Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Decyzja zależy od starostwa

EWA GORCZYCA
Chata wg wstępnego projektu odbudowy - szkic .
Chata wg wstępnego projektu odbudowy - szkic . ARCHIWUM
LUTOWISKA. Słynna "Chata Socjologa" na szczycie Otrytu spłonęła w styczniu br. Stowarzyszenie Klub Otrycki chce ją odbudować. Starostwo ma wątpliwości, czy może wydać na to zgodę.

Projekt odbudowy schroniska, które przez 30 lat służyło turystom, przygotował prof. Politechniki Warszawskiej, Krzysztof Dyge. 2 czerwca w starostwie złożono dokumenty z prośbą o wydanie zgody na odbudowę.
- Nowa umowa najmu terenu pod odbudowę Chaty podpisana jest z Nadleśnictwem Lutowiska Mamy poparcie dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Wojomira Wojciechowskiego, okolicznych sołtysów wsi Dwernik i Chmiel oraz wójta gminy Lutowiska. Miejscowe władze zgadzają się co do korzyści płynących z istnienia obiektu na Otrycie - dla społeczności lokalnej, edukacji ekologicznej i turystycznego ruchu pieszego regionu - wylicza Michał Aleksandrowicz z Klubu Otryckiego.
Stowarzyszenie pozyskało też sponsorów. Jednak realna pomoc może popłynąć dopiero wtedy, gdy będą dopełnione wszystkie formalności.
Starostwo Powiatowe w Ustrzykach Dolnych, od którego zależy wydanie pozwolenia (termin upływa za kilka dni) ma jednak wątpliwości, czy inwestycja nie wymaga ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania przestrzennego. Taka decyzja należy do gminy. Problem w tym, że samorząd Lutowisk nie uchwalił stosownego planu zagospodarowania przestrzennego i decyzji wydać nie może. - Nie chcemy stowarzyszeniu rzucać kłód pod nogi, nie mamy jednak jasności, jak interpretować przepisy ustawy w kwestii odbudowy obiektu. Chcemy się skonsultować z ministerstwem infrastruktury - mówi Jan Czaja, kierownik wydziału budownictwa i ochrony środowiska w Starostwie Bieszczadzkim.
- Projekt jest w zasadzie odtworzeniem budynku, jedynie z drobnymi korektami. Jego przeznaczenie także się nie zmieni, nadal będzie służyć turystom. Według opinii prawnika, nie jest wtedy konieczne uzyskiwanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu od gminy - podkreśla Aleksandrowicz.
Turystom na Otrycie na razie służy wiata ((można tu palić ognisko nawet podczas deszczu) oraz duży wojskowy namiot, w którym można spędzić noc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24