Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla kogo studia zagraniczne

Beata Terczyńska
Klaudia (pierwsza z lewej), jedna ze  studentek Politechniki Rzeszowskiej, która studiowała w Lappeenranta University of Technology (Finlandia).
Klaudia (pierwsza z lewej), jedna ze studentek Politechniki Rzeszowskiej, która studiowała w Lappeenranta University of Technology (Finlandia). Fot. Archiwum
Marzy ci się nauka na uczelni za granicą? Możesz taką wybrać zaraz po maturze albo pytać o nią na polskiej uczelni.

Dzięki programowi Erasmus Politechnika Rzeszowska podpisała umowy z 42 uczeniami z 19 krajów. Politechnika uczestniczy w unijnym programie Erasmus od 1998 roku. Współpracuje z 42 uczelniami z 19 krajów.

Dzięki temu uczelnia prowadzi wymiany studentów, wysyła ich na część studiów do partnerskich uczelni i przyjmuje od nich studentów. Może też m.in. kierować młodych ludzi na praktyki do współpracujących instytucji, firm, organizacji w krajach europejskich. Na okres od 3 miesięcy do roku.

Wyjazd na drugim roku studiów

- Na stypendium programu Erasmus można pojechać najwcześniej na drugim roku studiów dziennych lub zaocznych - mówi Joanna Ruszel z Działu Współpracy z Zagranicą PRz. - Stypendium unijne można dostać tylko raz w trakcie całych studiów. Przeznaczone jest ono na pokrycie różnicy kosztów utrzymania i studiowania w kraju ojczystym i w kraju przyjmującym.

Przed wyjazdem trzeba uzgodnić program studiów.

- A po powrocie przedstawić dokument stwierdzający, jakie przedmioty zostały zaliczone w czasie studiów zagranicznych. Okres tej nauki jest zaliczany do okresu studiów na uczelni macierzystej - tłumaczy Joanna Ruszel.

Student musi pamiętać, że na uczelni, na którą przyjechał, ma nie tylko takie same prawa jak pozostali studenci, ale też obowiązki. Czekają go takie same wymagania i rygory egzaminacyjne. Wszystkie osiągnięcia odnotowane zostaną w wykazie zaliczeń.

Co roku na studia zagraniczne wyjeżdża z politechniki ok. 60 - 80 studentów.

Jak przygotować się do studiów zagranicznych?

Po pierwsze trzeba wybrać uczelnię, z którą PRz współpracuje. Następnie należy sprawdzić, czy jest ona dostępna dla danego wydziału. Później - zebrać jak najwięcej informacji o ofercie programowej, zasadach studiowania i zaliczania przedmiotów oraz o warunkach finansowo-bytowych. Informacje te pomaga uzyskać Dział Współpracy z Zagranicą PRz. Można się też poradzić i skorzystać z doświadczenia kolegów, którzy już byli na takich studiach, zajrzeć do ankiet przez nich wypełnionych.
Chęć do wyjazdu trzeba zgłosić dziekanowi, który pomaga sporządzić porozumienie o programie studiów (Learning Agreement).

- Następnie studenci wypełniają dokumenty, które zostaną przesłane do uczelni przyjmującej - tłumaczy Joanna Ruszel.

Pozostaje jeszcze założenie konta w banku lub podanie numeru konta obecnie posiadanego. Można również założyć konto po przyjeździe na uczelnię partnerskiej.

Trzeba się ubezpieczyć

Student wyjeżdżający za granicę musi się ubezpieczyć. Polisę ubezpieczenia zdrowotnego i od następstw nieszczęśliwych wypadków można wykupić w Polsce. Powinna zawierać wyraźne stwierdzenie, że obowiązuje we wszystkich krajach Europy. Jedynie studenci wyjeżdżający do Francji muszą ubezpieczyć się zaraz po przyjeździe.

Po uzyskaniu wizy (jedynie w przypadku wyjazdu do Turcji) student powinien zgłosić się do DWZ, aby podpisać umowę o warunkach przyznania stypendium na studia za granicą.

Nabór w marcu

Chętni mają jeszcze czas do namysłu, bo nabór na przyszły rok akademicki kończy się 31 marca 2010 r. Muszą spełnić kilka warunków. Liczą się: dobra średnia ocen i znajomość właściwego języka w stopniu umożliwiającym odbywanie studiów za granicą. Trzeba mieć pozytywną opinię dziekana danego wydziału.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24