Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy warto robić elewację z klinkieru?

Rozmawiał Józef Lonczak
Krystyna Baranowska
Rozmowa z Magdaleną Wilisowską, doradcą technicznym w rzeszowskiej firmie BJS.

- Dlaczego warto wykonać elewacje z klinkieru?

- Ponieważ jest to materiał naturalny, niezwykle trwały przez długie dziesiątki, a nawet setki lat. Ponadto wykazuje się odpornością na działania sił przyrody. Mam tu na myśli nie tylko nie tylko warunki pogodowe, ale też mchy oraz porosty. Wykonane z tego materiału elewacje mają swój urok niezmienny od lat.

- Jednak cegły i okładziny z klinkieru nie są tanie. Stąd pytanie, jak "zafundować" sobie taką trwałą elewację nie rujnując przy okazji domowego budżetu?

- Wznoszony budynek ma nam służyć przez długie lata i powinniśmy zadbać o to, żeby w tym czasie ponosić jak najmniej dodatkowych wydatków. Często zapominamy, że po wybudowaniu domu będziemy ponosić koszty jego eksploatacji.

Umykają uwadze zwłaszcza koszty, które nie są bezpośrednio związane ze zużyciem energii, a dotyczą np. estetycznego wyglądu budynku. Dlatego wybierając rodzaj elewacji powinniśmy policzyć nie tylko koszty związane z jego kupnem, ale też z jego renowacją i konserwacją. Każdy remont to przecież poważny wydatek finansowy, nie licząc już uciążliwości takiego remontu.

- A jak wygląda porównanie kosztów położenia najpopularniejszej elewacji z tynku, elewacją z klinkieru?

- W Polsce najpopularniejszym materiałem elewacyjnym jest tynk. Do niedawna był to tradycyjny tynk cementowo-wapienny, obecnie wraz z upowszechnieniem się systemów dociepleń - zastąpiły go tynki silikatowe i akrylowe. Tylko nieliczni decydują się na elewacje z cegieł, bądź innych naturalnych materiałów.

A szkoda, bo to materiał piękny i trwały, który bez przeszkód można używać jako zwieńczenie stosowanych systemów dociepleniowych. Niestety, często o wyborze elewacji decydują koszty zakupu i wbudowania. Faktycznie pozornie ceglane elewacje są droższe, gdyż w tym przypadku nie ma kosztów utrzymania. Jeżeli natomiast chodzi o tynki to, musimy pokrywać koszty związane z renowacją powłok malarskich.

- Czy klinkierową elewację łatwo utrzymać w czystości?

- Elewacja z cegły klinkierowej pozostaje na długie lata nie potrzebuje konserwacji. Powstała w procesie wypalania trwała powierzchnia cegły nie pozwala wniknąć żadnemu brudowi, a kolor pozostaje równie trwały, jak sama cegła.

Dodatkowo ten naturalny materiał zapewnia właściwy mikroklimat i zwiększa właściwości termoizolacyjne budynku. Ściana trójwarstwowa z elewacją klinkierową to mniejsze koszty ogrzewania zimą i komfortowe warunki latem. Jedyne, co powinniśmy zrobić, to raz na kilka lat przeczyścić cegłę specjalnym preparatem konserwujący, którego cena nie powinna przekraczać 20 zł za litr.

- Jednak tynki dają nieograniczoną możliwość wyboru koloru, a klinkier nie…

- … zniknęła już wytykana przez niektórych wada, iż klinkier ogranicza możliwość wyboru koloru elewacji. To już nie tylko klasyczne odcienie czerwieni. Współczesne cegły klinkierowe dostępne są też w słonecznych kolorach. Jasne barwy nadają glinie - ziemistemu materiałowi natury - śródziemnomorskiej lekkości. Nikogo nie dziwi już cegła w perłowo-białym lub czarnym kolorze. Na chętnych czekają brązy, żółcienie, biele i szarości. Dziś klinkier może sprostać już każdym gustom. Chociaż najbardziej popularne kolory klinkieru to: czerwień, burgund, brąz.

- Cegły klinkierowe nie są lekkie, a zatem nie można ich użyć do wykończenia docieplanych ścian metodą lekką.

- Ciekawą alternatywą mogą być płytki klinkierowe klejone do istniejącej elewacji, które można stosować na każdym etapie budowy czy modernizacji budynku. Wizualnie ściana nie różni się od wykonanej z cegły, a płytki są dostosowane do systemów docieplania opartych zarówno na wełnie mineralnej jak i na styropianie.

- Dla większości z nas ceramika budowlana jest materiałem tradycyjnym, więc trudno do tego materiału przekonać zwolenników nowoczesnych rozwiązań?

- Klinkier sprawdza się również w nowoczesnych pomysłach na ciekawą architekturę. Cegła, klinkier, dwuspadowy dach wyłożony dachówką - to dla wielu synonimy długowieczności i tradycyjnych pomysłów na budowę domu. Jednak ceramika budowlana sprzyja w stu procentach też modzie na nowoczesne rozwiązania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24