Depilacja w domu – skuteczne metody pozbywania się włosków

Materiał informacyjny
Gładka skóra bez włosków w rejonach nóg, pach czy okolic bikini to aspekt urody nierozerwalnie związany z sezonem wiosenno-letnim, wakacjami, wypadami nad morze, nad jezioro czy nawet na basen. Piękna, delikatna skóra jest nieodmiennie w modzie, dzięki niej czujemy się też bardziej higienicznie i swobodnie. Nie zawsze jednak mamy czas i możliwości, by poddawać się zabiegom depilacji w profesjonalnych gabinetach. Jak wygląda depilacja w domu? Jakie mamy możliwości, jakie są wady i zalety różnych rozwiązań? Zobacz, jak przygotować skórę na lato na poniższym wideo:

Co warto wiedzieć o maszynkach do golenia?

Proste w działaniu i niewielkie maszynki do golenia to jedno z akcesoriów, które znajduje się niemal w każdym domu. Największą zaletą maszynki jest czas – efekt gładkiej skóry uzyskujemy natychmiast. Golenie trwa kilka lub kilkanaście minut, jest bezbolesne i możemy je przeprowadzić chociażby przy okazji codziennego prysznica. Możemy używać tanich i prostych maszynek jednorazowych lub nieco trwalszych maszynek, w których wymienia się jedynie końcówki (ostrza z czasem się tępią, dlatego jest to nieuniknione).

Nieco bardziej zaawansowane maszynki mogą mieć ruchomą głowicę, dzięki której golenie będzie dokładniejsze i mamy większą szansę uniknąć zacięć. Dodatkowo nad ostrzami może znajdować się specjalny paseczek nasączony substancją, która pod wpływem kontaktu z wodą zapewni maszynce większy poślizg, a niektóre mają nawet właściwości łagodzące lub chłodzące.

Jakie wady ma ta metoda pozbywania się niechcianych włosków?

  • krótki efekt – niektórzy szczęśliwcy mogą się cieszyć bardzo jasnymi, niemal niewidocznymi włoskami na ciele, inni – takimi, które odrastają dopiero po kilku dniach, jednak zazwyczaj golenie trzeba przeprowadzać codziennie lub co drugi dzień. W niektórych skrajnych przypadkach włoski zgolone rano zaczynają być znowu widoczne nawet tego samego dnia wieczorem.
  • podrażnienia – przesuwająca się po skórze maszynka niekiedy doprowadza do podrażnień skóry, szczególnie wysoko reaktywnej, wrażliwej lub o dużych nierównościach. Używanie standardowego dezodorantu po goleniu pach może nie być dobrym pomysłem i dodatkowo pogłębiać podrażnienie – dlatego lepiej używać łagodnego kosmetyku o właściwościach kojących. Jeśli na naszych łydkach po goleniu pojawiają się czerwone cętki, to bardzo możliwe, że ta metoda depilacji po prostu nie jest dla nas odpowiednia.

Jak golić nogi maszynką? Jeśli chcemy uniknąć zacięć i podrażnień, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • lepiej golić się z włosem niż pod włos – może to trwać nieco dłużej, ale ten sposób traktujemy skórę o wiele łagodniej;
  • nie golimy się na sucho – najlepiej użyć specjalnego kosmetyku do golenia, który nada ostrzom odpowiedni poślizg, zapobiegając efektom ubocznym golenia, a dodatkowo zmiękczy włoski. Jako awaryjny zamiennik sprawdzi się jednak również mydło czy żel pod prysznic;
  • golimy się pomału i nie dociskamy maszynki – pośpiech lub przyciśnięcie maszynki do skóry mogą skutkować tym, że ogolimy sobie włoski razem z fragmentem naskórka. To mało przyjemne doświadczenie i niezbyt estetyczny efekt końcowy.

Depilacja woskiem w domu – jak się za to zabrać?

Depilacja woskiem to popularny sposób usuwania owłosienia, jest bowiem szybki, a efekty utrzymują się długo. Zazwyczaj jednak przeprowadza się go a gabinetach kosmetycznych. Jak stosować wosk w domu?

Samodzielna depilacja woskiem może wymagać od nas pewnej wprawy, jednak gdy już ją osiągniemy, będziemy cieszyć się gładką skórą nawet przez kilka tygodni. Do wyboru mamy dwa główne rodzaje wosku: stosowany na ciepło lub na zimno. Ten na ciepło przed zastosowaniem należy podgrzać (np. w kuchence mikrofalowej), następnie nakłada się go na wybrany fragment skóry przy pomocy specjalnej szpatułki. Na początek bezpieczniejszy będzie jednak wosk na zimno, czyli plastry do depilacji Hebe. Nakładamy je na czystą i suchą skórę, wcześniej jedynie nieco rozgrzewając je w dłoniach. Plastry nakładamy w kierunku zgodnym z kierunkiem rośnięcia włosa, natomiast odrywamy (koniecznie energicznym ruchem) w przeciwnym kierunku.

