MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dla mieszkańców i władz Dębicy to był wyjątkowy rok dla inwestycji

apl
Fot. UM Dębica
Władze Dębicy podsumowały miniony rok pod kątem przeprowadzonych w mieście inwestycji. Przeważają te infrastrukturalne, ale nie zapomniano o kulturze, sporcie i… zupełnie nieoczywistych inicjatywach.

Bezpieczeństwu pieszych w mieście służyć będą efekty modernizacji pięciu przejść dla pieszych. Już lokalizacje wskazują, bezpieczeństwo, których pieszych jest dla władz miasta priorytetem: nowe przejścia powstały na ul. Cmentarnej, Piłsudskiego i Kraszewskiego znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie szkół podstawowych. Dwie kolejne „zebry” przebudowano na ul. Cmentarnej i Głowackiego.

Dla Dębiczan sport jest ważny, toteż w ub. r. ruszyła modernizacja zabytkowej hali przy ul. Kościuszki, na którą miasto pozyskało 3,5 mln zł ze źródeł zewnętrznych. Wykonawca w ciągu 12 miesięcy ma oddać użytkownikiem odnowiony obiekt, całkowita wartość operacji, to 5,3 mln zł. Mocno zmieni się stadion przy ul. Parkowej: znikną stare trybuny, nowe obliczono na minimum 2 tys. miejsc, będzie nowy obiekt szatniowo – sanitarny, energooszczędne oświetlenie i panele fotowoltaiczne na trybunach i wiacie rowerowej. Wybudowany zostanie też zbiornik retencyjny, który będzie podpięty do miejskiej kanalizacji deszczowej, a obiekt zostanie podłączony do sieci ciepłowniczej.

Niepełnosprawni zyskali łatwiejszy dostęp do pomieszczeń dębickiego ratusza: przebudowano wedle ich potrzeb wejście główne i pokój dziennika podawczego, w bieżącym roku sanitariaty na parterze zyskają konieczne dla nich udogodnienia. Wprowadzone zostaną również oznaczenia fakturowe ułatwiające dostęp do usług osobom niedowidzącym i niewidomym. Plany pomieszczeń w budynku będą dostępne w systemie tyflograficzne na każdej kondygnacji, oznaczenia w języku Braille’a i piktogramy.

Nowe oblicze zyskał niezwykle popularny wśród dębiczan zieleniak: stanęły cztery prototypy stołów targowych przeznaczonych dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Każdy z nich ma inne rozwiązania funkcjonalne np. ułatwiające pakowanie zakupów, zabrania wydanej reszty oraz wysuwane krzesło, uchwyty na kule lub laski inwalidzkie, haczyki do zawieszenia toreb z zakupami, półkę na zakupy, bilownicę na monety. To prototypowy projekt, jeśli zyska uznanie użytkowników, zostanie rozpowszechniony w całym kraju.

Odnowiono też kilkanaście nagrobków na Cmentarzu Wojskowym i dokonano remontu zbiorowej mogiły dębickich Żydów, zamordowanych w lesie na Wolicy i zakopanych w dołach śmierci u stóp Łysej Góry.

Większość z ubiegłorocznych inwestycji miejskich dotyczy infrastruktury drogowej, a do tej należy zaliczyć także nowe parkingi, ścieżki rowerowe, nawierzchnie ulic i chodniki dla pieszych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24