Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego Idusia miała ksywkę Kryzys

Aneta Dyka-Urbańska
Pierwszy rząd - siedzą od lewej: prof. Władysław Gajowiec, prof. Adam Skręt, prof. Jan Szetela, prof. Emilia Wróbel, prof. Edward Spilarewicz, prof. Kazimierz Ozga; drugi rząd - stoją od lewej: Stanisława Lipińska-Wegrzyn, Krystyna Fronczak-Pszeniczna, Maria Stachowicz-Wikar, Ewa Kotelska -Szymańska, Halina Kozik-Toczek, Stanisław Sieniutycz, Elżbieta Jarocka-Ferenc, Zbigniew Starosielec, Janina Skrok-Wiacek; trzeci rząd - stoją od lewej:  Natalia Róg - Kiełbasa, Ryszard Obuchowicz,  Henryka Śmist-Żelasko, Wanda Karmańska-Buda, Iryda Stelnik-Matras, Janina Gesing-Dziedzic, Helena Niedbała-Popek, Elżbieta Lisak-Stanisz, Alicja Kasperska-Lewandowska, Adam Ratusiński.
Pierwszy rząd - siedzą od lewej: prof. Władysław Gajowiec, prof. Adam Skręt, prof. Jan Szetela, prof. Emilia Wróbel, prof. Edward Spilarewicz, prof. Kazimierz Ozga; drugi rząd - stoją od lewej: Stanisława Lipińska-Wegrzyn, Krystyna Fronczak-Pszeniczna, Maria Stachowicz-Wikar, Ewa Kotelska -Szymańska, Halina Kozik-Toczek, Stanisław Sieniutycz, Elżbieta Jarocka-Ferenc, Zbigniew Starosielec, Janina Skrok-Wiacek; trzeci rząd - stoją od lewej: Natalia Róg - Kiełbasa, Ryszard Obuchowicz, Henryka Śmist-Żelasko, Wanda Karmańska-Buda, Iryda Stelnik-Matras, Janina Gesing-Dziedzic, Helena Niedbała-Popek, Elżbieta Lisak-Stanisz, Alicja Kasperska-Lewandowska, Adam Ratusiński. Fot. Aneta Dyka-Urbańska
Absolwenci II LO, którzy maturę pisali 50 lat temu, do dziś pamiętają każdy moment, który spędzili razem.

Spotkali się 5 maja tego roku w budynku, w którym pół wieku temu zdobywali wiedzę, zawiązywały się przyjaźnie i wybuchały pierwsze uczucia.

Lawina wspomnień

50 lat po rozstaniu uczestniczyli w mszy św. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Przy obiedzie nastrój z podniosłego zmienił się w euforyczny.

- Klasa była bardzo zżyta. Odnaleźliśmy się dlatego, że jeden miał kontakt z drugim, ktoś dowiadywał się o losy kolegi - mówi Ewa Szymańska (z domu Kotelska) z Mielca.

Kiedy się zobaczyli ruszyła lawina wspomnień. Jak opowiada jedna z absolwentek, nigdy nie zapomni psikusa kolegów, który kiedyś wydawał jej się okrutny, a dziś śmieszy do łez.

Byłam dobra z łaciny...

- Omawialiśmy lekturę. Autor ubolewał, że biali przywieźli Indianom syfilis. Kolega zagadnął, że skoro jestem taka dobra z łaciny to może mu wyjaśnię co to "syfilis". Nie miałam pojęcia. Zaproponował, żebym zapytała nauczyciela - wspomina była uczennica. - I zapytałam. Koledzy położyli się na ławkach i umierali ze śmiechu. Nauczyciel wyjaśnił, a ja zabrałam tornister i pobiegłam w spazmach do domu.

Silne osobowości

Wiele ciepłych wspomnień wiązało się z prof. Władysławem Gajowcem, wychowawcą, matematykiem, późniejszym dyrektorem szkoły. Wziął udział w majowych uroczystościach. Uczniowie oceniają go dziś jako silną, ciekawą osobowość, nauczyciela wymagającego nie tylko od uczniów, lecz także od siebie. To nie jedyna postać, która głęboko zapadła w pamięć.

- Profesor Emilia Wróblowa to oryginalna, barwna osobowość. Miała gołębie serce, a przy tym tryskała energią i poczuciem humoru. Jej niezwykłe powiedzonka pamiętamy do dziś - śmieje się Ewa Szymańska. - Tak jak przyjacielski, serdeczny sposób bycia uwielbianego przez uczniów chemika Edwarda Spilarewicza. To urodzony "kabareciarz".

Szlachta z Dołczanki

Dlaczego Ideczka z XI "a" to "Kryzys"? Na apelu o amerykańskim kapitalizmie, ku uciesze kolegów, wygłaszała kwestię "Kryzys!" a koleżanka dopowiadała "Bezrobocie!".

Dlaczego Stasiu Sieniutycz to "Synek"? Był ideałem potomka: spokojny, pilny, zdolny. Dziś jest profesorem Politechniki Warszawskiej. Ewa Kotelska była "Mistrzem Sportu", bo nie znosiła wf. Obuchowicz, Ratusiński i Maziarzewski to szlachta z Dołczanki, od żartobliwej nazwy miejsca, w którym mieszkali.

- Dziś klasa się porozjeżdżała. Część z nas mieszka w okolicach Mielca, ale wielu w Warszawie, na Wybrzeżu, zagranicą. To spotkanie okazało się wielką przygodą, wehikułem czasu - mówi wzruszona pani Ewa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24