Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Diecezjalne dożynki w Parku Papieskim w Rzeszowie [FOTO]

Beata Terczyńska
- Żeby karmić się chlebem eucharystycznym, potrzebny jest chleb powszedni - owoc ziemi, pracy rąk ludzkich – mówił bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski. - Potrzebni są ludzie, którzy zatroszczą się o chleb wypieczony z tysięcy ziaren i którym podzielą się z innymi. Jakże wymowny był widok tegorocznej, jubileuszowej pieszej pielgrzymki z Rzeszowa na Jasną Górę, z zwłaszcza moment wejścia na plac przed szczytem. Wchodząca jako pierwsza grupa Świętego Alberta niosła bochenki chleba. To był wstęp do dzisiejszych dożynek, znak, symbol postawy wdzięczności całej diecezji a jednocześnie przypomnienie patrona roku św. Brata Alberta – ojca i opiekuna ludzi biednych i głodnych.Biskup mówił też, że tegoroczne dziękczynienie za chleb i wszystkie plony pól, sadów, ogrodów i pszczelich pasiek ma szczególna wymowę. - Przeżywamy te dożynki w cieniu dramatycznych wydarzeń w północnej i zachodniej Polsce, obserwując ciągle skutki nawałnic, ulewnych deszczów, huraganów. Jakże inaczej wyglądałyby nasze dożynki, gdyby podobne doświadczenia dotknęły nasz region, nasze pola czy gospodarstwa. Czy mielibyśmy wtedy ochotę pleść te piękne wieńce i korony, przybierać odświętne stroje, które być może zmoczone gdzieś leżałyby porzucone na boku? Czy mielibyśmy odwagę, a przede wszystkim pragnienie, radość w sercu, by przyjść tu i dziękować. Więc tym bardziej czujemy się dziś wezwani do dziękowania Bogu, że nas zachował od tych nieszczęść, że dał nam sprzyjająca pogodę do zebrania plonów, że je pomnożył, żeśmy się nie zawiedli.Przekonywał do dzielenia się z potrzebującymi z Pomorza.Diecezjalne Dożynki zorganizowane zostały przy muszli w Parku Papieskim.
- Żeby karmić się chlebem eucharystycznym, potrzebny jest chleb powszedni - owoc ziemi, pracy rąk ludzkich – mówił bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski. - Potrzebni są ludzie, którzy zatroszczą się o chleb wypieczony z tysięcy ziaren i którym podzielą się z innymi. Jakże wymowny był widok tegorocznej, jubileuszowej pieszej pielgrzymki z Rzeszowa na Jasną Górę, z zwłaszcza moment wejścia na plac przed szczytem. Wchodząca jako pierwsza grupa Świętego Alberta niosła bochenki chleba. To był wstęp do dzisiejszych dożynek, znak, symbol postawy wdzięczności całej diecezji a jednocześnie przypomnienie patrona roku św. Brata Alberta – ojca i opiekuna ludzi biednych i głodnych.Biskup mówił też, że tegoroczne dziękczynienie za chleb i wszystkie plony pól, sadów, ogrodów i pszczelich pasiek ma szczególna wymowę. - Przeżywamy te dożynki w cieniu dramatycznych wydarzeń w północnej i zachodniej Polsce, obserwując ciągle skutki nawałnic, ulewnych deszczów, huraganów. Jakże inaczej wyglądałyby nasze dożynki, gdyby podobne doświadczenia dotknęły nasz region, nasze pola czy gospodarstwa. Czy mielibyśmy wtedy ochotę pleść te piękne wieńce i korony, przybierać odświętne stroje, które być może zmoczone gdzieś leżałyby porzucone na boku? Czy mielibyśmy odwagę, a przede wszystkim pragnienie, radość w sercu, by przyjść tu i dziękować. Więc tym bardziej czujemy się dziś wezwani do dziękowania Bogu, że nas zachował od tych nieszczęść, że dał nam sprzyjająca pogodę do zebrania plonów, że je pomnożył, żeśmy się nie zawiedli.Przekonywał do dzielenia się z potrzebującymi z Pomorza.Diecezjalne Dożynki zorganizowane zostały przy muszli w Parku Papieskim. K.Łokaj
Rolnicy, sadownicy i pszczelarze z diecezji rzeszowskiej dziękowali dziś w katedrze za tegoroczne zbiory. Przynieśli kilkadziesiąt misternie przygotowanych wieńców o rożnych kształtach. Były m.in. kapliczki, wozy konne, obrazy, figury świętych, dzwony, korony, serca, łodzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24