Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąb Pamięci przypomni o Żydach z obozu pracy przymusowej na Lisiej Górze Rzeszowie. Posadzili go uczniowie I LO

Kinga Dereniowska
Kinga Dereniowska
Mało kto wie, że na Lisiej Górze w Rzeszowie w czasie II wojny światowej Niemcy utworzyli obóz pracy dla Żydów. Stąd jego upamiętnieniem postanowiła zająć trójka licealistów. W miejscu obozu, po prawie 80 latach od jego istnienia, zasadzili Dąb Pamięci i postawili pamiątkową tabliczkę.

- Postanowiliśmy upamiętnić męczeństwo Żydów z Rzeszowa w niemieckim obozie pracy znajdującym się na Lisiej Górze, ponieważ uważamy, że nie zostało to należycie zrobione - tłumaczy Julia Wiater, uczennica I LO w Rzeszowie.

Julia, Bartosz i Emilia z I LO biorą udział w XIII edycji konkursie "Póki nie jest za późno", organizowanym przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych. Celem konkursu jest upamiętnienie zapomnianych miejsc.

- Podczas tworzenia tego projektu, pytaliśmy naszych bliskich, czy takowe miejsce się na Lisiej Górze znajdowało. Nikt praktycznie nie wiedział o tym obozie. Wtedy postanowiliśmy, że to miejsce chcemy upamiętnić - dodaje Julia.

Dąb pamięci upamiętniający powstanie obozu pracy na Lisiej Górze posadzili uczniowie I LO w Rzeszowie.

Uczniowie I LO w Rzeszowie posadzili na Lisiej Górze dąb pam...

Niemiecki obóz pracy przymusowej na Lisiej Górze funkcjonował w latach 1942 -1944. Przebywały w nim tysiące osób.

- Nie ma dokładnych danych, ale szacuje się, że przewinęło się w nim od 1 tys. do 2 tys. osób przez te dwa lata - mówi Bartosz Łapkowski.

- Głównie więźniami byli Żydzi. Byli też pracownicy polscy, ale oni byli w obozie zatrudnieni - dodaje Emilia Wieczorek.

Więźniowie zajmowali się m.in. produkcją części lotniczych oraz naprawą silników samolotowych. Obóz mieścił się terenie byłej wytwórni silników nr 2 Państwowych Zakładów Lotniczych.

W pracy nad projektem "Ocalić od zapomnienia - rzeszowski obóz pracy przymusowej" pomagali aktywnie wychowawca i dyrektor I LO Piotr Wanat.

- Wspieramy każdą rozsądną inicjatywę naszej młodzieży. Szczególnie tą, która ma na celu zachowanie szeroko pojętej kultury pamięci i mająca wymiar wielopokoleniowy - powiedział dyr. Wanat.

Dąb ufundowała grupie absolwentka szkoły, a tabliczkę zaprzyjaźniona drukarnia. Dyrektor przypomniał, że to nie pierwszy taki dąb pamięci zasadzony przez jego uczniów.

Na Dębie Pamięci działania licealistów się nie skończą. Młodzież pracuje nad filmem upamiętniającym obóz, który można znaleźć na stronie internetowej projektu. Zaangażowała się w niego tak mocno, że nie wyklucza postawienia w przyszłości upamiętniającego więźniów obozu pomnika.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24