Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowa diagnostyka ryzyka zakrzepowo-zatorowego w szpitalu w Mielcu

OPRAC.: MS
zdjęcie ilustracyjne/MS
Zbliża się Światowy Dzień Udaru Mózgu. Z tej okazji szpital w Mielcu zachęca do skorzystania z możliwości wykonania diagnostyki w zakresie ryzyka zakrzepowo – zatorowego.

Zbyt mało ruchu i niewłaściwa dieta – to dwie najczęstsze przyczyny doprowadzające do powstania zmian miażdżycowych w obrębie tętnic szyjnych i kręgowych (domózgowych). W efekcie tego dochodzi do zwężenia tętnic, następstwem, czego najczęściej jest udar mózgu lub zawał serca. Tylko jego wczesne wykrycie może pomóc w zmniejszeniu ryzyka ich wystąpienia.

Na liście najważniejszych wskazań znajdują się: bóle i zawroty głowy, rodzinne obciążenie udarem mózgu lub zawałem serca, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, podwyższone ciśnienie krwi, objawy neurologiczne związane z niedokrwieniem ośrodkowego układu nerwowego, miażdżyca, urazy szyi oraz stwierdzenie obecności patologicznego szmeru nad tętnicami szyjnymi.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że udar mózgu jest chorobą o ogromnym znaczeniu medycznym i społecznym. Mimo stałego postępu diagnostyki i leczenia tej jednostki chorobowej zajmuje ona wysoką pozycję w hierarchii chorobowości i umieralności.

Do wykonania USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych pretendują również zaburzenia wzroku, równowagi i pamięci. Lekarz może je zlecić także wtedy, gdy pacjent skarży się na szumy w uszach, bądź informuje o częstych omdleniach lub zamroczeniach. Wskazanie do badania stanowią też epizody kilkuminutowej nagłej utraty wzroku. Ten rodzaj badania wykonuje się również profilaktycznie, szczególnie w przypadku:

  • mężczyzn po 60 roku życia
  • osób otyłych
  • odporności na insulinę
  • zaawansowanych palaczy.

Ich żyły szyjne i kręgowe są, bowiem bardziej narażone na zator, niż chociażby u osób aktywnych czy utrzymujących odpowiednią masę ciała.

Metoda ta pozwala przede wszystkim ocenić stan tętnic. Badanie to służy też do pomiaru szybkości przepływu krwi w widocznych tętnicach. Diagnosta widzi gdzie krew płynie zbyt wolno, a gdzie za szybko. Przystawka dopplerowska daje też ogląd, co do przekroju oraz wydolności badanych tętnic. Często za jego pomocą wykrywa się również obecność silnie ukrwionych guzów nowotworowych. Badanie to służy też do monitorowania rozwoju wykrytych zmian miażdżycowych. Znajduje także swoje zastosowanie przy ocenie skuteczności wdrożonego leczenia.

Badanie dopplerowskie tętnic szyjnych i kręgowych pomaga wcześniej stwierdzić obecność zmian miażdżycowych, a tym samym zminimalizować ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Warto je wykonać w dobrym, wyspecjalizowanym gabinecie diagnostycznym. Na takie badanie można zdecydować się, jeśli wiemy, że w naszej rodzinie wcześniej już wystąpiły przypadki zachorowań na zawał serca czy udar mózgu.

Diagnostykę można wykonać:

  • 27 października 2022 r. w godzinach 9.00 – 19.00
  • 29 października 2022 r. w godzinach 9.00 – 19.00
  • 3 listopada 2022 r. w godzinach 15.00 – 18.00

Pacjenci mogą umawiać się telefonicznie, tel. 17 780 01 58 lub osobiście w godzinach pracy rejestracji do poradni specjalistycznych tj. od poniedziałku do piątku od 7.00 – 18.00.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24