Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym nas uwiedzie Maskarada? Zobacz program

Opr. Ula Sobol
Materiały organizatora
W programie tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada", który potrwa od 14 do 19 maja znalazło się 18 znakomitych przedstawień dla bardzo małych dzieci oraz dla dzieci w wieku szkolnym, a także dla młodzieży i dla dorosłych. Imprezie towarzyszą spotkania z twórcami, warsztaty, wystawy, czytania dramatu i panel poświęcony twórczości Marcina Jarnuszkiewicza, prowadzony przez dr. hab. Tadeusza Kornasia z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na obu scenach Maski i przed teatrem, w Ogrodach Bernardyńskich i na rzeszowskim rynku - wszędzie czeka mnóstwo atrakcji. Codziennie też o godz. 16 przed Teatrem Maska będą czytane bajki. Zapraszamy! Bilety w sprzedaży.

W tym roku rzeszowska Maskarada potrwa aż sześć festiwalowych dni. Dla miłośników teatru organizatorzy przygotowali aż 18 przedstawień. – jedenaście z nich to spektakle konkursowe, siedem – w tym otwierający festiwal premierowy „Tylko jeden dzień” w reżyserii Jacka Popławskiego, który jest najnowszą premierą rzeszowskiej "Maski". Spektakl "Tylko jeden dzień" prezentowany będzie poza konkursem.

- Repertuar tegorocznej Maskarady jest bardzo ciekawy, trochę filozoficzny oraz skłaniający do głębszej refleksji - zapewnia Jacek Popławski, dyrektor artystyczny Maski. - Proponujemy spektakle z różnych stron Polski, a nawet świata. Będzie coś dla maluchów, dla przedszkolaków, dzieci starszych i młodzieży oraz dorosłych.

- Maskarada to wyjątkowy i jedyny czas, kiedy możemy obejrzeć te spektakle w Rzeszowie - mówi Monika Szela, dyrektor Teatru Maska.

Konkursowe spektakle oceniać będzie jury profesjonalne i dziecięce, zostanie także przyznana nagroda tajnego jurora.

W tym roku szczególne miejsce w programie Maskarady zajmą spektakle w reżyserii Marcina Jarnuszkiewicza. - Pokażemy trzy przedstawienia tego zmarłego we wrześniu 2016 roku wybitnego reżysera i scenografa: zrealizowany w 2013 roku w warszawskim Teatrze Baj spektakl „Gęś, śmierć i tulipan”, „Wielkie pytanie” z Teatru Pinokio oraz „Całe królestwo króla” Teatru Animacji - opowiadają organizatorzy Maskarady. - Pozostałe propozycje festiwalowe także wpisują się w klimat teatru tego wybitnego artysty – jego spokojnej narracji, dającej czas na przyjrzenie się kreowanemu na scenie światu. Idąc za jego myśleniem o sztuce, proponujemy teatr bez wielosłowia, stawiający pytania dotyczące kondycji człowieka i jego miejsca w świecie. Odpowiadający na ważne pytania i podejmujący ważne tematy. Próbujący ukazać to, co nieuchwytne, co pozostaje poza słowami. Używając zróżnicowanych środków wyrazu, twórcy przedstawień, które znalazły się w programie tegorocznej Maskarady, nie mizdrzą się do młodej widowni, ale traktują ją jak mądrego partnera w ważnej, choć czasem trudnej rozmowie. A przy tym ani przez chwilę nie nudzą – bawiąc i wzruszając, opowiadając zaskakujące historie.

Podczas wieczornego nurtu przedstawień dla młodzieży będzie rozmaicie pod względem formy, nastroju i podejmowanych tematów, ale nieodmiennie interesująco. Zaprezentujemy między innymi „Pomnik” Wrocławskiego Teatru Lalek - opowieść o pewnym sposobie postrzegania świata, który wraz z końcem komunizmu wcale się nie zdezaktualizował. Spektakl przedstawiający historię budowy największego pomnika Stalina, przepełniony iście czeską ironią i dystansem, jest jednocześnie bolesną diagnozą współczesności. Pokażemy także niekonwencjonalną inscenizację „Króla Maciusia Pierwszego” w reżyserii Konrada Dworakowskiego, będącą budowaną za pomocą obrazów opowieścią o samotności dziecka wobec zadań, które są ponad jego siły, odbiegającą od tradycyjnego, opartego na fabule sposobu narracji. Ciekawą propozycją będzie także spektakl – serial w odcinkach, czyli zrealizowane w konwencji fotoplastykonu przedstawienie „Sekrety Szekspira” w wykonaniu Teatr Sztuk.

