Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawna drewniana płyta Rynku, kamienna droga z XVII wieku i ślady dawnych podcieni. To odkryto ostatnio na Rynku w Jarosławiu

Kamil Jaworski
Kamil Jaworski
archiwum Moniki Broszko
Od stycznia 2020 roku trwa remont płyty Rynku w Jarosławiu. W ubiegłym roku, pod ziemią odsłonięto wiele ciekawych znalezisk. Ten rok także przynosi interesujące odkrycia. W ostatnim czasie pod Rynkiem odnaleziono ślady po nieistniejących podcieniach, a także pozostałości kamiennej drogi, która może mieć nawet 400 lat oraz część drewnianej płyty Rynku z 1657 roku.

Znaleziska, które odkryto w pod jarosławskim Rynkiem w ubiegłym roku oraz te najnowsze, świadczą o bardzo bogatej przeszłości Jarosławia. Historia miasta wydaje się być dość dobrze poznana, ale znajdywane są kolejne dowody, na bardzo duże znaczenie historycznego grodu.

- W trakcie prac ziemnych związanych z przygotowaniem kolejnej części rynku pod wykonanie utwardzenia terenu, natrafiono na fragment kamiennej drogi, najprawdopodobniej z przełomu XVII/XVIII w. lub początku XVIII w. Znajdowała się ona około 45-50 cm poniżej poziomu obecnej, nowej płyty Rynku. Wykonana była z otoczaków (granit, porfir i bazalt) na podsypce z rzecznego piasku o oliwkowej barwie. W szczelinach między kamieniami udało się znaleźć fragmenty ceramiki i kafli z początku XVIII w. oraz złamane części metalowych gwoździ do podków końskich – opisuje Monika Broszko, która kieruje pracami archeologicznymi na jarosławskim Rynku.

- Kamienny układ dawnej części rynku pokazuje, że rynek mieliśmy w odcieniu czerwono-czarno-szarym. Zapewne nie był też wygodny o czym świadczą liczne złamane gwoździe z kopyt końskich – dodaje archeolożka.

Dzisiaj na jarosławskim Rynku podcienia znajdują się przy kamienicy Rynek 4 (Orsettich) oraz przy kamienicach 12, 13 i 14. Dzięki ostatnim odkryciom potwierdzono, że w przeszłości podcieni było więcej.

- W trakcie prac ziemnych odsłonięto przy kamienicach Rynek 5, 6, 7 szereg murów związanych z pierwotną zabudową tej części Rynku. Są to między innymi fundamenty kolumn podcieni, które odsłonięto do głębokości prawie 5 metrów świadczące o zabudowie podcieniowej w tym miejscu, które zbliżone były do wyglądu kamienicy nr 4 – opisuje Monika Broszko.

To jednak nie koniec najnowszych odkryć. W trakcie prac ziemnych natrafiono na fragment dwóch drewnianych belek, które mogły stanowić część drewnianej płyty rynku. Z pobranych próbek udało się ustalić ich wiek, za pomocą metody dendrochronologii w Laboratorium Datowań Bezwzględnych w Krakowie. Pochodzą z 1657 r.

- Potwierdziły ten okres również badania datowań radiowęglowych techniką LSC wykonanych także przez prof. dr hab. inż. Marka Krąpca. Obecnie zakończyła się dokumentacja odkrytych pozostałości dawnego Jarosławia w tej części rynku, odkryte zabytki ruchome są myte i katalogowane. Prace ziemne nie zakończyły się, więc mogą przynieść jeszcze nie jedno odkrycie – mówi Monika Broszko.


ZOBACZ TEŻ: Sensacyjne odkrycie w kościele oo. Bernardynów w Rzeszowie. Archeolodzy otworzyli nieznaną kryptę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24