Ewentualne minusy tej metody to jej bolesność – w końcu wyrywamy włoski wraz z cebulkami – a także fakt, że w przypadku wosku na gorąco osiągnięcie dobrych efektów może wymagać nieco wprawy.

Jakie triki zastosować, by depilacja woskiem była skuteczniejsza? Przed nałożeniem plastra (lub wosku) warto skórę obmyć wodą i energicznie wytrzeć ręcznikiem. Dodatkowo można na skórę nałożyć np. talk, który zwiększy przyczepność włosków, a co za tym idzie, skuteczność całego zabiegu.

Kremy do depilacji – czy to działa? Jak je stosować?

Kremy do depilacji to kosmetyki, które nakłada się na skórę (czystą i osuszoną) i pozostawia na pewien czas. Następnie za pomocą dołączonej do produktu szpatułki zgarniamy ze skóry krem (lub piankę, bo te kosmetyki miewają różną konsystencję) wraz z włoskami. Resztki produktu zmywamy ze skóry przy pomocy letniej wody.

Jak to działa? Pianki i kremy do depilacji Hebe zawierają w sobie substancje, które rozpuszczają włoski (a dokładniej keratynę). Usuwają nie tylko włoski na powierzchni skóry, ale i nieco pod nią, dlatego że wnikają w naskórek. Nie są tak skuteczne, jak depilacja pozwalająca usunąć włoski wraz z cebulkami, ale efekty są z pewnością trwalsze niż w przypadku maszynki. Włoski odrastają bowiem dopiero po kilku dniach (nawet ok. tygodnia). Dodatkowo regularne stosowanie tej metody je osłabia, dzięki czemu z czasem mogą być cieńsze i jaśniejsze, czyli mniej widoczne.

Jakie są zalety i wady kremów? Ich mocne strony to dłużej utrzymujący się efekt, brak podrażnień i brak bólu. Stosując tę metodę, nie musimy obawiać się pieczenia, szczypania czy bolesnych zacięć (o ile nie wystąpi reakcja alergiczna).

Wady to przede wszystkim możliwość wystąpienia uczuleń i podrażnień. O ile na skórze normalnej metoda ta może sprawdzić się znakomicie, o tyle jeśli mamy cerę reaktywną albo skłonną do alergii, to krem do depilacji może wywołać silną i bolesną reakcję skóry. Dlatego istotne jest, by przed właściwą depilacją przeprowadzić test uczuleniowy na małym fragmencie ciała.

Wytaczamy ciężkie działa: depilatory

Depilatory elektryczne są szczególnie często i chętnie stosowane do usuwania włosków na nogach. Metoda ta jest dość bolesna – depilator wyrywa włoski razem z cebulkami. Dlatego im bardziej wrażliwa część ciała, tym mniej chętnie będziemy sięgać po depilator, chcąc pozbyć się niechcianego owłosienia.

Ogromną zaletą depilatora jest jednak długo utrzymujący się efekt. Dzięki usunięciu całości włosa, efekt gładkiej skóry utrzymuje się nawet ok. czterech tygodni i dla wielu osób ta zaleta przeważa nad wszystkimi wadami. Jakie są minusy używania depilatora?

  • Depilacja jest bolesna – w zależności od naszego progu bólu, na niektórych bardzo wrażliwych partiach ciała może być wręcz niemożliwa do zastosowania. Z tą wadą nieco lepiej radzą sobie urządzenia wyposażone w dodatkowe funkcjonalności, np. takie, które podczas depilacji jednocześnie ochładzają lub masują skórę, łagodząc w ten sposób dolegliwości.
  • Włoski po goleniu potrafią też wrastać, czyli rosnąć bez przebijania się przez naskórek, co nie wygląda zbyt dobrze, a dodatkowo może prowadzić do stanów zapalnych. Żeby temu zapobiec, przed depilacją warto zrobić peeling (ale nie tuż przed, lecz z kilkunastogodzinnym wyprzedzeniem). Istnieją również specjalne preparaty zapobiegające wrastaniu włosków. A co zrobić z włoskami już wrośniętymi? Jeśli dane miejsce jest w procesie zapalnym i boli, w pierwszej kolejności warto zastosować maści przeciwzapalne (opcjonalnie również przeciwbólowe). Włosek lepiej usunąć dopiero, gdy stan zapalny już minie.
  • Koszty – depilator to urządzenie, które może kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Co prawda jest to jednorazowy wydatek na lata, ale trzeba się z tym liczyć.

Bezpieczna depilacja – o czym warto pamiętać?

Niezależnie od tego, która metoda depilacji najbardziej przypadła nam do gustu, warto pamiętać o tym, że depilowana skóra wymaga nieco więcej troski. Przed samą depilacją warto zastosować peeling i porządnie nawilżyć skórę, natomiast po zabiegu powinniśmy zastosować kosmetyki łagodzące, przede wszystkim odżywcze kremy i maski. Oprócz tego pamiętajmy, że wszelkie zranienia powstałe np. w trakcie golenia trzeba odkazić łagodnym preparatem bez alkoholu.

Wideo

Dodaj ogłoszenie