W Maskaradzie wezmą udział teatry ze Słowacji, Rosji i Polski. Swój spektakl zaprezentuje także Nori Sawa – pochodzący z Japonii artysta, który od lat mieszka w Czechach. Twórca ten – posługujący się bardzo ciekawą techniką, przygotuje z zespołem Teatru Maska pierwszą premierę następnego sezonu teatralnego. Widzowie zobaczą również Grupę Coincidentia, Teatr Banialuka czy Teatr Baj, Karlsson Haus z Sankt Petersburga.

Podczas Maskarady zobaczymy także cztery widowiska plenerowe, m.in.
Historia o dziesięciu miesiącach (Teatr Piki).Spektakl w zabawny, innowacyjny i estetyczny sposób opowiada historię fascynujących i cudownych rzeczy, które mogą przytrafić się dziecku w ciągu dziewięciu miesięcy, podczas których przygotowuje się ono do przyjścia na świat. – Spektakl to rodzinne przedstawienie - dodaje Jacek Popławski, dyrektor artystyczny Teatru Maska.
Silence / Cisza w Troi (Teatr Biuro Podróży). Teatr Biuro Podróży znany ze swojego legendarnego spektaklu plenerowego „Carmen Funebre”, pokazującego okrucieństwa wojny, po raz kolejny mierzy się z tym tematem. Wykorzystując środki teatru plenerowego: symboliczną scenografię, ogień, szczudła oraz postaci dzieci i przejmującą muzykę, opowiada o ludziach, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce.
Sekrety Szekspira/Tytania i Oberon (Teatr Sztuk). Serial w 4 odcinkach, na podstawie "Snu nocy letniej" W. Szekspira. Za bazę posłużyły relacje kochanków ze „Snu nocy letniej”. Trzy kobiety i emocje wyrażone tylko w gestach, dźwiękach i ruchomych obrazach. W tej miłosnej przestrzeni nie pada ani jedno słowo o miłości, za to gest podąża za gestem, a ciało za ciałem. Biały pokój niczym lampion jest przestrzenią do ukazania relacji między parami zakochanych, porzuconych, niespełnionych, oczekujących, czy zapomnianych w miłości. Na wspólnym gruncie spotykają się więc Helena i Demetriusz / Hermia i Lizander / Hermia i Demetriusz / Oberon i Tytania / Równolegle zaistnieją dwa światy, realny i baśniowy.
Sekrety Szekspira/Helena i Demetriusz (Teatr Sztuk).Za przedstawienia bazę posłużyły relacje kochanków ze „Snu nocy letniej”. Trzy kobiety i emocje wyrażone tylko w gestach, dźwiękach i ruchomych obrazach. W tej miłosnej przestrzeni nie pada ani jedno słowo o miłości, za to gest podąża za gestem, a ciało za ciałem. Biały pokój niczym lampion jest przestrzenią do ukazania relacji między parami zakochanych, porzuconych, niespełnionych, oczekujących, czy zapomnianych w miłości. Na wspólnym gruncie spotykają się więc Helena i Demetriusz / Hermia i Lizander / Hermia i Demetriusz / Oberon i Tytania / Równolegle zaistnieją dwa światy, realny i baśniowy.

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada" otrzymał 200 tys. zł dofinansowania. Połowa pochodzi z budżetu Gminy Miasta Rzeszowa, a połowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada"

14 maja, niedziela

godz. 13.30 - HISTORIA O DZIEWIĘCIU MIESIĄCACH (TEATR PIKI), spektakl plenerowy, Ogrody Bernardyńskie, 3+, wstęp wolny.


godz. 16.00
- Czytamy bajkę. Performatywne czytanie współczesnych dramatów dla dzieci i młodzieży, parking przy Teatrze Maska, wstęp wolny.

godz. 20.30 - SILENCE / CISZA W TROI(TEATR BIURO PODRÓŻY), spektakl plenerowy, rzeszowski rynek, 16+, wstęp wolny.

