Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dajcie pracownikom podwyżki, a będzie więcej dzieci

Małgorzata Motor
Dajcie pracownikom podwyżki, a będzie więcej dzieciProblem niżu demograficznego udałoby się rozwiązać, gdyby Polacy zaczęli zarabiać na tyle dużo, żeby wydatki na dzieci nie stanowiły dużej części budżetu.
Dajcie pracownikom podwyżki, a będzie więcej dzieciProblem niżu demograficznego udałoby się rozwiązać, gdyby Polacy zaczęli zarabiać na tyle dużo, żeby wydatki na dzieci nie stanowiły dużej części budżetu. Archiwum
Będzie więcej dzieci, jeśli nasze zarobki będą wyższe, uważa Dominik Łazarz, ekonomista WSIiZ w Rzeszowie.

Strefa Biznesu: Z „Diagnozy Społecznej" wynika, że Polacy nie chcą mieć dzieci, bo obawiają się utraty pracy. Z drugiej strony inspekcja pracy podaje, że pracodawcy rzadko zwalniają rodziców wracających po macierzyńskim. To z czego wynikają te obawy?

Dominik Łazarz: Tak naprawdę boimy się, czy wystarczy nam pieniędzy na utrzymanie większej rodziny. Nasze pensje radykalnie się przecież nie zwiększają. Poza tym nasz system podatkowy i różnego rodzaju formy wsparcia nie są tak rozwinięte, jak na przykład w krajach zachodnich Unii Europejskiej

- Dlaczego dla niektórych pracodawców rodzice małych dzieci to wciąż poważny problem?

- Wina leży czasem po stronie kobiet, które niestety wykorzystują ciąże jako pretekst do zwolnienia chorobowego, mimo że mogłyby przychodzić do pracy. Ciąża to według danych ZUS główna „choroba” wśród kobiet. To może mieć wpływ na obawy pracodawców, zwłaszcza zatrudniających kilka osób. Dla nich przejście pracownika z dnia na dzień na chorobowe jest dużym problemem i jednocześnie wydatkiem, bo ZUS dopiero zacznie płacić za nie w 34 dniu zwolnienia. Oznacza to, że pracodawca przez miesiąc będzie musiał ponosić dodatkowe koszty, zatrudniając osobę na zastępstwo albo po prostu będzie musiał dołożyć komuś obowiązków. 

- Stosunek pracodawców nie zmienia się pod tym względem?

- Zmienia się, bo tzw. społeczna odpowiedzialność pracodawców zaczyna być wymagana, a także modna. Poza tym stosunek samych kobiet też się zmienia. Mimo że zwolnień „na ciążę” jest relatywnie dużo, to jednak ten odsetek się zmniejsza z roku na rok. Zresztą same kobiety mają świadomość, że wykorzystywanie zwolnień chorobowych już nie jest tak opłacalne. 

- W jaki sposób można poprawić demografię?

- Poprawienie demografii to przede wszystkim odpowiednie zachęty podatkowe i różnego rodzaju formy wsparcia dla osób decydujących się na dzieci. Dobrym zwiastunem jest ostatnia decyzja rządu o wydłużeniu urlopu macierzyńskiego. Jest to jednak zdecydowanie za mało. Ciekawym rozwiązaniem, stosowanym w niektórych miastach i gminach jest tzw. karta dużej rodziny, która uprawnia do zniżek m.in. w komunikacji miejskiej i różnych instytucjach kulturalnych. Problem udałoby się rozwiązać, gdyby Polacy zaczęli zarabiać na tyle dużo, żeby wydatki na dzieci nie stanowiły dużej części budżetu. Niestety, na razie jest to niemożliwe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24