewidziano już 1,5 miesiąca temu. W tym momencie są świetnie przygotowani nawet na spore zagrożenie. Gdy rozmawiam z właścicielami zagranicznych firm, są oni zaskoczeni, że Polacy tak zgodnie i sprawnie działają w sprawie przeciwdziałania wirusowi – zaznacza lek. med. Stanisław Mazur.

Urzędy też reagują

Na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego pojawiła się zakładka „Koronawirus SARS-CoV-2 Aktualne Informacje” (https://rzeszow.uw.gov.pl/koronawirus/), która ma uświadamiać mieszkańców Podkarpacia, z czym tak naprawdę mają do czynienia.

Znajdziemy tam wiadomości na temat liczby hospitalizowanych osób. W innej części, nazwanej „Co musisz wiedzieć o koronawirusie”, przeczytamy wskazówki dla osób, które w ostatnim czasie wróciły z północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Oprócz tego znajdują się tam najważniejsze informacje o zapobieganiu zarażeniem oraz podstawowa wiedza na temat samego wirusa. Dowiemy się jak odpowiednio myć ręce, zasłaniać twarz podczas kaszlu czy kichania, gdzie skierować się z podejrzeniem zakażenia, czy nawet o tym, że maski antywirusowe powinni nosić tylko ludzie z objawami zarażenia i nie zaleca się noszenia ich zdrowym osobom.

"Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego" – czytamy na stronie. - "Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości)".

Czytamy także: "Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.
Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2".

Oprócz pisemnych zaleceń postanowiono skupić najistotniejsze informacje w kilku krótkich filmach. Te są dostępne w zakładce „wideo” i w przystępny sposób pokazują, jak zapobiegać zakażeniu.


Zobacz też: Małżeństwo zarażone koronawirusem w Stargardzie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24