Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dermatolodzy nauczą lekarzy rodzinnych rozpoznawać raka

Agata Flak
Agata Flak
Kapica Krzysztof
Rak skóry należy do najczęściej występujących u człowieka nowotworów złośliwych. Pierwsza diagnoza powinna być stawiana przez lekarzy rodzinnych. Dlatego ci już niebawem zostaną przeszkoleni przez rzeszowskich dermatologów.

Szkolenia będą możliwe, bo klinika dermatologii szpitala przy ul. Szopena w Rzeszowie bierze udział w ogólnopolskim programie profilaktyki nowotworów skóry. Z Ministerstwa Zdrowia otrzymała na ten cel ponad 2 miliony złotych.

- W ramach programu w trzech województwach: podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim przez najbliższe cztery lata będziemy prowadzili różne akcje. Głównym celem jest nauczenie społeczeństwa, jak bezpiecznie korzystać ze słońca, czyli zapobiegać nowotworom skóry - mówi prof. Adam Reich, kierownik Kliniki Dermatologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie, specjalista dermatolog-wenerolog.

Szkolenia dla lekarzy

Dermatolodzy z Rzeszowa będą też kształcili lekarzy rodzinnych.

- Aby móc umówić się na wizytę do dermatologa w pierwszej kolejności trzeba zgłosić się do lekarza rodzinnego po skierowanie. Niestety, na edukację w zakresie zmian nowotworowych na skórze podstawowa opieka zdrowotna przez lata nie kładła nacisku. Lekarze rodzinni nie zawsze byli zainteresowani tematyką schorzeń skóry. Dziś chcemy zwrócić ich uwagę na to, że liczba nowotworów stale wzrasta i konieczne jest przeciwdziałanie rozwojowi czerniaka w naszej populacji - mówi prof. Adam Reich.

Rzeszowscy dermatolodzy przeprowadzą dla lekarzy rodzinnych cykl szkoleń z zakresu profilaktyki przeciwsłonecznej i wykrywania nowotworów skóry. - Jeżeli lekarze w czasie wizyty uznają, że ich podopieczni mają podejrzane zmiany i wymagają bardziej specjalistycznej oceny, będą kierowali pacjentów do naszej kliniki na bezpłatne badania - mówi kierownik dermatologii.

Do badań specjaliści będą używali nowego wideodermatoskopu. Urządzenie warte około 80 tys. złotych kupiono w ramach projektu. - Nowoczesny sprzęt pomaga rozróżnić zmianę złośliwą od łagodnej. Po badaniu podejrzana zmiana zostanie usunięta - mówi prof. Reich.

Pacjentów powinny zaniepokoić pieprzyki, które znacznie się powiększają, zmieniają swoją barwę, swędzą, bolą lub krwawią.

- Warto zwrócić także uwagę na nieregularny kształt znamion - podpowiada kierownik kliniki.

Dermatolodzy nakręcili film

Kolejna akcja profilaktyczna to krótki film, który będzie emitowany w telewizjach regionalnych w trzech województwach, czyli tam, gdzie prowadzony jest program.

- Lekarze z kliniki dermatologii pokazali, jak się chronić przed słońcem. A więc, że należy okrywać skórę głowy i smarować się różnego rodzaju preparatami przeciwsłonecznymi - wymienia dermatolog. - Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie dojdzie do emisji tego krótkiego filmu.

Lekarze przekonują, że takie akcje profilaktyczne mają sens.

- Pokazują to dane z Australii, gdzie od lat prowadzone są programy profilaktyczne raka skóry. Obserwuje się tam spadek występowania czerniaka, podczas gdy we wszystkich krajach Europy liczba zachorowań na ten nowotwór wzrasta - mówi prof. Reich.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24