15 maja, poniedziałek

godz. 9 - POKAZY SZKÓŁ TEATRALNYCH (PWST W KARAKOWIE WYDZIAŁ LALKARSKI WE WROCŁAWIU), (Scena Kacperek), wstęp wolny, konieczna rezerwacja miejsc.

godz. 16- Czytamy bajkę. Performatywne czytanie współczesnych dramatów dla dzieci i młodzieży, parking przy Teatrze Maska, wstęp wolny.

godz. 16 - POKAZY SZKÓŁ TEATRALNYCH(AKADEMIA TEATRALNA W WARSZAWIE WYDZIAŁ SZTUKI LALKARSKIEJ W BIAŁYMSTOKU), (Scena Kacperek), wstęp wolny, konieczna rezerwacja miejsc.

godz. 17 - TYLKO JEDEN DZIEŃ (TEATR MASKA W RZESZOWIE), (Duża Scena), 6+, PREMIERA!

16 maja, wtorek

godz. 10 - CAŁE KRÓLESTWO KRÓLA (TEATR ANIMACJI), spektakl konkursowy, (Duża Scena) , 7+.

godz. 16 - Czytamy bajkę. Performatywne czytanie współczesnych dramatów dla dzieci i młodzieży, parking przy Teatrze Maska, wstęp wolny.

godz. 17. NAJ (TEATR LALKI I AKTORA W WAŁBRZYCHU), spektakl konkursowy (Scena Kacperek), 1+.

godz. 19 - POMNIK(WROCŁAWSKI TEATR LALEK), spektakl konkursowy, (Duża Scena), 15+.

17 maja, środa

godz. 9 - PROSTA HISTORIA(LALE.TEATR I WROCŁAWSKI TEATR LALEK), spektakl konkursowy (Scena Kacperek), 4+

godz. 11 - GĘŚ, ŚMIERĆ I TULIPAN (TEATR BAJ), spektakl konkursowy, (Duża Scena), 10+, spektaklowi towarzyszyć będą warsztaty

godz.16 - Czytamy bajkę. Performatywne czytanie współczesnych dramatów dla dzieci i młodzieży, parking przy Teatrze Maska, wstęp wolny.

godz. 19 - WANIA. OPOWIEŚĆ O WANI I TAJEMNICACH ROSYJSKIEJ DUSZY (KARLSSON HAUS), spektakl konkursowy, (Duża Scena), 15+spektakl z napisami w języku polskim.

godz. 20.30 - TEATR MARCINA JARNUSZKIEWICZA - PROWADZENIE DR. HAB. TADEUSZ KORNAŚ, wstęp wolny.

18 maja, czwartek

godz. 10 - RÓŻOWY GOŚĆ(TEATR GULIWER),

spektakl konkursowy, (Duża Scena), 4+.

godz. 16 - Czytamy bajkę. Performatywne czytanie współczesnych dramatów dla dzieci i młodzieży, parking przy Teatrze Maska, wstęp wolny.

godz. 19 - KRÓL MACIUŚ PIERWSZY(TEATR BANIALUKA), spektakl konkursowy, (Duża Scena),10+.

19 maja, piątek

godz. 9.00 - BAŚNIE (NORIYUKI SAWA), spektakl konkursowy (Scena Kacperek), 4+, spektaklowi towarzysza warsztaty z teatru cieni.

godz. 10 - WIELKIE PYTANIE(TEATR PINOKIO), spektakl konkursowy, (Duża Scena), 10+, spektaklowi towarzyszą warsztaty.

godz. 18 - SEKRETY SZEKSPIRA: TYTANIA I OBERON(TEATR SZTUK), spektakl plenerowy prezentowany poza konkursem, parking przy Teatrze Maska, 16+, wstęp wolny.

godz. 20 - THE MONSTRUM BAND(GRUPA COINCIDENTIA & TEATR LALKI I AKTORA „KUBUŚ”), spektakl konkursowy, (Duża Scena), 16+.

godz. 21.30 - SEKRETY SZEKSPIRA: DEMETRIUSZ I HELENA(TEATR SZTUK), spektakl plenerowy prezentowany poza konkursem,parking przy Teatrze Maska, 16+, wstęp wolny.

godz. 22 - Zakończenie festiwalu. Ogłoszenie wyników

Bilety w cenie 15-20 zł można nabyć w kasie teatru i online. Na część spektakli i wszystkie wydarzenia towarzyszące wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24