MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Desznica. Aby autobus przejechał przez most, pasażerowie muszą z niego wysiąść

Ewa Wawro
- Ograniczenia to czysta złośliwość ze strony władz powiatu - twierdzą mieszkańcy wsi.
- Ograniczenia to czysta złośliwość ze strony władz powiatu - twierdzą mieszkańcy wsi. FOT. MAREK DYBAŚ
Przez jedyny most, którym można dojechać do Desznicy, w gminie Nowy Żmigród samochód dostawczy nie przejedzie. Straż pożarna jak musi, to jedzie.

Do Desznicy, małej miejscowości w powiecie jasielskim wiedzie tylko jedna droga, choć miejscami na manio drogi nie zasługuje. Dziura na dziurze, wyrwy w poboczach i resztkach asfaltu. A do tego most z ograniczeniem do 5 ton.

- Sprzedajemy mleko i jak przyjeżdża samochód po odbiór to mamy problem - skarży się Barbara Warzocha. Takich gospodarstw jest we wsi więcej. W Desznicy działa też 4 firmy drzewne i ci dopiero mają kłopot.

Przed mostem stoi tablica informująca, że autobus może przejechać, ale bez pasażerów. Wysiadają więc potulnie i przechodzą go na piechotę. Dzieci i starsi ludzie też muszą.

- Inaczej kierowcy nie chcą słyszeć, bo jest zakaz - mówi Janina Łęczycka, mieszkanka Desznicy. - Raz czy dwa to nawet śmieszne, ale tak w kółko to już problem

Dotąd im to nie przeszkadzało?

Ograniczenia na moście wprowadzono dopiero od 6 stycznia. Zdaniem mieszkańców to kara za interwencje i dopominanie się o swoje u władz powiatu jasielskiego. Wcześniej przez most mogły jeździć samochody do 12 ton.

- Czysta złośliwość władz powiatu - mówi Stanisław Piwowarczyk, sołtys Desznicy. - A ja postawie tam tablicę: Witamy. Droga wjazdowa do pięknego Magurskiego Parku. To droga pod patronatem starosty jasielskiego - irytuje się mężczyzna.

Adam Kmiecik, starosta powiatu jasielskiego:
- Ograniczenie przejazdu przez most nie zależy od starosty. Jest ekspertyza nakazująca remont mostu. Zleciliśmy działania przygotowawcze, określające zakres koniecznych robót. Potrwa to 2-3 miesiące. Kiedy rozpocznie się remont i jak długo potrwa w tej chwili nie mogę powiedzieć.
Odnośnie drogi do Desznicy, to nie jest to droga pierwszej kategorii wymagająca kapitalnego remontu. Dlatego nie została ujęta w planie remontów na ten rok. Mamy aż 400 km dróg powiatowych, wszystkich koniecznych remontów nie możemy zrobi od razu. Będziemy tam prowadzić bieżące naprawy.

Prosili tylko o remont drogi

6 grudnia zwrócili się na piśmie do powiatu z prośbą o naprawę drogi łączącej miejscowości Kąty - Desznica - Jaworze. Ostatni kapitalny remont drogi robiony był jeszcze 1971 r. Nawierzchnię żwirową zastąpiono wówczas asfaltem. Od tamtej pory tylko doraźnie łatano dziury.

- Nie można uznać za sukces otwarcie w 2007 roku przez wiceministra 100 metrów drogi zniszczonej przez powódź, jak nam usiłowano wmówić - napisali w piśmie do starostwa. Kopie wysłali z prośbą o interwencję do dwóch posłów, senatora i policji. Dołączyli też podpisy 170 mieszkańców wsi i dokumentację fotograficzną.

- To kliszy nie starczyło wam już na więcej - usłyszeliśmy ironiczne od jednego z pracowników starostwa - opowiada Janina Łęczycka. Mimo wcześniejszych obietnic remontu nie ujęto jednak w planach na ten rok.

Przejazd gorszą stroną

- Za karę dostaliśmy ograniczenia na moście - mówi Stanisław Piwowarczyk, sołtys Desznicy. - Nie robili ekspertyzy, a zamknęli połowę przejazdu. I co najśmieszniejsze ruch dopuścili tą stroną mostu, gdzie są pęknięcia - podkreśla sołtys.

Ale one są już od ponad 40 lat, kiedy założono stalowe dźwigary i tak było do dziś. Tylko nawierzchnie zmieniano. Tydzień temu mieli we wsi pożar. Straż pożarna zatrzymała się moment i przejechała. Innym pozostaje łamanie zakazu, albo omijanie Desznicy.

- Latem, jak zjeżdża tu młodzież do dwóch ośrodków KSM i oazy, to tą drogą przejeżdża dziennie setki aut, ale dla starosty to nie ma znaczenia - twierdzi sołtys.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24