Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata w SARP: trzeba powołać Architekta Miasta Rzeszowa, czas uporządkować bałagan architektoniczny w mieście

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Jako jeden z przykładów fatalnego zagospodarowania miasta często podaje się rejon ulic Kurpiowskiej i Morgowej. Tuż za ogrodzeniem domów jednorodzinnych miasto pozwoliło wybudować tutaj potężne wieżowce.
Jako jeden z przykładów fatalnego zagospodarowania miasta często podaje się rejon ulic Kurpiowskiej i Morgowej. Tuż za ogrodzeniem domów jednorodzinnych miasto pozwoliło wybudować tutaj potężne wieżowce. Krzysztof Kapica
Konieczność powołania Architekta Miasta Rzeszowa, a także przyjęcie Uchwały Krajobrazowej dbającej o szeroką rozumianą estetykę miasta to najważniejsze postulaty wynikające z debaty, jaka odbyła się w rzeszowskim oddziale SARP. Wzięli w niej udział architekci, radni i przedstawiciele mieszkańców.

Debatę na temat uporządkowania problemów zagospodarowania przestrzennego miasta zorganizowało Stowarzyszenie Architektów Polskich w Rzeszowie. To odpowiedź na coraz głośniejsze głosy krytyki wobec dotychczasowej polityki planistycznej Rzeszowa. A te nasiliły się ostatnio jeszcze bardziej, po tym jak ze stanowiska prezydenta Rzeszowa zrezygnował Tadeusz Ferenc.

Prezydent miasta informując mieszkańców o swojej rezygnacji udzielił poparcia w przedterminowych wyborach Marcinowi Warchołowi, wiceministrowi sprawiedliwości. Pytany o politykę planistyczną miasta, polityk pochwalił dotychczasowe działania ratusza i zapowiedział ich kontynuację. Spotkało się to z ostrą krytyką m.in. ze strony porozumienia „Razem dla Rzeszowa”, a także lokalnych architektów.

- Porozumienie wyraża głębokie zaniepokojenie zaistniałą sytuacją. Politykę Tadeusza Ferenca cechowało lekceważenie porządku urbanistycznego, terenów zielonych i całkowite lekceważenie problemu smogu. Obawiamy się, zapowiadanej podczas konferencji prasowej tej zgubnej kontynuacji polityki, która przyczyni się do dalszej destrukcji naszego miasta i pogłębienia problemów, które tak licznie w nim występują – poinformowali przedstawiciele porozumienia, którzy także wzięli udział w debacie SARP.

Obok nich debatowali jeszcze radni: Jolanta Kaźmierczak (PO), Marcin Deręgowski (PO), Konrad Fijołek (Rozwój Rzeszowa), Krystyna Stachowska (Rozwój Rzeszowa), Marcin Fijołek (PiS) i Robert Kultys (PiS).

- Poruszaliśmy bardzo ważne tematy instytucjonalne mające naszym zdaniem wpływ na właściwe kształtowanie polityki przestrzennej. Powołanie Architekta Miasta Rzeszowa oraz nadanie mu realnego wpływu na kreowanie polityki przestrzennej. Przyjęcie Uchwały Krajobrazowej dbającej o szeroko rozumianą estetykę miasta, ustalającej zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, ogrodzeń, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych. Wszyscy uczestnicy zgodzili się co do słuszności tych postulatów

– mówi Piotr Rzeźwicki, prezes SARP w Rzeszowie.

Poruszono także sprawę projektu zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego przy al. Witosa i ul. Wyspiańskiego (sąsiedztwo stadionu CWKS Resovii).

- W tym temacie rozważany był powrót funkcji publicznej dla tych terenów. SARP Rzeszów wnioskował o utrzymanie obowiązującej treści Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który umożliwia realizację Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego – mówi Piotr Rzeźwicki.

Co ciekawe, podczas debaty poruszono możliwość powrotu planowanego budynku Sądu Okręgowego do pierwotnej lokalizacji zgodnej z obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego „Temida".

- W przekonaniu większości uczestników debaty, lokalizacja nowego sądu w okolicach ul. Granicznej jest nieporozumieniem. W czasie rozmów zwróciliśmy uwagę, że działka przy ul. Dołowej stanowi „bombę ekologiczną”, na jej terenie znajduje się byłe wysypisko śmieci w której dominują inwazyjne nieczystości ropopochodne. Rekultywacja tego terenu będzie możliwa tylko przy współpracy miasta z administracją rządową – mówi Piotr Rzeźwicki.

W wyniku debaty podjęte mają być działania w kierunku uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w rejonie Kopca Konfederatów, który jest istotnym dla miasta terenem rekreacyjnym.

- Mamy nadzieję, że jest to początek owocnej współpracy władzy, obywateli miasta oraz specjalistów. Gospodarzem następnego spotkania będzie Rada Miasta Rzeszowa – mówi Piotr Rzeźwicki.

1. Nadziemna kolejka. To chyba największe marzenie Tadeusza Ferenca, którego nie zdążył spełnić. Na przeszkodzie stanęły przede wszystkim formalności, głównie brak przepisów umożliwiających uznanie takiego rodzaju transportu za środek komunikacji zbiorowej.

8 najważniejszych rzeczy, których nie udało się zrealizować ...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24