Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dębica przygotowuje się do rocznicy urodzin Ryszarda Siwca

Sławomir Oskarbski
Ryszard Siwiec długo i dokładnie obmyślał swój protest. Można by sądzić, że przewidział każdy szczegół, oprócz jednego, że jego czyn, choć dokona się w obecności dziesiątków tysięcy ludzi, dziennikarzy, fotoreporterów, dygnitarzy partyjnych, pozostanie jednak bez echa, bez rozgłosu na długie lata. Dopiero po trzydziestu latach prawda o Siwcu i jego tragicznej śmierci ujrzała światło dzienne. Przyczynił się do tego w dużym stopniu film "Usłyszcie mój krzyk” w reżyserii Macieja Drygasa. Tytuł filmu to słowa zaczerpnięte z testamentu Siwca, który sporządził go na dwa dni przed śmiercią. W czerwcu 1991 roku Rada Miasta Przemyśla podjęła decyzję, aby nowy most, wybudowany w miejsce mostu wiszącego nosił imię Ryszarda Siwca.
Ryszard Siwiec długo i dokładnie obmyślał swój protest. Można by sądzić, że przewidział każdy szczegół, oprócz jednego, że jego czyn, choć dokona się w obecności dziesiątków tysięcy ludzi, dziennikarzy, fotoreporterów, dygnitarzy partyjnych, pozostanie jednak bez echa, bez rozgłosu na długie lata. Dopiero po trzydziestu latach prawda o Siwcu i jego tragicznej śmierci ujrzała światło dzienne. Przyczynił się do tego w dużym stopniu film "Usłyszcie mój krzyk” w reżyserii Macieja Drygasa. Tytuł filmu to słowa zaczerpnięte z testamentu Siwca, który sporządził go na dwa dni przed śmiercią. W czerwcu 1991 roku Rada Miasta Przemyśla podjęła decyzję, aby nowy most, wybudowany w miejsce mostu wiszącego nosił imię Ryszarda Siwca. Archiwum
Ponad 40 lat temu Ryszard Siwiec podpalił się podczas dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. Miasto przygotowuje się do uroczystych obchodów setnej rocznicy jego urodzin.

Urodzony 7 marca 1909 r. w Dębicy Siwiec to bohater wydarzeń z 8 września 1968 r. Wtedy podczas ogólnopolskich dożynek, na oczach szefów partii, dyplomatów i tysięcy widzów dokonał aktu samospalenia.

Odsłonią tablicę pamiątkową

Był to protest przeciwko inwazji na Czechosłowację. Zanim Siwiec podpalił się, rzucił w tłum ulotki z apelem protestacyjnym. Płonąc, nie pozwalał ugasić ognia. Zmarł w szpitalu wskutek oparzeń 12 września 1968 r. Pochowano go w Przemyślu, gdzie mieszkał.

W rocznicę urodzin w kościele Św. Jadwigi odbędzie się msza święta z udziałem pocztów sztandarowych. Po niej zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica na Gimnazjum Miejskim nr 1. Potem uczestnicy uroczystości odwiedzą w szkole wystawę poświęconą Siwcowi.

Przyjedzie syn Siwca

Kolejna część uroczystości odbędzie się w ratuszu. Tam zaplanowano konferencję poświęconą bohaterowi wydarzeń z 8 sierpnia 1968 r. Wezmą w niej udział m.in. syn Ryszarda Siwca - Wit, przedstawiciele ambasad Czech i Słowacji, pracownicy IPN.

Przyjazd zapowiedział też Maciej Drygas, reżyser poświęconemu Siwcowi filmu "Usłyszcie mój krzyk". Dokument nakręcono w 1991 r. Jest w nim m.in. 7-sekundowe nagranie samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia.

Ryszard Siwiec (7 .03. 1909 - 12 .09.1968)

Z wykształcenia był filozofem, absolwentem Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Żołnierz Armii Krajowej.

Po wojnie odmówił pracy w szkolnictwie, bo nie chciał uczestniczyć w komunistycznej indoktrynacji młodzieży. Był księgowym w Przemyślu. Miał pięcioro dzieci. Przed wyjazdem na dożynki do Warszawy napisał testament i nagrał na taśmę magnetofonową antykomunistyczne przesłanie.

Media oficjalne nie informowały o proteście Siwca. Minął prawie rok, kiedy o wydarzeniu poinformowało Radio Wolna Europa. Agenci SB przekonywali, że był on niezrównoważony psychicznie.

Został pochowany w Przemyślu na zasańskim cmentarzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24