Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dług studenta z Podkarpacia wynosi średnio 2 tys. zł

Małgorzata Motor
sxc.hu
Łączne zadłużenie studentów w naszym województwie wynosi 267 513,41 zł. Cztery lata temu kwota ta wynosiła zaledwie 84 tysiące złotych.

- Uczelnie muszą radzić sobie nie tylko ze spadkiem liczby żaków, ale również z ich niespłaconymi długami. Liczba osób, które nie regulują w terminie zobowiązań wobec uczelni wzrosła o niemal 300 procent. Z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, zebranych przed początkiem roku akademickiego 2015/2016, wynika, że rekordzista ma ponad 27,5 tysiąca złotych długu wobec uczelni z Podkarpacia - podkreśla Kornelia Hendżak z KRD.

Dodaje, że na wpisanie studentów dłużników do Krajowego Rejestru Długów zdecydowało się dwa razy więcej uczelni niż cztery lata temu. - Uczelnie zaczęły poszukiwać sposobów na odzyskanie długów. Ta tendencja powinna postępować - twierdzi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Jak zaznacza, wpis do rejestru nie zawsze jest jednak wynikiem braku pieniędzy, czy wyrachowania. Wielokrotnie zdarza się, że jest to tylko skutek zaniedbania. Często dopiero na etapie windykacji studenci dowiadują się, że mają do zapłacenia zaległe rachunki.

- Część studentów, rezygnując z nauki, zapomina o formalnościach, czyli formalnym wypowiedzeniu umowy, jaką zawarli ze szkołą wyższą. Uczelnia z kolei nic nie wiedząc, cały czas nalicza czesne. Dług się powiększa, a były student po prostu nie zdaje sobie z tego sprawy - tłumaczy Radosław Koński, dyrektor Departamentu Windykacji Kaczmarski Inkasso.

Tymczasem nieuregulowany dług wobec uczelni może zablokować nie tylko dostęp do telefonu na abonament, telewizji cyfrowej, czy szerokopasmowego Internetu, ale nawet do pierwszego mieszkania, bo bank odrzuci ich wniosek o kredyt.

- Najczęściej zadłużają się jednak studenci uczelni w województwach mazowieckim i małopolskim. W bazie KRD BIG znajduje się odpowiednio 1316 i 1579 dopisanych przez nie dłużników. Największy dług „przypadający na głowę” mają natomiast studenci z Lublina. Kwota ta sięga niemal 3 491 złotych - wyjaśnia Kornelia Hendżak z KRD.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24