Dłuższy urlop "macierzyński"

Rozmawiała Grażyna Woźniak
Dawid Baran
Dawid Baran
Rozmowa z Dawidem Baranem, rzecznikiem Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie.

- Nowe przepisy znacznie wydłużyły urlop macierzyński.

- Aktualnie jego długość wynosi 18 tygodni, przy pierwszym porodzie, 20 tygodni przy każdym następnym i 28 tygodni, w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka, przy jednym porodzie. Oznacza to wydłużenie okresów urlopu macierzyńskiego o 2 tygodnie.

- Kiedy można starać się o urlop macierzyński?

- Nadal obowiązuje przepis, który pozwala kobiecie skorzystanie z urlopu macierzyńskiego, co najmniej dwa tygodnie przed przewidywaną datą porodu. Decyzja w tym zakresie należy jednak do pracownicy.

- Czy ojcowie mogą korzystać z "macierzyńskiego"?

- Nie uległ zmianie przepis, pozwalający kobiecie, która wykorzystała po porodzie, co najmniej 14 tygodni "macierzyńskiego", na rezygnację z pozostałej części tego urlopu, na rzecz ojca dziecka. Musi on być zatrudniony na umowie o pracę.

Czytelników, zainteresowanych zmianami przepisów, związanych z urlopem macierzyńskim, lub wychowawczym prosimy o telefon nr 017 867-22-45. Pytania można nadsyłać również w formie listownej na adres Kraszewskiego 2 35-215 Rzeszów, z dopiskiem PYTANIA O PRACĘ

- Są też zmiany dotyczące urlopów wychowawczych?

- Dotyczą długości urlopu, który przysługuje pracownikowi przyjmującemu dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza. Wydłużono wymiar tego urlopu do 18 tygodni (wcześniej 16 tygodni). Przysługuje on do momentu ukończenia przez dziecko 7 roku życia.

- Jakie inne zmiany są ważne dla matek?

- Wprowadzono przepis, który wyjaśnia pojęcie tygodnia urlopu. Odpowiada on siedmiu dniom kalendarzowym. W momencie, gdy pracownica, przed przewidywaną datą porodu, nie skorzysta z uprawnienia do urlopu macierzyńskiego, pierwszym dniem tego urlopu będzie dzień porodu.

- Czy osoby, które były na urlopie macierzyńskim w momencie wejścia w życie wspomnianych zmian mają prawo do dłuższego "macierzyńskiego"?

- W tego rodzaju przypadkach urlopy macierzyńskie ulegną odpowiedniemu wydłużeniu, do długości ustalonej nowymi przepisami.

- Kogo jeszcze obejmują te zmiany?

- Dotyczą również pracownic, które w dniu wejścia w życie ustawy (19 grudnia 2006) spełniają łącznie następujące warunki: urodziły dziecko w dniu 1 stycznia 2006 lub później, do dnia wejścia w życie ustawy, nie wykorzystały całego urlopu macierzyńskiego, lub jego części, w dniu wejścia w życie ustawy, nie mogły zrealizować prawa do urlopu macierzyńskiego, ponieważ dziecko wymagało opieki szpitalnej. Pobyt dziecka w szpitalu przerywa urlop macierzyński.

- Czy matka, która do opieki nad dzieckiem, skorzystała z urlopu bezpłatnego, bądź wychowawczego ma prawo do wydłużonego "macierzyńskiego". Co dzieje się w sytuacji, gdy w dniu wejścia w życie przepisów, matka nie korzystała z urlopu macierzyńskiego. Przebywa na urlopie bezpłatnym, lub wychowawczym?

- By nabyć prawo do wydłużonego urlopu macierzyńskiego musi kobieta spełnić dwa, dodatkowe warunki tj. urodzić dziecko po 1 stycznia 2006 roku, lub po tej dacie oraz do dnia wejścia w życie wspomnianych zmian, nie wykorzystała urlopu macierzyńskiego w dotychczasowym wymiarze.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie