Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czyste Powietrze Plus rusza w piątek. Jak złożyć wniosek, by dostać dotację? Szczegóły programu

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Politycy apelują aby jeszcze przed zimą ocieplić domy i wymienić źródła ogrzewania na bardziej ekonomiczne. Można będzie skorzystać z rządowego programu wsparcia.
Politycy apelują aby jeszcze przed zimą ocieplić domy i wymienić źródła ogrzewania na bardziej ekonomiczne. Można będzie skorzystać z rządowego programu wsparcia. fot. Piotr Krzyżanowski / Polska Press
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Polaków o to, by jeszcze przed nadchodzącym sezonem grzewczym ocieplili swoje domy. Przypomniał jednocześnie, że obecna budowa programu Czyste Powietrze pozwala na dofinansowania jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych związanych z inwestycjami termomodernizacyjnymi, jest to tak zwane prefinansowanie.

Parlamentarzyści PiS promowali program Czyste Powietrze w sobotę w Radomiu. Gminy także były zachęcane do realizacji tego programu, by mieszkańcy mieli do niego łatwiejszy dostęp, np. przez uruchomienie punktu konsultacyjno-informacyjnego. Rząd na projekt “Czyste Powietrze Plus” ma przeznaczyć dwa mld. zł a wnioski będzie można składać od piątku. Projekt ma wspomóc sfinansowanie zarówno termomodernizacji domu jak i wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Wiele sprowadza się też do sytuacji związanej z atakiem Rosji na Ukrainę - bezmyślne marnowanie ciepła (produkowanego np. przez gaz) finansuje działania agresora.

Andrzej Kosztowniak, w tej chwili poseł a wcześniej prezydent Radomia, powiedział, że w czasie, kiedy PiS rządziło w Radomiu, większość budynków użyteczności publicznej przeszło gruntowne remonty termomodernizacyjne.

To wszystko spowodowało, że te instytucje wydatkowały mniej pieniędzy na ogrzanie obiektów, ale i tym samym staraliśmy się chronić środowisko

- zauważył Kosztowniak.

Mateusz Morawiecki wskazuje, że nowa odsłona programu pozwoli na prefinansowanie projektu remontu przed jego fizycznym wykonaniem w wysokości do 50 proc. dostępnej dotacji. Dodał, że pozostała część dotacji ma być wypłacona w ciągu 30 dni od zakończenia remontu. Premier naciska na fakt, że prace związane z ociepleniem budynku, instalacji paneli fotowoltaicznych czy pompy ciepła odbiją się w przyszłości na plus, jeśli chodzi o oszczędności w budżecie domowym.

Aby skorzystać z prefinansowania, konieczne jest przesłanie wraz z wnioskiem o dotację umowy zawartej z wykonawcą na przeprowadzenie konkretnych prac. Realizując określone przedsięwzięcie można zawrzeć do trzech umów z wykonawcami. Te mogą być załączone zarówno od razu jak i zostać dostarczone później, na etapie uzupełniania wniosku, jednak nie później niż do 10 dni roboczych licząc od dnia otrzymania wezwania przez wnioskodawcę.

Prefinansowanie nie trafi bezpośrednio do właściciela domu jednorodzinnego, lecz na konto wykonawcy inwestycji. Nie mniej, może ono zostać przyznane jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, co z pewnością pomoże osobom najuboższym.

Szacujemy, że ponad 37 tysięcy rodzin w całej Polsce może skorzystać z programu i przejść na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania swoich domów

- mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Wnioski należy kierować do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) obejmującego swoim działaniem teren województwa, w którym zlokalizowany jest budynek czy lokal mieszkalny. Można to zrobić zarówno w urzędzie jak i bez wychodzenia z domu. Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/.

Drodzy rodacy, naprawdę skorzystajcie z tego. Postarajcie się ocieplić domy w miarę możliwości jeszcze przed tym sezonem grzewczym

- zaapelował szef rządu Mateusz Morawiecki.

lena

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czyste Powietrze Plus rusza w piątek. Jak złożyć wniosek, by dostać dotację? Szczegóły programu - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24