Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dane statystyczne. Świetne wyniki podkarpackiej gospodarki po pierwszej połowie roku

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Najnowsze dane statystyczne woj. podkarpackiego są w zdecydowanej większości lepsze niż przed rokiem. Wzrosło zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenia. Spadło bezrobocie, a wyniki przemysłu oraz budownictwa wyraźnie wzrosły. Oddano też więcej mieszkań i przybyło także nowych firm.

Wyniki podkarpackich przedsiębiorstw przemysłowych napawają teraz optymizmem. Produkcja sprzedana podkarpackiego przemysłu niemal wystrzeliła w górę, bo jak odnotował Urząd Statystyczny w Rzeszowie jej wzrost w lipcu br. przekroczył 18 proc. w stosunku do lipca ub.r.

Dobre półrocze w przemyśle

Według najnowszych danych statystycznych w lipcu br., odnotowano wyraźny wzrost produkcji sprzedanej podkarpackiego przemysłu w ujęciu rocznym, ale już w porównaniu z poprzednim miesiącem br. produkcja sprzedana obniżyła się o 3,6 proc.
W liczbach bezwzględnych, produkcja sprzedana podkarpackiego przemysłu w lipcu 2021 r., osiągnęła wartość 5,36 mld zł (ceny bieżące) i była (w cenach stałych) o 18,1 proc. wyższa niż w lipcu ub. roku (wtedy to odnotowano spadek o 6,9 proc.). Dla porównania w Polsce ta produkcja wzrosła o 9,8 proc. w skali roku, a obniżyła się o 3,9 proc. w skali miesiąca. Warto dodać, że udział produkcji sprzedanej przemysłu w woj. podkarpackim nie jest zbyt duży i stanowi 3,6 proc. przychodów krajowych.

- Lipcowe i sierpniowe spadki w produkcji przemysłowej nie są groźne, gdyż właśnie w letnim okresie urlopowym większość przedsiębiorstw wprowadza przerwy remontowo-produkcyjne i dlatego wtedy odnotowywane są niewielkie spadki – tłumaczy dr Krzysztof Kaszuba, prezes PTE Oddział w Rzeszowie.

Budownictwo także pnie się w góry

Jeszcze większy wzrost sprzedaż statystycy odnotowali w produkcji budowlano-montażowej, gdyż była ona wyższa 38,6 proc. niż przed rokiem, a o 3 proc. niższa niż przed miesiącem.

W lipcu 2021 r., w porównaniu z analogicznym miesiącem 2020 r., wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania aż o 47,5 proc. To świetny wynik, ale niestety spadła liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (o 25,3 proc.) i spadła też liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 33,2 proc.).
Jednak wyniki budownictwa mieszkaniowego lepiej rozpatrywać w ujęciu kwartalnym, półrocznym lub dłuższym. Np. w okresie styczeń-lipiec 2021 r. w woj. podkarpackim oddano łącznie do użytkowania 5645 mieszkań, tj. o 1166 lokali więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Więcej mieszkań niż przed rokiem przekazano w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem o 599, a w budownictwie indywidualnym o 433 domów więcej.

Warto dodać, że w przekroju terytorialnym najwięcej mieszkań oddano do użytkowania w Rzeszowie, bo 1690, w powiecie dębickim 833 i pow. rzeszowskim 611 lokali. Natomiast najmniej mieszkań przekazano w Przemyślu, bo tylko 30 oraz w powiecie bieszczadzkim 32 lokale.

- Jeśli chodzi o wyniki budownictwa, to należy podchodzić do nich z większą ostrożnością. Oczywiście cieszy większa liczba nowych mieszkań, ale trzeba pamiętać, że gwałtowny wzrost cen niektórych materiałów jak stal czy styropian, także przyczyniły się do lepszych wyników sprzedaży osiąganych przez firmy budowlane. Niestety, dla potencjalnych nabywców mieszkań spowodowało to wzrost cen lokali, a także większy popyt na kredyty - oceniają eksperci.

Poprawiły się wyniki i przybyło firm

W pierwszym półroczu 2021 r. wyniki finansowe przedsiębiorstw były korzystniejsze niż uzyskane rok wcześniej. Wyższe były wskaźniki rentowności, natomiast obniżyły się wskaźniki płynności.

[cyt]- Znakomite wyniki pierwszego półrocza są pochodną spadków w 2020 roku, kiedy gospodarkę wyhamowała pandemia COVID-19. Część przedsiębiorstw straciło zamówienia i wyhamowało produkcję, a część zwalniało nawet pracowników. Należy się cieszyć z tych wyników, gdyż mamy powrót do tendencji wzrostowych z 2019 roku – wyjaśnia ekonomista Krzysztof Kaszuba./cyt]

Pracodawców ucieszą też dane statystyczne dotyczące wydajności pracy w przemyśle, mierzone produkcją sprzedaną na 1 zatrudnionego. W lipcu 2021 r. ta wydajność wyniosła 40,6 tys. zł i była wyższa (o 13,2 proc.) w porównaniu z lipcem ub.r., przy przeciętnym zatrudnieniu wyższym o 4,3 proc. i wzroście płac o 10,5 proc.

Warto też odnotować, że lipcu br. w skali roku, zwiększyła się sprzedaż detaliczna i hurtowa. Na koniec lipca 2021 r. w rejestrze REGON wpisanych było 193,3 tys. podmiotów gospodarki narodowej, tj. o 4,6 proc. więcej niż przed rokiem i nieco więcej niż w czerwcu br. Jak łatwo się domyślić zdecydowanie przeważały podmioty o liczbie pracujących do 9 osób (96,4 proc. ogółu podmiotów).

Na koniec jeszcze dane nt. koniunktury gospodarczej. W większości badanych obszarów nasi przedsiębiorcy w sierpniu br. oceniają koniunkturę pozytywnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24