Czy warto postawić na pralnię? A może wystarczy łazienka?

  Czy warto postawić na pralnię? A może wystarczy łazienka?

  materiał informacyjny

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Czy warto postawić na pralnię? A może wystarczy łazienka?
  Gdy mieszkaliśmy w bloku, nie było tu żadnego dylematu - pralkę stawiało się w łazience, ewentualnie w kuchni. W domu jednorodzinnym mamy większy wybór, bo możemy wydzielić specjalne pomieszczenie, w którym umieścimy ten sprzęt. Jednak czy to ma sens, czy lepsza dla pralki będzie łazienka?
  Czy warto postawić na pralnię? A może wystarczy łazienka?

  Jeśli to realne - postawmy na pralnię


  Na pewno, jeśli mamy taką możliwość warto postarać się o pralnie, bo to wygodne i praktyczne rozwiązanie. Tak naprawdę nie zajmuje wiele miejsca, a pomaga w codziennych obowiązkach. Nasza łazienka będzie prezentować się lepiej, bez sortowanej bielizny i środków piorących, będzie w niej więcej miejsca, ogólnie zyska jej estetyka. Zamiast pralki można przecież tam wstawić gustowną półkę lub inny mebel, który podnosi atrakcyjność takiego pomieszczenia.


  Wielkość domu - czy ma znaczenie?


  To, czy możemy sobie na to pozwolić, zależy w dużym stopniu od wielkości domu. W niedużym nasz wybór to przeważnie albo pomieszczenie gospodarcze, albo ogólnodostępna łazienka w strefie dziennej. Mimo że ulokowana jest w dość strategicznym miejscu - blisko kuchni i salonu, to jednak toaleta gościnna, w której stoi pralka, nie wygląda zbyt dobrze. Na szczęście w nowych projektach domów (niezależnie od tego, czy są to projekty domów parterowych, czy piętrowych) bardzo często uwzględnia się osobne pomieszczenie, które będzie przeznaczone tylko na sprzęt i akcesoria do prania.


  Pralnia - w jakim miejscu?


  Zdecydowaliśmy, że wybierzemy projekt z osobnym miejscem gospodarczym, w którym urządzimy pralnie. Wiemy, jakie ma to zalety i jesteśmy zdecydowani na to rozwiązanie. Teraz jednak powstaje pytanie: gdzie zaplanować to miejsce? Najlepsza wydaje się strefa prywatna na poddaszu, oczywiście w pobliżu łazienki, a także garderób i szaf. To bardzo praktyczne podejście, bo nie będziemy zmuszeni nosić prania po całym domu.


  A co, gdy jednak pralka musi być w łazience?


  Może się zdarzyć, że nic nie możemy zrobić, nie mamy miejsca na pralnię, więc pozostaje nam łazienka. W tej sytuacji możemy na przykład wydzielić aneks w łazience. Warto tu jednak pomyśleć o wstawieniu odpowiednich drzwi. W tym pomieszczeniu bowiem panuje duża wilgotność, a więc drewniane mogą się szybko zniszczyć. Z tego powodu zdecydowanie lepszą opcją są stalowe, bardzo wytrzymałe na zwiększoną wilgoć.


  Niezależnie od tego, co wybierzemy, jedno jest pewne: nie obejdziemy się bez miejsca, w którym możemy robić pranie. Nie jest to też sprawa drugorzędna, którą można zbagatelizować, bo od odpowiedniej lokalizacji zależy nasze codzienne funkcjonowanie. A przecież chcemy, aby było ono jak najbardziej komfortowe. Mamy nadzieję, że nasze rady będą dla Państwa pomocne. Dla zainteresowanych polecamy też inny ciekawy artykuł pt. "Zadaszony czy niezadaszony? Jaki wybrać taras?"

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej