Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawców rejestrują... listownie

Ewa Kurzyńska
- Jeśli kiedyś zadzwoni telefon i usłyszę, że mogę pomóc, to nie zawaham się i oddam szpik – zapewnia Damian Mątkowski z Jarosławia, który zarejestrował się jako potencjalny dawca.
- Jeśli kiedyś zadzwoni telefon i usłyszę, że mogę pomóc, to nie zawaham się i oddam szpik – zapewnia Damian Mątkowski z Jarosławia, który zarejestrował się jako potencjalny dawca. Dariusz Danek
Aby dołączyć do rejestru potencjalnych dawców szpiku nie trzeba oddawać krwi. Można to uczynić także w inny sposób: wysyłając do Fundacji DKMS, która prowadzi rejestr dawców, próbkę swojej śliny.

Co półtorej godziny ktoś w Polsce słyszy, że ma białaczkę. Dla wielu jedyną szansą na pokonanie nowotworu jest przeszczep szpiku. Niestety, co druga osoba, która tego potrzebuje, nie znajduje dawcy.

Aby mogło dojść do przeszczepu trzeba znaleźć "genetycznego bliźniaka" pacjenta. Budowa komórek macierzystych szpiku dawcy i biorcy musi być niemal identyczna. - Dlatego szanse chorych rosną za każdym razem, gdy kolejna osoba zdecyduje się zostać dawcą - tłumaczy Agata Maraszek z Fundacji DKMS, która prowadzi rejestr dawców.

Do tego grona może dołączyć większość osób pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Jeżeli ktoś jest zdecydowany, może się zarejestrować.

- Do chętnych osób wysyłamy zestaw zawierający formularz rejestracyjny oraz patyczki, którymi należy pobrać ślinę z ust. Całość wystarczy wysłań na nasz adres, oczywiście na nasz koszt - tłumaczy Renata Rafa z DKMS Polska.

Szczegóły są dostępne na stronie: www.dkms.pl, w zakładce "rejestracja".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24