Debiut Roberta Lewandowskiego w Barcelonie bez gola przeciw Realowi Madryt. Dwa strzały i zaangażowanie w destrukcji

redakcja
EPA/PAP
Robert Lewandowski nie strzelił gola w swoim debiucie w Barcelonie. Polski napastnik wystąpił od pierwszej minuty amerykańskiego El Clasico przeciwko Realowi Madryt w Las Vegas. Nie wyszedł na boisko na drugą połowę przedsezonowego meczu kontrolnego, wygranego przez Barcę 1:0.

Bramkę w 27. minucie zdobył strzałem zza pola karnego inny nowy nabytek Barcelony - Brazylijczyk Raphinha, rozgrywający drugi mecz w "Dumie Katalonii" Brazylijczyk pozostał na boisku.

Kapitan reprezentacji Polski wybiegł na boisko z numerem 12. W przyszłości ma grać z "dziewiątką", tak jak wcześniej w Bayernie Monachium, ale ten numer wciąż w Barcy należy do Holendera Memphisa Depaya, który na boisku w Las Vegas pojawił się w drugiej połowie.

Lewandowski przez 45 minut swojego debiutu w "Blaugranie" był aktywny, oddał dwa strzały - pierwszy wybronił belgijski bramkarz Thibaut Courtois, a drugi zablokował były partner "Lewego" z Bayernu Monachium, David Alaba. "Lewy" wspierał także partnerów w destrukcji, angażując się w grę defensywną i odbiór piłki rywalom.

W drugiej połowie polskiego napastnika zastąpił Gabończyk Pierre-Emerick Aubameyang.

Mecz był rozgrywany w szybkim tempie i nie przypominał potyczki towarzyskiej. Piłkarze walczyli z ogromnym zaangażowaniem, nie unikając ostrych starć. Więcej okazji strzeleckich stworzyli Katalończycy, ale nie zdołali podwyższyć wyniku, w czym duża zasługa Courtois.

Jak podała Barcelona na swojej stronie internetowej, było to czwarte El Clasico rozegrane poza granicami Hiszpanii. W styczniu obie drużyny spotkały się w stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadzie w półfinale Superpucharu Hiszpanii. Po dogrywce wygrał Real 3:2. W 2017 roku w Miami zwycięstwo odniosła Barcelona 3:2, a w 1982 roku w Baquisimeto w Wenezueli triumfował Real 1:0 po golu słynnego później trenera Vicente del Bosque.

Lewandowski 19 lipca podpisał czteroletni kontrakt z Barceloną. 34-latek, występujący dotychczas w Bayernie Monachium, kosztował Barcelonę 45 mln euro plus 5 mln w bonusach. Klauzula wykupu została ustalona na 500 milionów euro.

"Lewy" już 30 maja, podczas zgrupowania reprezentacji Polski przed meczami Ligi Narodów, oświadczył, że jego historia z Bayernem dobiegła końca. W monachijskim klubie, w którym miał 9 lipca kontrakt obowiązujący do czerwca 2023, występował od 2014 roku.